Glashütte Original - The Sixties Iconic Collection

POWRÓT 02.10.2015 Zegarki
Glashütte Original - The Sixties Iconic Collection

Czasomierze niemieckiej marki Glashütte traktowane są w naszym kraju przez wielu miłośników zegarmistrzostwa ze szczególną estymą oraz sentymentem. Wynika to m.in. z faktu, iż zegarki te były w latach 60’, 70’ i 80’ ubiegłego wieku łatwiej dostępne w Polsce, niż chociażby produkty szwajcarskich przedsiębiorstw, oraz – a może przede wszystkim – były o wiele tańsze, przez co osiągalne dla znacznie szerszej klienteli.

Firma Glashutte Original, która powstała po zjednoczeniu się Niemiec w 1990, kontynuuje bogate dziedzictwo oraz tradycję niemieckiego zegarmistrzostwa, którego kolebką była i jest do dziś niemiecka miejscowość Glashütte. Miejscowość ta stanowi obecnie siedzibę dla wielu znanych, prestiżowych firm produkujących luksusowe czasomierze, ponadto mieści się tam również Muzeum zegarków Niemieckich - fotorelacja, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Czerpiąc ze swojej bogatej historii, Glashütte Original zaprezentowało właśnie nową kolekcję zegarków Sixties Iconic Collection, która nawiązuje do modeli produkowanych przez tę firmę w latach 60’ XX wieku. Pięć różnych modeli stanowi hołd dla czasomierzy tworzonych niemalże 50 lat temu, a ich współczesna interpretacja z pewnością przypadnie do gustu amatorom zaskakujących, nieszablonowych czasomierzy, jak i osobom takim jak ja, czyli miłośnikom zegarków vintage.

Aby lepiej zrozumieć genezę powstania tej kolekcji, jej stylu i powodu zastosowania tak żywych kolorów tarcz, należy cofnąć się do 1960 roku, kiedy to niemalże na całym świecie rozkwitał nowy sposób patrzenia na życie.

Muzyka, sztuka, projektowanie i technologia były wypełnione inspirującą energią i innowacyjnością, otwierając erę, której niepowtarzalny styl miał mieć decydujący wpływ na ówczesne życie.

Także we wschodnich Niemczech - Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD / GDR ) – można było wyczuć echa nadchodzących zmian oraz nowej postawy wobec życia. Właśnie wtedy, w połowie 1960 roku, państwowe zakłady VEB GlashütterUhrenbetriebe rozpoczęły produkcję zegarka, który miał stać się prawdziwą ikoną marki: model Spezimatic.

Wprowadzony w 1964 roku Spezimatic jest jedną z najbardziej znanych kreacji firmy, szczególnie darzoną sentymentem przez miłośników zegarków vintage. Seria modeli wyposażonych w autorskie mechanizmy z automatycznym naciągiem - kaliber 74 lub 75 - produkowane były od 1964 do 1979 roku, w wielu różnych wersjach. Łączyło je jedno: wszystkie były bardzo niezawodne i posiadały elegancki, nowatorski design, dzięki czemu szybko stały się ikoną stylu tamtych lat.

(Czytelników zainteresowanych informacjami o modelu vintage Glashutte Spezimatic polecamy opracowanie: Glashutte SPEZIMATIC - żelazny kanclerz ).

Dziś Glashütte Original pragnie oddać hołd dla tego kultowego okresu historii przedsiębiorstwa poprzez prezentowaną, szczególną kolekcję inspirowaną modelami z tamtego czasu. The Sixties Iconic Collection składa się z pięciu eleganckich, kolorowych czasomierzy, które łączy charakterystyczny wygląd z lat sześćdziesiątych.

Wyjątkowe tarcze w unikalnych barwach, korespondują z nazwami poszczególnych wersji: Sixties Red, Sixties, Golden, Sixties Aqua, Sixties Brown oraz Sixties Grey.

Każdy z pięciu modeli oferuje wspaniałą niespodziankę na swej tarczy w postaci niezwykłego efektu dégradé, które uzyskuje się przy zastosowaniu skomplikowanego i czasochłonnego procesu, jaki przeprowadzany jest w zakładzie produkującym tarcze do zegarków Glashutte w Pforzheim.

W tym procesie tarcze są wpierw ocynkowane z dużą starannością, następnie nakładane są ręcznie kolejne warstwy lakieru. Podczas kolejnych powtórzeń, proces ten jest zatrzymywany, aby umożliwić doświadczonemu rzemieślnikowi ocenę efektów swojej pracy i wykonanie ewentualnych korekt.

Na końcowym etapie umieszczony jest bardzo dokładnie barwnik, z zastosowaniem specjalnego pistoletu natryskowego - technika ta powoduje, w zależności od kąta ustawienia pistoletu, iż każda tarcza ma inny gradient koloru, nazywany efektem dégradé, co czyni każdy egzemplarz zegarka wyjątkowym.

Trzy z pięciu eleganckich modeli z kolekcji Sixties Iconic Collection łączą te unikalne odcienie barw z eleganckim wykończeniem szlifu słonecznego.

Natomiast subtelne cieniowanie koloru w modelu Brown i Grey jest wzmocnione dodatkowo przez skomplikowany nadruk.

Złożona technika wykorzystuje gilszowanie w formie stempla, które uzyskiwane jest za pomocą 60-cio tonowej prasy odciskającej filigranowy wzór na cienkiej jak papier tarczy. Ta forma zdobienia jest kolejnym przykładem indywidualności i autentyczności każdego egzemplarza.

Co ciekawe, do stworzenia tych niecodziennych tarcz użyto narzędzi niemalże tak starych jak czasomierze z lat sześćdziesiątych, które stanowiły inspirację dla kolekcji Sixties Iconic Collection. Narzędzia mają bowiem około 40 lat i pochodzą z archiwum manufaktury Glashütte Original, z departamentu odpowiedzialnego za produkcję tarcz wiele lat temu.


Zegarki wyposażono w typowe tarcze w kształcie kopuły, z lekko łukowatymi ramionami wskazówek, które pokryte są pasemkami masy fluorescencyjnej Super-LumiNova. Cyfry arabskie znajdujące się na godzinach 3, 6, 9 i 12 wykonane są za pomocą czcionki, która wyraża charakterystyczny styl modeli z połowy 1960 roku.

Sercem nowych zegarków z kolekcji Sixties Iconic Collection jest manufakturowy mechanizm Glashutte kaliber 39-52 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Mechanizm pracuje z częstotliwością balansu równą 28 800 wahnięć na godzinę, posiada 25 kamieni łożyskujących oraz rezerwę mocy na poziomie 40 godzin.

Ponadto jest on precyzyjnie wykończony, posiada szkieletyzowany rotor z elementem wyważającym wykonanym z 21-karatowego złota i prezentuje charakterystyczne cechy tradycyjnego zegarmistrzostwa w wykonaniu Glashütte Original.

Wszystkie 5 modeli posiada koperty ze stali nierdzewnej o średnicy 39 mm i wyposażone są w dopasowany pasek ze skóry Alligatora.

Czasomierze z kolekcji Sixties Iconic Collection dostępne będą na całym świecie w butikach Glashutte Original w Dreźnie, Paryżu, Genewie, Dubaju, Pekinie, Szanghaju, Hong Kongu, Makao i Tokio.

Autor: Maciej Kopyto


Polecamy także:

VICTORINOX - historia scyzoryków i zegarków marki Victorinox
VICTORINOX - historia scyzoryków i zegarków marki Victorinox
Tytułem wstępu: historia marki Victorinox nie jest powiązana ściśle z zegarmistrzostwem. Mimo, iż jej genezy należy doszukiwać się, podobnie zresztą jak w przypadku wielu znanych dzisiaj producentów czasomierzy, w Szwajcarii. O marce Victorinox słysz
Krótka historia zegarmistrzostwa od II Wojny Światowej. Zegarkowy kapitalizm
Krótka historia zegarmistrzostwa od II Wojny Światowej. Zegarkowy kapitalizm
Zmiany, które w tytule niniejszego opracowania nazwane zostały „zegarkowym kapitalizmem” oczywiście nie były oderwane od zmian gospodarczych w Polsce. Mogły one dojść do skutku tylko i wyłącznie w wyniku zmian politycznych, które pociągnęły za sobą z
ASPEN Jewellery and Watch – kolekcja Aspen One i model Black Piste z kompasem
ASPEN Jewellery and Watch – kolekcja Aspen One i model Black Piste z kompasem
Założycielem firmy Aspen Jewellery and Watch jest holenderska rodzina van Ass. Rene Van Ass, przedsiębiorca znany z tworzenia i rozwijania marek stwierdził: "Aspen jest znane na całym świecie z naturalnego piękna, doskonałych stoków i wspaniałego uro
MeisterSinger: Salthora Meta X „Jumping hour” – solidny, wszechstronny towarzysz!
MeisterSinger: Salthora Meta X „Jumping hour” – solidny, wszechstronny towarzysz!
MeisterSinger - producent dostarczający miłośnikom zegarków interesujące i charakterystyczne czasomierze przyciągające czystą formą oraz prostotą, ze znakiem rozpoznawczym w postaci jedno wskazówkowego sposobu odczytywania bieżącego czasu. Mieliśmy p
Recenzja: AVIATOR Swiss Made - Airacobra P45 Chrono Auto
Recenzja: AVIATOR Swiss Made - Airacobra P45 Chrono Auto
Marka Aviator wywodzi się z Rosji. Można powiedzieć, że jest jedną z tych firm, które czerpią z dziedzictwa, bardzo bogatego, urozmaiconego ówcześnie radzieckiego przemysłu zegarmistrzowskiego. Ja muszę przyznać, że nie jestem miłośnikiem zegarków z

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Alpina

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Aerowatch

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Jakość, funkcjonalność i ozdoba – z...
Jakość, funkcjonalność i ozdoba – z...
01.10.2015
IWC Portofino - Hand-Wound Day & Da...
IWC Portofino - Hand-Wound Day & Da...
05.10.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco