Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

Doxa

Szwajcarska marka zegarkowa o wielu interesujących obliczach, ciesząca się dużym sentymentem i rozpoznawalnością w Polsce.

Powstała w 1889 roku z inicjatywy Georgesa Ducommuna pochodzącego ze słynnej miejscowości Le Locle. Samo słowo „Doxa” przyjęte za nazwę firmy w 1910 roku wywodzi się ze starożytnej Grecji, a w czasach nowożytnych oznaczające „chwałę i sławę”. Jednak pierwsza sława przyszła już dwa lata wcześniej. Ducommun znany z zamiłowania do automobilizmu, posiadacz własnego, połączył obie pasje tworząc zegarek kieszonkowy z 8-dniową autonomią chodu. Nadawał się znakomicie do kabin różnego rodzaju ówczesnych samolotów i samochodów i dzięki temu montowany był m.in. w kultowym modelu wyścigowym Typ 35 Bugatti.     

Spadkobiercą  Ducommuna został jego zięć Jacques Nardin, wnuk Ullyse Nardina, założyciela prestiżowej firmy produkującej zegarki o tej samej nazwie działającej nieprzerwanie do dzisiaj. To za jego czasów powstały dwa najbardziej rozpoznawalne modele: Grafic i SUB.

Inspirowany stylem Bauhaus model Grafic wprowadzony został do oferty w 1957 roku. Jednakże można domniemywać, iż Grafic wzorowany był na innym zegarku marki Patek Philippe zaprojektowanym przez Gilberta Alberta dwa lata wcześniej, z uwagi na łudzące podobieństwo szaty graficznej cyferblatu. Model Grafic do dziś jest poszukiwany przez kolekcjonerów, a reaktywowana marka kontynuuje dziedzictwo wznawiając go przy różnych okazjach.   

Największą popularność marki zawdzięczamy jednak tzw. pomarańczowej legendzie, czyli modelowi Doxa SUB. Swój udział w tym przedsięwzięciu miał francuski oficer marynarki, badacz podmorskich głębin i twórca aqua-lungu Jacques-Yves Cousteau.

W czasach, w których nurkowaniem parała się głównie marynarka wojenna i wojsko Doxa obrała za cel stworzyć przystępny cenowo model zegarka, który będzie niezawodny, komfortowy, czytelny i łatwy w użyciu oraz stanowiący wyposażenie każdego nurka. Decyzja okazał się kamieniem milowym w historii marki, gdyż Doxa SUB produkowana jest po dziś dzień w wielu wariantach, a zna ją każdy pasjonat nurkowania i zegarków.

W czasie I wojny światowej z zegarków DOXA korzystali niemieccy żołnierze. To, że marce zaufało wojsko, jest najlepszym dowodem na to, że były to zegarki naprawdę bardzo dobrej jakości. Dzisiaj również są cenione i chętnie kupowane przez osoby, którym zależy nie tylko na wyglądzie, ale również jakości. Dostępne są zarówno modele dla pań, jak i panów.


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco