Passent błądzi na Błoniach

POWRÓT 18.12.2015 Ciekawostki
Passent błądzi na Błoniach

W dyskusjach na temat obecnie produkowanych zegarków Błonie, dość często pojawiają się opinie, że właściciele tejże firmy wywodząc się z branży reklamowej, marketing dla swojej marki prowadzą w sposób niezwykle aktywny i skuteczny.


To popularne twierdzenie i dość powszechne w kręgach miłośników zegarków przekonanie, zostało ostatnio dodatkowo potwierdzone felietonem pana Daniela Passenta, znajdującym się w najnowszym numerze tygodnika Polityka (nr 51/52 (3040) 16.12.-27.12.2015).


Zamieszczone w rubryce: Felieton Passent, wywody dziennikarza zatytułowane są:

„Kup zegarek marki Błonie”.


Niestety nie dość, że felietonista podpierając się tylko i wyłącznie na materiałach informacyjnych podsuniętych mu pewnie przez obecnie funkcjonującą firmę Błonie, popełnia oczywiste błędy dotyczące historii dawnego zakładu i jego produkcji, to jeszcze jako fakt podaje „pobożne życzenia” i niespełnione oczekiwania właścicieli współczesnej firmy Błonie.

Daniel Passent: Kup zegarek marki Błonie
Pełen felieton Daniela Passenta można przeczytać w ostatnim, wskazanym powyżej numerze Polityki, a jego zapowiedź znajduje się także na internetowej stronie Tygodnika pod adresem:

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1644146,1,kup-zegarek-marki-blonie.read


Drogi autorze,... toż to jest karygodne!


Pomijając polityczno-towarzyskie wtrącenia i skupiając się tylko i wyłącznie na zegarkowych informacjach, czytając wskazany felieton, można się dowiedzieć o szeregu, stanowiących niestety tylko dla autora niniejszego tekstu (no może także dla właścicieli firmy Błonie), sensacjach:


Daniel Passent: Kup zegarek marki Błonie


"”na szczeblu politycznym” podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji zegarków naręcznych".


„Biorąc pod uwagę ówczesną sytuację polityczną, nie dziwi postanowienie władz, że nasze zegarki powstaną na licencji radzieckiej”.

"Jako miejsce produkcji wybrano dawną fabrykę zapałek w Błoniu, działającą wówczas w przemyśle zbrojeniowym”


Szanowny autorze!


Proszę się zastanowić, czy to jest jakaś wyjątkowość?


Wiadomo, że w tamtych czasach strategiczne decyzje, a taką było podjęcie produkcji zegarków, były podejmowane w kręgach władzy politycznej.


Czy należało w powojennej Polsce i w czasie zimnej wojny kontynuować w Błoniu zapałczaną tradycję, jeśli w wyniku zmian granic mogliśmy produkować (i produkowaliśmy) zapałki tak w Czechowicach Dziedzicach jak i w Sianowie?

Czy nie wie Pan, że zwykle, dla osiągnięcia wysokiego poziomu technologicznego, a także możliwości szybkiej zmiany wielkości produkcji militarnego asortymentu, zakłady o takiej specyfice posiadały oddziały z tzw. produkcją cywilną?Najlepszym przykładem takiego połączenia są popularne także w Polsce piecyki gazowe Junkers i nie mniej znane z historii (także tej dotyczącej Bitwy o Anglię, o której Pan wspomina w felietonie) podniebne niemieckie maszyny latające!

Każdy, kto choć tylko trochę interesuje się ekonomią wie, że sprzedaż produktów wysoko przetworzonych i tych, które dla wyprodukowania wymagają dużego nakładu wiedzy technicznej są dla kraju korzystniejsze, niż sprzedaż surowców naturalnych, czy żywności.Zegarki są (a przynajmniej były wówczas) takimi produktami i nawet potępiając w czambuł ówczesny system należy zauważać te oczywiste zależności i pozytywnie przyjmować decyzje o rozpoczęciu takiej produkcji!

Daniel Passent: Kup zegarek marki Błonie

„Niejasna jest historia zakończenia produkcji zegarków”

Toż ona jest niejasna tylko dla tych, którzy przyjmują bezkrytycznie, podane na tacy, jednostronne i niesprawdzone informacje, i nie próbują poszukiwać odpowiedzi w innych (nawet tych szeroko dostępnych) źródłach!


Powód zaprzestania produkcji jest doskonale wyjaśniony tak w książce „Przystanek: zegarek.” - mojego autorstwa, jak i w książce „Przemysł zegarowy w Polsce” – Profesora Zdzisława Mrugalskiego.

Daniel Passent: Kup zegarek marki Błonie

„45 lat temu, po nieco ponad 10 latach działalności, została decyzją polityczną brutalnie zlikwidowana przez panujący system komunistyczny”


„Zdaniem obecnego producenta, należy ją łączyć z wydarzeniami społeczno-politycznymi na początku lat 70. i trudnościami...”


Drogi autorze!


To się nazywa „grzech zaniechania”!
Nie chciało się poszukać innych źródeł informacji?


Szkoda…


W książce o zegarkach z Błonia jest wyraźnie napisane, że decyzję o zakończeniu produkcji konsultowano z zegarkową branżą (mogę wskazać co najmniej jedną osobę, która w tej kwestii się wypowiadała), że stawała się ona po prostu nieopłacalna, a przejście na produkcję drukarek było wielkim sukcesem ekonomicznym tak zakładu w Błoniu jak i naszego kraju!


O brutalności decyzyjnej w tym przypadku nie może być mowy!

Daniel Passent: Kup zegarek marki Błonie

„Produkowane były najpierw z części własnych i radzieckich, a od 1962 na licencji zegarków marki Kirowskije wytwarzanych w Moskwie”

Ten fragment zakrawa wręcz o ignorancję, a uznając powszechne poważanie dla autora felietonu, trzeba znowu zachęcić go do... zapoznania się z faktami historycznymi (choćby w podanych powyżej źródłach).


Można też nakłaniać do zrobienia tego… co nie boli, bo już na pierwszy rzut oka widać, że podana kolejność z rozsądkiem mało ma wspólnego (co nie jest oczywiście sugestią, jakoby ówcześnie panujący system był rozsądnym).


Jeśli już produkowalibyśmy legalnie jakikolwiek wyrób, to po co mielibyśmy później kupować na niego licencję?Szanowny Panie felietonisto!


Nawet w tej, mniej czy bardziej ważnej, części poważnego (było nie było) tygodnika POLITYKA, jakim jest felieton, dziennikarz jest zobowiązany do podawania faktów sprawdzonych, a nie tworzenia historycznej fikcji, czy też wyśmiewanych powszechnie tak zwanych „faktów prasowych”.


Toż poprzez taką treść, jaką podaje Pan w swoim felietonie, takie właśnie bezsensowne fakty prasowe i nierzeczywiste historie w szeroki obieg Pan puszcza! Do tego swoim autorytetem je firmuje.


Faktem jest, że będące dla Pana podstawą informacje, pojawiły się już dość dawno temu w sieci (internetowej, a nie tej niestrawnej dla Pana - drukowanej) i są powtarzane przez „dzieci internetu” ale,... Panu tak nie wypada!

Daniel Passent: Kup zegarek marki Błonie

Dalszy ciąg felietonu jest pochwałą obecnego producenta zegarków „Błonie”, zakamuflowaną uszczypliwymi uwagami na jego i na zaprojektowanego zegarka temat.


W tej formie, felietonista wypowiada się także we wprowadzeniu do tekstu stwierdzając że: „W tym roku najlepszym prezentem gwiazdkowym jest: „legendarny polski zegarek marki Błonie”, nawiązujący...”Drogi Panie felietonisto!


Taki prezent pozostaje tylko pobożnym życzeniem producenta, który poprzez swoją, doskonale prowadzoną jak wskazano we wstępie, kampanię marketingową natchnął Pana zapewne do napisania niniejszego felietonu.


Zegarki Błonie WX302 nie pojawiły się do dzisiaj na rynku i zgodnie z nieoficjalną informacją powziętą przez autora niniejszego tekstu, w sprzedaży otwartej do tych Świąt Bożego Narodzenia mogą pojawić się zaledwie pojedyncze ich sztuki.Sugerując wszystkim poszukanie innych, ciekawych prezentów – szczególnie tych zegarkowych, życzę Radosnych Świąt Bożego Narodzenia.


Władysław MellerPolecamy także:

Testujemy: CITIZEN Bluetooth Watch
Testujemy: CITIZEN Bluetooth Watch
Przeglądając półki prezentujące zegarki oferowane w sklepach lub zdjęcia w Internecie nie jesteśmy w stanie wypatrzeć wszystkich ciekawych modeli, jakie oferują nam firmy zegarkowe. Jestem pewien, że każdy z nas ma jakieś konkretnie sprecyzowane pref
CERTINA DS Action Powermatic 80 Diver’s Watch
CERTINA DS Action Powermatic 80 Diver’s Watch
Nasza planeta ma powierzchnię 510 mln km2 z czego obszar wody zajmuje 369,1 mln km2. Nic więc dziwnego, że odkrywanie świata wodnego stało się pasją człowieka, który do dyspozycji posiada tylko 140,9 mln km2 lądu. Zamiłowanie do podwodnych eksploracj
Recenzja: SEIKO Prospex Marinemaster GPS Solar Dual-Time Limited Edition (SSF001J1)
Recenzja: SEIKO Prospex Marinemaster GPS Solar Dual-Time Limited Edition (SSF001J1)
Na naszym „warsztatowym” stole znowu pojawił się zegarek Seiko. To także kolejny, nie mechaniczny czasomierz – ale za to z najwyższej kwarcowej półki. W przypadku Seiko to potomek Astrona Quartz 35 SQ. Przykład ten pokazuje jak na dłoni gigantyczny p
Firma Czapek & Cie wraca do Polski! Wyjątkowy wieczór z Czapek Geneve oraz premiera modelu „Warszawianka” – relacja i zdjęcia
Firma Czapek & Cie wraca do Polski! Wyjątkowy wieczór z Czapek Geneve oraz premiera modelu „Warszawianka” – relacja i zdjęcia
Firma Czapek & Cie wraca do Polski z wyjątkową kolekcją zegarków. Wczoraj, tj. 31 maja 2017, miało miejsce niecodzienne wydarzenie - szwajcarska manufaktura zegarków Czapek & Cie oficjalnie powróciła na polski rynek po ponad 100 latach nieobecności.
CERTINA DS First Lady Ceramic Moon Phase - "Czarodziejka z księżyca"
CERTINA DS First Lady Ceramic Moon Phase - "Czarodziejka z księżyca"
Sailor Moon to popularna kresówka z gatunku mangi, której szczyt popularności przypadł na połowę lat 90. XX wieku. Autorką historii oraz ilustratorką była jedna osoba – Naoko Takeuchi. W ciągu zaledwie 6 lat powstały 52 części. Bajka opowiada o dziew

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Epos

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Alpina

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Patek Philippe perkusisty The Beatl...
Patek Philippe perkusisty The Beatl...
15.12.2015
Nietrafiony świąteczny prezent zega...
Nietrafiony świąteczny prezent zega...
27.12.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco