Słownik pojęć zegarmistrzowskich

Na skróty:

In-house

Określenie: mechanizm in-house, oznacza kaliber zegarka wykonany w całości – czyli od projektu po wprowadzenie do seryjnej produkcji – „pod dachem” jednej manufaktury, czyli w fabryce i zakładach produkcyjnych jednego producenta zegarków – jednej marki – jest to tak zwany własny mechanizm wewnątrz zakładowy.

Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że mechanizm zaczyna swój „żywot” w zaciszu pracowni projektowej danego producenta, tam powstaje jego projekt wykonany przez zespół specjalistów. Dalszy etap to próba przełożenia projektu na rzeczywisty model mechanizmu, czyli skonstruowanie prototypu – i co ważne – wykonanie go w 100% we własnych zakładach, przy użyciu własnych mocy produkcyjnych.

Dlaczego mechanizmy in-house są tak wysoko cenione i prestiżowe?

Po pierwsze dlatego, że zaprojektowanie oraz produkcja kompletnego mechanizmu zegarka jest bardzo czasochłonna i przede wszystkim, bardzo kosztowna. Drugi powód związany jest z prestiżem i wynika z bardzo prostego faktu, iż każdy producent zegarków, który wykona swój własny mechanizm, czyli kaliber in-house, może szczycić się mianem manufaktury i tym samym dołączyć do bardzo wąskiego i elitarnego grona.

Obecnie w dobie globalizacji gospodarczej i kapitałowej coraz trudniej określić pochodzenie produkcyjne mechanizmów. Dlatego pojęcie in-house powoli się dewaluuje. Traci na znaczeniu również z uwagi na wprowadzane stopniowo ograniczenia dostępności największego dostawcy surowych mechanizmów szwajcarskich ETA, pojawienie się na rynku nowych graczy (np. Sellita, Soprod), rosnącej roli stopnia modyfikacji istniejących mechanizmów, jak również rosnącej roli producentów (niezależnych zegarmistrzów) oferujących własne mechanizmy.
 


Kategorie - Słownik

REKLAMA

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco