Słownik pojęć zegarmistrzowskich
Powrót do słownika
Na skróty:
In-house
Określenie: mechanizm in-house, oznacza kaliber zegarka wykonany w całości – czyli od projektu po wprowadzenie do seryjnej produkcji – „pod dachem” jednej manufaktury, czyli w fabryce i zakładach produkcyjnych jednego producenta zegarków – jednej marki – jest to tak zwany własny mechanizm wewnątrz zakładowy.
Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że mechanizm zaczyna swój „żywot” w zaciszu pracowni projektowej danego producenta, tam powstaje jego projekt wykonany przez zespół specjalistów. Dalszy etap to próba przełożenia projektu na rzeczywisty model mechanizmu, czyli skonstruowanie prototypu – i co ważne – wykonanie go w 100% we własnych zakładach, przy użyciu własnych mocy produkcyjnych.
Dlaczego mechanizmy in-house są tak wysoko cenione i prestiżowe?
Po pierwsze dlatego, że zaprojektowanie oraz produkcja kompletnego mechanizmu zegarka jest bardzo czasochłonna i przede wszystkim, bardzo kosztowna. Drugi powód związany jest z prestiżem i wynika z bardzo prostego faktu, iż każdy producent zegarków, który wykona swój własny mechanizm, czyli kaliber in-house, może szczycić się mianem manufaktury i tym samym dołączyć do bardzo wąskiego i elitarnego grona.
Obecnie w dobie globalizacji gospodarczej i kapitałowej coraz trudniej określić pochodzenie produkcyjne mechanizmów. Dlatego pojęcie in-house powoli się dewaluuje. Traci na znaczeniu również z uwagi na wprowadzane stopniowo ograniczenia dostępności największego dostawcy surowych mechanizmów szwajcarskich ETA, pojawienie się na rynku nowych graczy (np. Sellita, Soprod), rosnącej roli stopnia modyfikacji istniejących mechanizmów, jak również rosnącej roli producentów (niezależnych zegarmistrzów) oferujących własne mechanizmy.