Testujemy: Steinhart Marine Chronograph

Testujemy: Steinhart Marine Chronograph

Są takie marki, które darzę wyjątkową sympatią. Do tej grupy na pewno muszę zaliczyć młodą firmę Steinhart, której to produkty towarzyszą mi niemal od początku mojej zegarkowej przygody. Aktualnie zegarki z literą „S” w logo w mojej kolekcji posiadają także najliczniejszą reprezentację.

Zresztą, nie powinno to nikogo dziwić, bo zakup każdego z posiadanej trójki stanowił pewien przełom w mojej zegarkowej pasji. Rzymianka definitywnie zalicza się do najładniejszych zegarków z mojej kolekcji, Nav-b był pierwszym posiadanym przeze mnie chronografem z automatycznym naciągiem, który to też rozpoczął moją fascynację tą właśnie komplikacją, a Ocean 2 Blue jest ulubionym zegarkiem wakacyjnym.

Do dnia dzisiejszego nadal z dużym zaciekawieniem śledzę wszelkie prezentowane przez Pana Guntera nowości, bo trzeba przyznać, że potrafi on czasem zaprezentować naprawdę interesujące zegarki.

Recenzja zegarka Steinhart Marine Chronograph

Poza designem marka swój sukces zawdzięcza również dobrej jakości wykonania oraz przede wszystkim bardzo sensownie skalkulowanej cenie. Fakt ten szybko dostrzegła spora rzesza zegarkomaniaków z całego świata, przez co na forach zegarkowych nie brakuje wydzielonych wątków o tym właśnie producencie, i to pomimo dość niszowego charakteru jego produktów.

Także, pomimo specyficznego modelu sprzedaży opartego jedynie o sklepy internetowe, również i w Polsce marka posiada spore grono fanów. Tym razem, dzięki uprzejmości wyłącznego dystrybutora Steinharta w Polsce miałem okazję zapoznać się modelem Marine Chronograph wyposażonym w moją ulubioną funkcję w formie stopera.

Recenzja zegarka Steinhart Marine Chronograph

Recenzja zegarka Steinhart Marine Chronograph

Przyznać się muszę, że z testem tego modelu miałem pewien problem, gdyż stanowi on swoistą konkurencję dla mojej ulubionej Rzymianki. Sprawdźmy więc jak dał sobie on radę z tą niełatwą sytuacją.

Opakowanie niczym specjalnym na tle pozostałej posiadanej przeze mnie trójki się nie wyróżnia. Biały kartonik z logo Steinharta skrywa czarne gustowne pudełko, wykonane z materiału skóropodobnego, którego wnętrze wykończona sporą ilością gąbki zabezpieczającej zegarek. Oczywiście, w zestawie nie zabrakło również instrukcji, karty gwarancyjnej oraz gratisowego przyrządu do zmiany paska.

Jak przydatny to gadżet nie trzeba przekonywać chyba żadnego zegarkofila, tym bardziej, że wszystkie zegarki tego producenta są wyjątkowo wdzięcznymi obiektami do "paskowania".

Chwytając jednak w rękę otrzymany do testu zegarek jakoś nie specjalnie miałem ochotę na zmianę oryginalnie zamontowanego 22 mm paska, bo ten wyjątkowo dobrze pasuje do tego projektu. Jego specyficzna, niebieska barwa świetnie współgra z charakterystycznymi dla zegarków Marine barwionymi na niebiesko wskazówkami dodatkowo podkreślając ich piękną barwę.

Recenzja zegarka Steinhart Marine Chronograph

Także jego jakość wykonania nie pozostawia niczego do życzenia. Ładna struktura i spora grubość nic a nic nie zaszkodziły w uzyskaniu odpowiedniej miękkości gwarantującej bardzo przyzwoity komfort noszenia. Wszystko to uzupełnia piękne sygnowane polerowane podwójne zapięcie motylkowe.

Jest jednak w jedno małe ale. Na pewno nie jest to pasek na szczupłe dłonie, bo przy moich 18,5cm w nadgarstku zmuszony byłem do zapinania go na ostatnio z możliwych dziurek. Na szczęście, w ofercie Steinharta jest zazwyczaj możliwość doboru paska w trzech rozmiarach i warto o tym pamiętać przed ewentualnym zakupem.

Recenzja zegarka Steinhart Marine Chronograph

Głównym fenomenem zegarków o stylistyce Marine jest połączenie białej, prostej tarcza ze wspomnianymi już charakterystycznymi, niebieskimi wskazówkami. Jeszcze przed otrzymaniem zegarka do testów zastanawiałem się, czy dodanie funkcji stopera nie odbije się negatywnie na czytelności projektu. Okazuje się, że moje obawy były bezpodstawne.

Brak wewnętrznego ringu powoduje, że powierzchnia tarczy jest na tyle spora, że nie było najmniejszych problemów ze zmieszczeniem tam dodatkowych totalizatorów, a projekt w moim odczuciu nie stracił nic na czytelności. Do samego wykonania tarczy także nie można mieć żadnych uwag.

Recenzja zegarka Steinhart Marine Chronograph

Arabskie indeksy, co niestety ciężko jest oddać na zdjęciach, za sprawą sporej ilości farby zyskały lekko wypukły kształt zaś dolny totalizator umieszczony został w lekkim wgłębieniu co dodało do projektu odrobinę przestrzeni. Nie sposób też tu nie wspomnieć o małej sekundzie wykonanej w postaci kompasu urozmaicającej co nieco ten klasyczny projekt. Dopełnienie całości stanowią tu oczywiście genialne barwione na niebiesko wskazówki będące kwintesencją stylistyki Marine.

Napis na tarczy 7750 zdradza nam jaki mechanizm jest odpowiedzialny za dokładność wskazań testowanego zegarka. Ta, oparta na 25 kamieniach łożyskujących konstrukcja, jest jednym z najczęściej spotykanych aktualnie na rynku mechanizmów z automatycznym naciągiem wyposażonych w komplikację konstrukcji w postaci chronografu.

Recenzja zegarka Steinhart Marine Chronograph

Poza zmianą i ozdobieniem rotora, Steinhart nie pokusił się tu o żadną jego modyfikację, co jednak przy cenie projektu nie powinno nas specjalnie dziwić. Sam mechanizm to sprawdzona przez lata konstrukcja, która wyposażona została w funkcję stop sekundy, możliwość ręcznego dokręcania sprężyny oraz podwójny datownik, z którego to dobrodziejstwa testowany zegarek korzysta.

Praca balansu wynosząca 28 800 wahnięć na godzinę gwarantuje nam przyjemnie płynącą sekundę zaś rezerwa chodu oscylująca w granicach 46 godzin bez włączonej funkcji stopera umożliwia bezstresowo odłożyć zegarek na prawie dwa dni.

Mechanizm Valjoux kaliber 7750 ma jeszcze jedną charakterystyczną cechę, o której warto wspomnieć. Jego jednostronny naciąg sprawia, że rotor potrafi czasem wpaść w charakterystyczne wibracje. Sytuacja ta przysporzyła już nieraz sporo stresu osobom mających pierwszy raz kontakt z tym mechanizmem, czego najlepszym dowodem są pojawiające się systematycznie o tym wątki na forach zegarkowych.

Całość skryta została w sporej kopercie, bo 44 mm średnicy, 16mm wysokości i 52mm od ucha do ucha na pewno nie pozwalają Marine Chronograf zaliczyć do grona małych zegarków. Sytuacje ratując lekko zagięte uszy, które co nieco rekompensują obecność wypukłego zakręcanego dekielka i powodują, że zegarek powinien dobrze wyglądać także na ciut mniejszych niż mój nadgarstkach. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że powierzchnia tarczy jest spora, a jej biały kolor oraz obecność jedynie wąskiej polerowanej lunety optycznie powiększają dodatkowo jej odbiór.

Boczne powierzchnie koperty zostały ładnie wyszczotkowane co przy ich rozmiarze zaliczyć trzeba na plus. Z prawej strony poza polerowanymi przyciskami do obsługi funkcji stopera znalazła się również świetnie wyglądająca spora koronka w kształcie diamentu. Operowanie zarówno nią jak i przyciskami nie stanowi najmniejszego problemu. Całość konstrukcji wieńczy minimalnie wypukłe szafirowe szkło, które zaopatrzone zostało w podwójną wewnętrzną powłokę antyrefleksyjną, do czego zresztą Steinhart w swoich projektach zdążył nas już przyzwyczaić.

Recenzja zegarka Steinhart Marine Chronograph

Steinhart Marine Chrono to jeden z tych zegarków, który już w momencie swojej premiery wzbudził moje spore zainteresowanie. Zresztą, nie ma tu się czym dziwić, bo przecież obok połączenia jednego z moich ulubionych zegarków z komplikacją stopera nie mogłem przejść obojętnie. Warto więc zadać pytanie, czy z perspektywy przeprowadzonego testu Marine Chronograph okazał się na tyle dobry aby zagrozić pozycji mojej Rzymianki? Odpowiedź brzmi, krótko – nie.

Chociaż muszę przyznać, że dzisiaj, spoglądając przez pryzmat czasu i mojej fascynacji komplikacją stopera pewnie miałbym spory dylemat co wybrać. Nie zmienia to faktu, ze testowany model jest bardzo udanym projektem, który może, a w sumie powinien się podobać każdemu kto lubi ten specyficzny marynistyczny styl.

Odnaleźć w nim można wszystkie charakterystyczne jego cechy takie jak: czytelną tarcza, spore rozmiary i przede wszystkim piękne barwione niebieskie wskazówki, a wszystko to tu zostało połączone ze sporym wyczuciem i smakiem. Dodatkowe atrybuty w postaci dobrego antyrefleksu na wypukłym szafirowym szkle czy bardzo dobrego firmowego paska także są warte odnotowania. Pomimo sporego rozmiaru Marine sprawdza się niemal idealnie w codziennym użytkowaniu. Świetnie czuje się nie tylko w towarzystwie jeansów i swetrów ale i równie dobrze prezentuje się przy bardziej oficjalnym stroju dumnie wystając spod mankietu koszuli. Do pełni szczęścia brakuje tu tylko ciut wyższej klasy wodoszczelności, bo 3 atmosfery nie u wszystkich na pewno wzbudzą zaufanie.

Testowany model producent wycenił na kwotę niespełna czterech tysięcy złotych. Z jednej strony nie jest to mała kwota, z drugiej zaś spoglądając przez pryzmat zastosowanego mechanizmu specjalnie nie powinna nas ona zaskakiwać.

Recenzja zegarka Steinhart Marine Chronograph

Aktualnie coraz trudniej kupić zegarek wyposażony w mechanizm z serii Valjoux 7750 w zbliżonej cenie, tym bardziej w zaproponowanej przez Steinharta stylistyce. Paradoksalnie główną konkurencją dla testowanego Marine Chronograph mogą okazać się pozostałe dostępne w ofercie marki modele z funkcją stopera, które to są oferowane w bardzo zbliżonych cenach.

Jedno jest pewne - jeżeli szukacie chronografu w stylu Marine to na tym projekcie na pewno się nie zawiedziecie.

Autor: Jacek SłaninaPolecamy także:

Z Czystopola do Błonia, z Błonia do Czystopola. Przystawki balansowe
Z Czystopola do Błonia, z Błonia do Czystopola. Przystawki balansowe
„…Przystawka balansowa stanowi samodzielny zespół, będący regulatorem chodu, dostawiany do mechanizmu przekładni zegarów kominkowych, stołowych i innych. W zegarkach naręcznych jest ona zintegrowana z konstrukcją mechanizmu zegarka, stanowiąc całość. ...
POLPORA Manufaktura: Irysy - model damski z kolekcji Wena
POLPORA Manufaktura: Irysy - model damski z kolekcji Wena
Na początku grudnia minionego roku informowaliśmy o nowych modelach zaprezentowanych przez polską markę Polpora z Zielonej Góry. Polpora to unikatowe przedsięwzięcie na polskim rynku. Firma korzysta z tradycji polskiego zegarmistrzostwa i w oparciu o ...
Woroniecki Ferdynand. Warszawski zegarmistrz znany w całej Polsce
Woroniecki Ferdynand. Warszawski zegarmistrz znany w całej Polsce
Na łamach portalu Zegarki i Pasja w dziale Sylwetki wielkich zegarmistrzów, na pewno nie można nie przeznaczyć miejsca dla warszawskiego przedstawiciela tej profesji – Ferdynanda Woronieckiego. Jego doskonałą biografię przedstawił Wiesław Głębocki w ...
Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic
Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic
Vostok Europe to litewska marka zegarków, która powstała w 2003 roku, a zadebiutowała oferując pierwsze modele zegarków w 2004 roku. Zegarki produkuje spółka KoLIZ-Vostok w Wilnie. Należy je odróżnić od zegarków marki Vostok. W moim odczuciu Vostok E ...
MOVADO - słońce na tarczy. Zegarki Movado dostępne od lutego także w Polsce!
MOVADO - słońce na tarczy. Zegarki Movado dostępne od lutego także w Polsce!
Upływający czas to proces którego symbolem może być zmiana położenia Słońca. Taką ideą kierował się amerykański projektant Nathan G. Horwitt tworząc w 1947 roku pierwowzór prawie idealnie czarnego cyferblatu z dużym złotym punktem na godzinie 12-tej. ...

Tagi:

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA

Glycine

PARTNER

Partner KMIZ

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

REKLAMA

Atlantic AtlanticAtlantic

REKLAMA

Balticus

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Aerowatch
Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Alpina - Alpiner Manufacture
Alpina - Alpiner Manufacture
23.10.2015
Glycine - czasomierze z kolekcji "I...
Glycine - czasomierze z kolekcji "I...
29.10.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco