ORIS Altimeter Rega Limited Edition – zegarek dedykowany REGA

POWRÓT 28.11.2016 Zegarki
ORIS Altimeter Rega Limited Edition – zegarek dedykowany REGA

Oris przedstawił niedawno nowy model Altimeter Rega, zegarek dedykowany REGA, czyli szwajcarskiej fundacji non-profit świadczącej usługi ratownictwa lotniczego. Decyzja o stworzeniu tego typu czasomierza zainspirowana została potrzebami profesjonalnych pilotów. Limitowana edycja Altimeter Rega bazuje na jednym z najbardziej innowacyjnych czasomierzy stworzonych i przeznaczonych dla pilotów w historii: Oris Big Crown ProPilot Altimeter - pierwszym na świecie zegarkiem z automatycznym naciągiem z wbudowanym mechanicznym wysokościomierzem.

Zanim przedstawię zegarek, warto wspomnieć o REGA.

Nazwa REGA pochodzi z języka niemieckiego: Schweizerische Rettungsflugwacht oraz francuskiego: Garde aérienne suisse de sauvetage. Jest to prywatna organizacja ratownictwa lotniczego typu non-profit, które zapewnia pomoc medyczną w nagłych wypadkach w Szwajcarii i Liechtenstein.

ORIS Altimeter Rega Limited Edition – zegarek dedykowany REGA

REGA powstała w dniu 27 kwietnia 1952 roku z inicjatywy dr Rudolfa Bucher, który uważał, że szwajcarska organizacja ratownicza potrzebowała specjalistycznej sekcji powietrznej. REGA pomaga głównie podczas akcji ratunkowych odbywających się w górach, choć oczywiście nie odmawia pomocy także na innych terenach, gdy zachodzi taka potrzeba, zwłaszcza w czasie zagrożenia życia. Organizacja zapewnia także repatriację i porady medyczne dla jej członków, którzy zmuszeni są skorzystać z pomocy medycznej podczas pobytu za granicą.

W miesiącach letnich, REGA wspomaga także alpejskich rolników w ratowaniu zwierząt hodowlanych.

Jako fundacja non-profit, REGA nie otrzymuje pomocy finansowej od jakiegokolwiek rządu.

Organizacja oraz formuła jej działania jest dość wyjątkowa w Europie, a większość kosztów poniesionych podczas akcji oraz działania organizacji pokrywana jest z opłat rocznych uiszczanych przez prywatne osoby.

ORIS Altimeter Rega Limited Edition – zegarek dedykowany REGA

Zamiłowanie do lotnictwa jest jedną z wielu pasji łączących REGA oraz markę Oris.

Obie szwajcarskie organizacje cenią sobie zarówno jakość, niezawodność i precyzję, ponadto tradycję połączoną z nowoczesnym podejściem oraz niezależność i profesjonalizm - wszystkie te wartości znajdują wyraźne odzwierciedlenie w pracy, którą wykonują.

Widać je także w nowym modelu Altimeter Rega Limited Edition.

Choć jest to zegarek, to można także śmiało stwierdzić, iż jest to również – a może przede wszystkim – wysoce zaawansowane technicznie urządzenie wyposażone w zintegrowany mechaniczny wysokościomierz barometryczny oraz wskaźnik ciśnienia powietrza i wskaźnik wysokości (dostępny ze wskazaniem prezentowanym w stopach lub metrach).

Jest to unikalne połączenie, jeśli chodzi o zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem.

ORIS Altimeter Rega Limited Edition – zegarek dedykowany REGA

Czasomierz posiada dużą kopertę, której średnica ma aż 47 mm średnicy.

Wewnątrz koperty umieszczono mechanizm kaliber 733, wykonany na bazie werku SW 200-1, z automatycznym naciągiem i funkcją daty, której okienko umiejscowione jest na godzinie 3.00.

Dodatkowo, co zdecydowanie wyróżnia ten model zegarka na tle wielu innych „pilotów”,  marka Oris zastosowała zintegrowany szwajcarski mechanizm posiadający mechaniczny wysokościomierz barometryczny i barometr, prezentujący także informacje o ciśnieniu powietrza i wysokości na jakiej znajduje się pilot.

Aby podkreślić związek tego modelu z organizacją, której jest on dedykowany – szwajcarska marka umieściła na tarczy logo REGA na godzinie 9.

ORIS Altimeter Rega Limited Edition – zegarek dedykowany REGA

Czarna tarcza z logo Rega posiada nadrukowane indeksy w formie cyfr arabskich wypełnionych substancją SuperLumiNova®. Również ramię wskazówki godzinowej i minutowej wypełnione są substancją fluorescencyjną, aby ułatwić odczyt w ciemnościach.

Czarna, centralnie umieszczona wskazówka sekundnika - przypominająca kształtem jedną z łopat wirnika nośnego śmigłowca - ma czerwony grot.

Obudowa zegarka wykonana jest ze stali nierdzewnej, podobnie jak klamra paska, i pokryta jest przeciwodblaskową, szarą powłoką PVD, a szary pasek wykonany z tkaniny ma czerwoną skórzaną podszewkę.

Dekiel posiada wytłoczony wizerunek helikoptera REGA i wygrawerowany numer limitacji.

W sumie zostanie wyprodukowanych 1 414 sztuk, a liczba ta nawiązuje do numeru telefonu awaryjnego  Rega wykorzystywanego i działającego w Szwajcarii.

ORIS Altimeter Rega Limited Edition – zegarek dedykowany REGA

ORIS Altimeter Rega Limited Edition – zegarek dedykowany REGA

Oris Altimeter Rega Limited Edition oferuje klasę wodoszczelności na poziomie 100 metrów, wyposażony jest oczywiście także w szkło szafirowe z obustronną powłoką antyrefleksyjną.

Charakterystyczne dla tego modelu są także dwie zakręcane, szare koronki wykonane ze stali nierdzewnej, pokryte powłoką PVD. Na godzinie 4.00 znajduje się większa koronka, której działanie zostało opatentowane przez markę Oris, a służy ona do regulacji wysokościomierza i do odpowietrzania.

Koronka ta posiada izolację wykonaną z teflonu PTFE (politetrafluoroetylen) -  tworzywa, którego główne cechy to: szeroki zakres temperatury użytkowania, odporność na działanie niemal wszystkich rozpuszczalników i związków chemicznych oraz wyjątkowo niski współczynnik tarcia.

Wskaźnik wysokościomierza wykonany jest z laminowanego włókna węglowego.

REGA została założona w 1952 roku i od tego czasu stała się jedną z największych na świecie, najbardziej zaawansowanych organizacji ratownictwa lotniczego. Wykorzystując flotę śmigłowców ratowniczych i karetek powietrznych, zapewnia szybką i profesjonalną pomoc medyczną z powietrza, przez całą dobę, zarówno w Szwajcarii, jak i na całym świecie.

ORIS Altimeter Rega Limited Edition – zegarek dedykowany REGA

"Jesteśmy bardzo dumni, że możemy pokazać nasze uznanie dla działań REGA poprzez Oris Altimeter Rega Limited Edition” - powiedział Prezes marki Oris, Urlich W. Herzog.

"W ciągu ostatnich 60 lat, dzięki niestrudzonym wysiłkom i pasji, REGA uratowała dziesiątki tysięcy ludzi w potrzebie. Cieszymy się z naszej współpracy z Rega”.

Model Oris Altimeter Rega Limited Edition dostępny będzie od marca 2017 roku.

Cena podawana przez producenta wynosi 3 950 CHF, czyli około 17 000 złotych.

Autor: Maciej Kopyto

Polecamy także:

Video recenzja: Balticus Volans Automatic
Video recenzja: Balticus Volans Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu Volans Automatic polskiej marki Balticus. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: Młoda, chyba najmłodsza Polska marka z
Girard Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic – „ciemna strona mocy”
Girard Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic – „ciemna strona mocy”
W 2016 roku marka Girard-Perregaux świętowała 225-lecie istnienia, z tej okazji wypuściła na rynek reedycję kolekcji Laureato, której pierwowzór ukazał się w latach 70-tych XX wieku. Odnowiona linia cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród fa
EPOS – przegląd nowości zaprezentowanych na Baselworld 2017
EPOS – przegląd nowości zaprezentowanych na Baselworld 2017
Na aktualne targi Baselworld 2017 Epos przygotował kilka nowości. Poniżej przedstawimy ich przegląd i krótki opis. Kolekcja Oryginale Czasomierz EPOS 3408. Zegarek reprezentujący w ofercie tego producenta styl elegancki i klasyczny. Epos w tym segmen
Dlaczego trzeba pamiętać o zegarach wieżowych? Ciekawe ich sekrety
Dlaczego trzeba pamiętać o zegarach wieżowych? Ciekawe ich sekrety
Sprawne oko osoby zajmującej się tematyką zegarmistrzostwa wieżowego (tego w najprawdziwszym słowa znaczeniu, a więc związanego z czasomierzami mechanicznymi) potrafi bez problemu określić pochodzenie zegarów wieżowych, nawet jeżeli mechanizmy takowy
Warto chronić swój zegarek. Uderzenia, upadki i wstrząsy
Warto chronić swój zegarek. Uderzenia, upadki i wstrząsy
Zegarki jako urządzenia techniczne są stworzone do pracy przez dziesiątki i setki lat. Doskonałymi dowodami prawdziwości takiego twierdzenia są wiekowe czasomierze, jakie nie tylko w muzeach, ale praktycznie powszechnie możemy spotkać. By nasze własn

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Junghans

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Epos

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Alpina

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

RADO Hyperchrome Ultra Light Automa...
RADO Hyperchrome Ultra Light Automa...
23.11.2016
DOXA GrandeMetre Blue Planet® Chron...
DOXA GrandeMetre Blue Planet® Chron...
01.12.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco