CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS

POWRÓT 15.03.2017 Zegarki
CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS

Pokojowy „wyścig zbrojeń”, jaki od lat oferują nam marki zegarkowe, w obecnych czasach jest prawdopodobnie najbardziej zaciekły i najmocniejszy. Dzisiejsza technologia sprawiła, że miniaturyzacja urządzeń pomiarowych przekracza kolejne granice. Ogromna rywalizacja jest mocno odczuwalna zarówno w zegarkach mechanicznych, jak i kwarcowych, a też solarnych. Modelem, który wysuwa się na prowadzenie w tym wyścigu jest z pewnością model Citizen Promaster Satellite Wave GPS (CC9020-54E / CC9025-51E).
 
Każdy kolejny model marki Citizen wyróżnia się nie tylko stylistyką i mechanizmem, ale w pewnym stopniu podnosi poprzeczkę samemu sobie. Takim modelem jest np. niedawno  opisywany na ZiP - Citizen Eco-Drive One. W tym momencie mamy do czynienia z kolejnym zegarkiem, którym japońska firma, sama sobie stawia wyższe cele.
 
CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS
 
Global Positioning System to system opracowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. W swojej istocie jest to system, który ma dostarczyć informację o położeniu obiektu w przestrzeni i umożliwić jego nawigację. GPS działa na podstawie pomiaru czasu. Polega on na tym, że nadajnik wysyła sygnał radiowy do satelitów, które bazując na prędkości z jaką porusza się fala elektromagnetyczna oraz dokładnego czasu nadania sygnału, są w stanie obliczyć odległość nadajnika od satelitów.

W chwili obecnej działających jest około 30 sztuk takich satelitów, które codziennie okrążają Ziemię. Dzięki temu, możemy być pewni, że czas wyliczany na podstawie nadajników GPS jest „kosmicznie” dokładny.
 
Promaster zawsze o czasie
 
Ideą zastosowania w zegarmistrzostwie technologii Satellite Wave i GPS było stworzenie zegarka, który dzięki łączności satelitarnej będzie posiadał dokładnie, co do sekundy, ustawiony zdalnie czas, bez potrzeby jego ręcznego korygowania przez użytkownika.
 
Model Citizen Promaster Satellite Wave jest pod tym względem zegarkiem doskonałym. Czasomierz ten w regulowaniu poprawności wskazań czasu używa satelity systemu GPS, które podają mu dokładny czas, informacje na temat kalendarza oraz lokalizację zegarka, która jest istotna w przypadku zmian stref czasowych. Proces ten odbywa się automatycznie w zegarku, natomiast użytkownik może również zdalnie wymusić na zegarku łączność satelitarną w celu zaktualizowania czasu.
 
CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS
 
Jest to zacznie dokładniejszy system i wszędzie dostępny w porównaniu z systemem Radio Controlled, który w chwili obecnej posiada wyłącznie 5 nadajników i zasięg działania ich nie jest tak rozwinięty jak w przypadku nadajników systemu pozycjonowania.

W przeciwieństwie do zegarków mechanicznych, których dokładność wynosi od około kilku do kilkunastu sekund na dobę w zależności od mechanizmu, zegarki z systemem Satellite Wave mają niemal idealną dokładność w każdym miejscu na Ziemi, pod warunkiem „widoczności nieba” (5 sekund na miesiąc).
 
Samowystarczalny Eco- Drive
 
Zastosowanie łączności satelitarnej i GPS nie jest jednoznaczne z tym, że zegarek zawsze będzie chodził o czasie. Istotnym dla samowystarczalności tego modelu jest użycie systemu zasilania światłem Eco-Drive. Dzięki temu modułowi model ten będzie działał przez wiele lat, bez potrzeby wymiany w nim baterii.

Zegarek posiada akumulator, który ładuje się dzięki ekspozycji na światło z różnych źródeł (naturalnego i sztucznego), które pada na tarczę. Eco-Drive jest rozwiązaniem, które pozwala cieszyć się zegarkiem Citizen na nadgarstku przez wiele lat od momentu zakupu, bez potrzeby wizyt u zegarmistrza.
 
CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS
 
„Serce” satelity
 
Marka Citizen w swoich zegarkach używa wyłącznie manufakturowych mechanizmów, dlatego też w tym modelu, został zastosowany znany już z poprzednich modeli mechanizm oznaczony kalibrem F900. Mechanizm ten oprócz łączności satelitarnej GPS, oferuje nam znacznie więcej funkcji.
 
W pierwszej kolejności, gdy patrzymy na jego tarczę, możemy odczytać czas zegarka, datę, dzień tygodnia oraz ustawioną wcześniej drugą strefę czasową. Rozbudowane funkcje odkryjemy dopiero po zaktywizowaniu zegarka, poprzez wciśnięcie przycisków po prawej stronie koperty i wybraniu konkretnej opcji. Przyciskając je możemy odczytać, bądź skonfigurować następujące wskazania: wskazanie naładowania baterii, włączyć stoper, który posiada funkcję odmierzania upływu czasu aż do 24 godzin, alarm, bądź też ustawić potrzebną nam druga strefę czasową.

Zegarek posiada możliwość wyboru i ustawienia czasu dla 40 miast z różnych stref czasowych. Wyposażony został, również w wieczny kalendarz, który nie wymaga od nas korygowania daty, nawet gdy mamy rok przestępny.
 
CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS
 
Wszystko w jednym
 
Patrząc na ten model widzimy wypełnioną informacjami tarczę, którą ciężko zrozumieć bez specjalnego przygotowania. Opisując wygląd tarczy warto zacząć od samego środka. Jak w większości zegarków w samym środku znajdziemy pokryte warstwą luminescencyjną wskazówki godzin minut oraz wskazówkę sekundową. Powyżej, w górnej części znajdziemy charakterystyczne logo marki oraz to, co w tym modelu jest najważniejsze, czyli loga opatentowanych przez Citizen rozwiązań: Eco-Drive oraz Satellite Wave.
 
Poniżej wskazówek centralnych została umieszczona subtarcza odpowiedzialna za realizację wskazań drugiej strefy czasowej. Na godzinie 9 tarcza z wskazówką funkcyjną, która w zależności od wybranego trybu pracy wskazuje dzień tygodnia, poziom naładowania akumulatora, bądź informuje nas o włączony trybie oszczędzania energii.  Poniżej znajdziemy informację o tym, czy alarm jest nastawiony czy też nie. Najwięcej informacji dostarcza nam mała tarczka umieszczona na godzinie 3. Jest to ona wskaźnikiem funkcji, jaką w danej chwili obecnej wybraliśmy. To właśnie tutaj mamy informację na temat trybu w jakim pracuje, czy jest to ustawianie czasu, bądź 2 strefy czasowej, stoper, alarm, wskazanie naładowania akumulatora.
 
Dodatkową informacją jaką możemy uzyskać od zegarka jest to, czy warunki oświetleniowe jakie posiadamy w danej chwili są wystarczające do procesu ładowania akumulatora, informację tą znajdziemy w momencie gdy ustawimy zegarek w tryb informacji na temat poziomu światła. Zmiana trybów pracy odbywa się poprzez ruch koroną zegarka oraz pracę przyciskami zegarka.
 
CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS
 
Wokół tarczy zegarka, na której umieszczono wyraźnie odznaczające się subtarcze wskazań i nakładane indeksy z masą luminescencyjną znajdziemy okrąg z wyszczególniona listą 40 miast, dla których możemy dostosować daną strefę czasową. Obok 3-literowych skrótów miast znajdziemy cyfrową informację jaka jest równica czasu danego miasta wobec strefy czasowej odpowiadającej uniwersalnemu czasowi koordynowanemu (UTC).
 
Wokół szafirowego szkła, którym przykryta jest tarcza, porusza się obrotowy pierścień, ze  skalą suwaka logarytmicznego, dzięki któremu można dokonać obliczeń danych w najpopularniejszych jednostkach prędkości, wagi czy też pojemności.
 
Super TitaniumTM to specjalny materiał stworzony przez Citizen. Nazwa kryje skomplikowane procesy technologicznie jakim został poddany tytan przy przetwarzaniu i utwardzaniu powierzchni koperty, dekla oraz bransolety. Jest on pokryty powłoką Duratect, która w efekcie dodatkowo wzmacnia materiał pokrywany i czyni go jeszcze twardszym i bardziej odpornym na zarysowania (twardość w skali Vickersa: 1000-1500 Hv). Powłoka ta według informacji producenta  wnika w głąb materiału na głębokość 20-30 micronów, czyli znacznie głębiej niż oferują dotychczasowe powłoki PVD czy też pokrycia galwaniczne.
 
CITIZEN Promaster Satellite Wave GPS
 
Zminiaturyzowana technika
 
Patrząc na ten zegarek, aż trudno się nie zdziwić, że tak zaawansowana technika została umieszczona w kopercie o wymiarach 47 mm średnicy i 14,6 mm grubości. Prezentowane w tym roku zegarki na bransoletach zostały wykończone w kolorach srebrnym i czarnym.
 
Czasomierz prezentuje także poniższy film:
 

Cena modelu Promaster waha się między 6 990 złotych dla modelu w srebrnym wykończeniu, a 7 470 złotych za model w kolorze czarnym.
 
Motto przewodnie marki Citizen brzmi Better Starts Now (Lepsze zaczyna się teraz).
 
Trudno się z nim nie zgodzić. Mimo, że każdego roku prezentuje coś jeszcze bardziej wyjątkowego, to możemy się spodziewać, że z kolejnymi premierami, przejdą samych siebie i pokażą coś co po raz kolejny udowodni nam, że lepsze jest zawsze przed nami.
 
Autor: Jakub Wojdat

Polecamy także:

LONGINES Master Collection Blue Edition
LONGINES Master Collection Blue Edition
Longines to marka ciesząca sie uznaniem wśród miłośników zegarków, która ma chlubną historię i wiele osiągnięć w zakresie zegarmistrzostwa. Dziś umacnia swoją pozycję poprzez bardzo rozbudowaną ofertę zegarków, w której na szczególną uwagę według mni ...
Carl F. Bucherer (Lucerne 1888) - historia marki
Carl F. Bucherer (Lucerne 1888) - historia marki
Wiek XIX można najcelniej określić jako czas przemian. Zmiany technologiczne wymuszane przez rewolucję przemysłową wykreowały zupełnie inne podejście do procesu produkcji. Produkcja manufakturowa, coraz częściej odchodząca do lamusa, ustępuje miejsca ...
Komplikacje konstrukcji modułu napędu zegarka – część 1
Komplikacje konstrukcji modułu napędu zegarka – część 1
Zadania stawiane modułowi napędu, jego wczesne zmiany konstrukcyjne i przyjęte jako bazowe rozwiązanie, są opisane we wprowadzeniu do niniejszych rozważań – „Epizod 5 – Napęd. Sprężyna w bębnie” Jak można zaobserwować, zmiany konstrukcyjne modułu nap ...
Recenzja: ORIS ChronOris Date
Recenzja: ORIS ChronOris Date
Firma Oris powstała w 1904 roku, oczywiście w Szwajcarii. Od początku istnienia rozwijała się bardzo dynamicznie, czego dowodem może być chociażby fakt, iż około 1910 roku zatrudniała już 300 pracowników. Przed wybuchem II wojny światowej Oris był je ...
RADO partnerem Łódź Design Festival 2017 - wystawa Portret Designu już w październiku!
RADO partnerem Łódź Design Festival 2017 - wystawa Portret Designu już w październiku!
Rado to uznana szwajcarska marka słynąca z innowacyjnych rozwiązań i stosowania rewolucyjnych materiałów do tworzenia jednych z najbardziej wytrzymałych zegarków na świecie. Od początku istnienia w swojej siedzibie w Lengnau w Szwajcarii, marka chara ...

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Glycine

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner KMIZ

PARTNER

Doxa

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

AVIATOR Swiss Made - MIG-35
AVIATOR Swiss Made - MIG-35
13.03.2017
Schaumburg Watch - kolekcja Classoc...
Schaumburg Watch - kolekcja Classoc...
16.03.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco