ARMIN STROM – Cognac Watch (koniak wewnątrz zegarka!)

ARMIN STROM – Cognac Watch (koniak wewnątrz zegarka!)

Armin Strom Cognac Watch to czasomierz, w którym biją dwa serca. Jedno z nich to dzieło precyzyjnej mechaniki stworzonej pod czujnym okiem Armina Strom'a - wybitnego zegarmistrza oraz konstruktora zegarków. Drugie narodziło się ponad 250 lat temu z winorośli uprawianych w okolicach Cognac.

Tak, tak...to nie żadna pomyłka! – nowe dzieło szwajcarskiej manufaktury to absolutnie innowacyjne połączenie pasji do wyrafinowanych czasomierzy oraz do wyrafinowanych trunków. Dzieło, które być może niektórych nieco rozbawi, zapewne wielu zachwyci i urzeknie, ale niewątpliwie nikt nie pozostanie wobec niego obojętny.

Armin Strom – Cognac Watch

AS Cognac Watch przekracza kolejne granice pomysłowości i kreatywności. Ten szwajcarski czasomierz mechaniczny kryje w swoim wnętrzu koniak Gautier, wyprodukowany w połowie XVIII wieku. Mariaż techniki z historią jest możliwy dzięki współpracy firm Armin Strom oraz Wealth Solutions. Pierwsza wniosła doświadczenie i precyzję szwajcarskich mistrzów, druga wiedzę i zamiłowanie do wyjątkowych trunków.

Armin Strom to szwajcarski producent zegarków, należący do najbardziej prestiżowej kategorii tzw. manufaktur. Firmy tego typu we własnym zakresie wytwarzają niemal wszystkie elementy zegarka, włącznie z mechanizmami. Finalny produkt od A do Z powstaje w jednym miejscu, a skala produkcji,z uwagi na długi i pracochłonny proces, jest niewielka.

Armin Strom – Cognac Watch

Manufaktura wytwarza rocznie zaledwie ok. tysiąca najwyższej klasy zegarków. Armin Strom to jednak nie tylko firma, ale przede wszystkim człowiek - Armin Strom, legendarny twórca zegarków znany przede wszystkim jako mistrz w dziedzinie tzw. szkieletowania. Jest to technika budowy zegarków tak, by tarcza, jak i wszystkie części składowe mechanizmu, były skonstruowane w sposób umożliwiający podziwianie wnętrza zegarka, także podczas pracy.

Jest to osiągane poprzez ażurowanie płyty głównej, mostków i półmostków mechanizmu, oraz specjalne wykonanie części z kół zębatych i przekładni. Tarcza tego typu czasomierza jest zminimalizowana najczęściej do podziałki minutowej, ponadto płyta główna oraz pozostałe elementy mechanizmu są wykonane tak, aby mechanizm był jak najlepiej widoczny, aby był transparentny.

W 1991 roku czasomierz stworzony przez Armina Stroma znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najmniejszy zegarek szkieletowy.

Drugim znakiem rozpoznawczym zegarków z manufaktury Armin Strom jest grawerowanie elementów mechanizmu – niezwykle precyzyjne i wykonywane oczywiście ręcznie. Najlepszy przykład tej sztuki znaleźć można także w zegarku Armin Strom Cognac Watch.

WYJĄTKOWE POŁĄCZENIE

Opisywany projekt realizowany przez firmy Armin Strom i Wealth Solutions jest bezprecedensowy. Pierwszy raz w historii alkohol trafi bowiem do wnętrza szwajcarskiego zegarka mechanicznego. Dodatkowo nie jest to zwykły trunek, ale prawdziwa „kapsuła czasu” łącząca nas z dawno minionym światem. To 250 lat historii zamknięte w szkle. Tak narodziło się połączenie, które nie ma pierwowzoru w przeszłości i nie będzie mogło znaleźć następców w przyszłości.

Armin Strom – Cognac WatchCzasomierz posiada kopertę wykonaną ze stali szlachetnej o średnicy 43,4 mm. We wnętrzu koperty umieszczony został manufakturowy mechanizm Armin Strom kaliber AMW11 z manualnym naciągiem sprężyny napędowej.

Mechanizm wykonany został ze 112 elementów i posiada 20 kamieni łożyskujących oraz pracuje z częstotliwością balansu = 18 000 wahnięć na godzinę. Przy pełnym naciągu sprężyny napędowej może wskazywać czas nieprzerwanie przez okres 5 dni.

Mechanizm chroniony jest oczywiście przez szafirowe szkło, a w jego wnętrzu znajduje się także kapsuła w której umieszczono koniak Gautier z 1762 roku! W tym miejscu warto napisać choć kilka słów na temat tego wyrafinowanego trunku, gdyż jego wybór nie był oczywiście sprawą przypadku.

250 LAT ZAMKNIĘTE W BUTELCE

W 1762 r. w Rzymie odsłonięto słynną fontannę di Trevi, Katarzyna II została cesarzową Rosji, a Jean-Jacques Rousseau wydał drukiem „Umowę spo­łeczną”. W tym samym czasie, w okolicach Cognac, narodziły się winogrona użyte do produkcji alkoholu, który skrywa się we wnętrzu Armin Strom Cognac Watch.

Armin Strom – Cognac Watch

Trunek ten pochodzi z kolekcji firmy Wealth Solutions i został przez nią zakupiony w 2014 r. na aukcji rzadkich win i alkoholi, organizowanej przez dom aukcyjny Bonhams w Nowym Jorku. Opisywana butelka koniaku Gautier z 1762 r. zdobyła podczas tego wydarzenia tytuł najstarszego koniaku zlicytowanego do tej pory na aukcji publicznej. Dziś ten wyjątkowy trunek trafia w ręce miłośników unikatowych przedmiotów i staje się integralną częścią Cognac Watch.

Wracając już do samego czasomierza – jak powszechnie wiadomo, Armin Strom słynie z kunsztu w aspekcie grawerowania poszczególnych elementów mechanizmu. Ten charakterystyczny detal zegarków wytwarzanych w tej manufakturze pojawia się również w Armin Strom Cognac Watch.

Armin Strom – Cognac Watch

Powierzchnia mechanizmu widocznego przez szafirowy dekiel pokryta jest bowiem grawerunkiem, przedstawiającym kiść winogron użytych do produkcji alkoholu, który skrywa się we wnętrzu Cognac Watch.

Ten element ozdobny to pokaz najwyższego kunsztu zegarmistrza, dbałości o detale oraz unikatowy składnik czasomierzy Cognac Watch.

Armin Strom – Cognac Watch

Najnowszy projektem Armin Strom to oczywiście edycja limitowana - zaledwie 40 egzemplarzy. Zatem zegarków zawierających najstarszy na świecie koniak, Gautier 1762, powstanie naprawdę niewiele.

Jeśli zaliczacie się Państwo do kolekcjonerów zegarków oraz miłośników wyrafinowanych trunków to AS Cognac Watch to bez wątpienia czasomierz wręcz idealny - oferuje jednocześnie możliwość obcowania z niecodziennym, nieco ekstrawaganckim dziełem sztuki zegarmistrzowskiej oraz najstarszym koniakiem na świecie !

Pośród dzieł manufaktury Armin Strom warto poznać także m. in. model Armin Strom - Skeleton Pure Only Watch 2015

Autor: Maciej Kopyto

* artykuł na bazie materiałów firmy Wealth Solutions

 

Polecamy także:

Bulova CURV - pierwszy na świecie zegarek z zakrzywionym mechanizmem z funkcją stopera
Bulova CURV - pierwszy na świecie zegarek z zakrzywionym mechanizmem z funkcją stopera
Amerykańska marka Bulova stale dąży do perfekcji i wyznacza trendy w świecie technologii zegarmistrzowskich. W tym roku zaskakuje przełomowym osiągnięciem. Bulova wprowadza linię czasomierzy CURV, które jako pierwsze na świecie wyposażono w zakrzywio ...
ETERNA KonTiki Bronze Manufacture Limited Edition (Pre-Basel 2017)
ETERNA KonTiki Bronze Manufacture Limited Edition (Pre-Basel 2017)
Targi BaselWorld 2017 zbliżają się wielkimi krokami, a każdego dnia otrzymujemy informację o nowościach, które będą miały premierę w tym roku. Tym razem zegarkiem, który postanowiliśmy opisać jeszcze przed jego oficjalną premierą jest Eterna model Ko ...
ORIS Altimeter Rega Limited Edition – zegarek dedykowany REGA
ORIS Altimeter Rega Limited Edition – zegarek dedykowany REGA
Oris przedstawił niedawno nowy model Altimeter Rega, zegarek dedykowany REGA, czyli szwajcarskiej fundacji non-profit świadczącej usługi ratownictwa lotniczego. Decyzja o stworzeniu tego typu czasomierza zainspirowana została potrzebami profesjonalny ...
ONLY WATCH 2017 – rekordowa liczba 50 uczestników. Prezentujemy pełne zestawienie unikatowych zegarków tegorocznej aukcji!
ONLY WATCH 2017 – rekordowa liczba 50 uczestników. Prezentujemy pełne zestawienie unikatowych zegarków tegorocznej aukcji!
Dnia 5 lipca 2017 roku ruszyła 7 edycja charytatywnej aukcji Only Watch pod patronatem Jego Najjaśniejszej Wysokości Księcia Monako Alberta II. Organizowana co 2 lata aukcja po raz pierwszy w historii zebrała rekordową liczbę 50 uczestników. Można po ...
Recenzja: Vratislavia Conceptum Chronograf S.8 „Astronauta”
Recenzja: Vratislavia Conceptum Chronograf S.8 „Astronauta”
No i dzieje się – na naszym portalu kolejny raz w ciągu ostatnich miesięcy prezentujemy zegarek kwarcowy. Decydując się na prezentację tego rodzaju czasomierzy wybieramy modele, które w jakiś sposób wyróżniają się na tle tych dostępnych na rynku. Był ...

Tagi:

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA

Doxa

PARTNER

Partner KMIZ

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Atlantic AtlanticAtlantic

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Aerowatch

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów
Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

DOXA Grandemetre – Grande Calendar ...
DOXA Grandemetre – Grande Calendar ...
03.11.2015
MeisterSinger – Adhaesio GMT
MeisterSinger – Adhaesio GMT
09.11.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco