Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

Roamer

Historia marki Roamer sięga 1888 roku, kiedy to w wieku 29 lat Fritz Meyer otworzył warsztat w Solothurn, w którym produkował wychwyty cylindrowe.

Do roku 1897 zakład produkcyjny Meyer'a zatrudniał już 60 pracowników, a co ważniejsze, udało mu się opracować pierwszy własny mechanizm – kaliber 38, którego nazwa honoruje obchodzone wówczas 38. urodziny założyciela firmy.

Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo wykonało tym samym kolejny, wielki krok w kierunku przeistoczenia się w pełni samodzielną manufakturę – największe marzenie Meyer'a. Począwszy od roku 1905, nadchodząca dekada okazała się dla zakładów Meyer'a pasmem sukcesów oraz olbrzymiej ekspansji.

W tym właśnie roku do przedsiębiorstwa Fritza dołączył bardzo zdolny zegarmistrz – Johann Studeli, co zaowocowało wspaniałym partnerstwem oraz powstaniem przedsiębiorstwa Meyer & Studeli (MST). Wielki, historyczny moment nastąpił w roku 1908, kiedy to oficjalnie zarejestrowana została w Szwajcarii marka ROAMER – nazwa pochodząca od najbardziej popularnej w tamtym momencie linii zegarków oferowanych przez firmę Meyer i Studeli. Lata 30. XX wieku to także stworzenie i opatentowanie pierwszego mechanizmu z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej oraz rejestracja kilku patentów w zakresie wodoszczelności kopert. Lata 40. to kolejne odkrycia i patenty: m.in. stworzenie pierwszego mechanizmu odbojowego na bazie kalibru Felsa 278/9, następnie kopert wodoszczelnych oraz mechanizmu z automatycznym naciągiem sprężyny z rotorem obracającym się w oba kierunki.

Na bazie powyższych doświadczeń i uzyskanych patentów, w roku 1950 powstał pierwszy mechanizm z automatycznym naciągiem w pełni in-house, czyli stworzony przez MST – kaliber MST 410/411. Rok później firma oficjalnie zmienia swą nazwę z Meyer & Studeli MST SA na ROAMER Watch Co. SA, co stanowiło ukoronowanie sukcesu najbardziej prestiżowej linii zegarków sprzedawanych właśnie pod tą nazwą.

Na przestrzeni lat 70-tych Roamer produkował bardzo atrakcyjne wizualnie, solidne modele dla nurków – Stingray S oraz kultowe i poszukiwane obecnie przez kolekcjonerów modele wyposażone w komplikację chronografu - Stingray Chrono.

W roku 1983 marka Roamer zostaje włączona do grupy Swiss ASUAG (Société Générale de l'Horlogerie Suisse SA). Dwa lat później, przedsiębiorstwo zostaje kupione przez byłego Dyrektora Marketingu marki Roamer dzięki czemu znów powróciło do grona niezależnych producentów.

Wraz z początkiem XXI wieku marka powróciła do korzeni wypuszczając pierwszą kolekcję tradycyjnych czasomierzy mechanicznych.

Przez ostatnie lata przedsiębiorstwo konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku produkcji zegarków oraz poszerza kolekcje o kolejne modele. Dziś zegarki Roamer produkowane i projektowane są nadal w Solothurn oraz Mendrisio. Firma działa jako spółka joint venture SWG (Swiss Watch Group) i Chung Nam Company z Hong Kongu. W 2003 roku przedsiębiorstwo powróciło do produkcji zegarków mechanicznych. W 2004 roku wprowadzono limitowaną kolekcję Competence na bazie magazynowych mechanizmów MST Competence.

Obecnie wszystkie modele firmy Roamer charakteryzują się wysokim poziomem wykonania i dbałością o detale. Paski wykonane z naturalnej skóry, kauczuku lub metalowe bransolety wykonane z jednolitych stalowych elementów, stanowią wyznacznik jakości produktów firmy już od kilkunastu lat. Stosowanie nowatorskich technik produkcyjnych – przykładowo pokrywania stali powłokami ozdobnymi w technice PVD i zastosowanie jej dla dekoracji kopert zegarkowych zaowocowało szeroką gamą kolorystyczną powłok.

Roamer to ceniony producent mający przedstawicielstwa w ponad 70 krajach, oferujący przystępne cenowo zegarki wysokiej jakości coraz częściej nawiązujące do bogatej historii firmy.


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco