Bulova i Manchester United

POWRÓT 15.09.2015 Ciekawostki
Bulova i Manchester United

Tuż przed rozpoczęciem najważniejszych klubowych rozgrywek w Europie – Ligii Mistrzów, marka Bulova zaprezentowała oficjalny zegarek klubu z Manchesteru. Jego rynkową premierę firma zapowiada na listopad tego roku.
 

Ta posiadająca ponad 140 letnią tradycję kultowa amerykańska, choć jak wiedzą wszyscy miłośnicy zegarków – z czeskim rodowodem marka, zaprezentowała nowy, oficjalny czasomierz klubu Manchester United. Zegarek stanowi nie tylko kwintesencję jakości i niezwykłej precyzji, z której słynie marka, ale nawiązuje też w sposób bezpośredni do symboliki i doskonale znanych osób i zdarzeń z historii drużyny „Czerwonych Diabłów".

Zaprezentowany na początku września zegarek jest ukoronowaniem rozpoczętej w 2013 roku współpracy marki z angielską drużyną piłkarską.

Bulova - oficjalny zegarek Manchester United
 

Jak przekazuje Gregory Thumm - prezes marki Bulova: „Oficjalny czasomierz Manchesteru United powstał jako połączenie niepowtarzalnej, indywidualnej stylistyki ukierunkowanej na piłkarski klub, najwyższej dbałości o jakość wyrobu i staranności wykonania.”
 

Zegarek stanowi więc, nie tylko świadectwo najlepszych tradycji marki, ale i nawiązuje bezpośrednio do bogatej historii klubu. Odniesienia te dostrzec można w każdym z elementów czasomierza – jego kopercie, tarczy oraz pasku. W sumie detali tych można się doliczyć dziewięć, a każdy z nich symbolizuje inny etap w dziejach „Czerwonych Diabłów”.

Bulova - oficjalny zegarek Manchester United

Są nimi:
1. Oznaczenie „1878” w kolorach zielono-złotych, w miejscu 18 minuty na jej podziałce. 1878 – to data powstania klubu, którego pierwotne barwy były właśnie zielono-złote.

2. Grafika podziałki minutowej od wskazania „0” do osiemnastej minuty przypominają tory kolejowe. Symbolizują one nierozerwalne związki klubu z kolejami hrabstwa Yorkshire oraz Lancashire.

Bulova - oficjalny zegarek Manchester United

3. Wykonana w kolorze czerwonym cyfra „7” oznaczeń godzinowych na tarczy, jest ukłonem w stronę słynnych zawodników, którzy nosili ten numer na koszulce klubu z Old Trafford. Ze „szczęśliwą siódemką” grali tak znani zawodnicy, jak choćby: Eric Cantona, David Beckham czy Cristiano Ronaldo.

4. Poza wskazaną powyżej siódemką podziałki godzinowej, w czerwonym kolorze naniesiono także oznaczenia dla minut: „7”, „9” oraz „10”. Jest to nawiązanie do „United Trinity” – trójki legendarnych zawodników, noszących koszulki z wymienionymi numerami. Byli nimi: George Best, Sir Bobby’ego Charlton i Denis Law.

Bulova - oficjalny zegarek Manchester United

5. Naniesione w kolorze szarym oznaczenie 23 minuty jest przypomnieniem i zarazem hołdem dla piłkarzy, dziennikarzy i przyjaciół drużyny – 23 ofiar katastrofy lotniczej z 1958 roku.

6. Czerwony znacznik naniesiony przy 20 minucie jej podziałki jest wskazaniem liczby tytułów zdobytych przez klub z Old Trafford w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. Z liczbą 20 tytułów mistrza ligi angielskiej Manchester United niepodzielnie lideruje w tej statystyce.

Bulova - oficjalny zegarek Manchester United

7. Na tarczy umieszczono także herb Manchesteru United, w którym między innymi znajduje się postać czerwonego diabła, od którego wzięła się popularna nazwa jego piłkarzy.

8. Kolor i wytłoczenia skórzanego paska przywodzą na myśl klasyczne skórzane piłki, którym niegdyś rozgrywało się mecze nie tylko na angielskich boiskach.

Bulova - oficjalny zegarek Manchester United

9. Oznaczenie 262 kHz jest informacją o częstotliwości działania generatora kwarcowego – podstawy czasu w mechanizmie użytym w tym wyjątkowym czasomierz. Z drugiej strony to oznaczenie dotyczące użytego mechanizmu jest odwołaniem do niebywałej skuteczności strzelców klubu z Old Trafford.
 

Odnosząc się do tego, jako ostatniego wskazanego elementu nawiązującego do klubu i jego graczy, nie sposób nie podnieść wartości użytkowej tegoż czasomierza płynącej z technologia UHF (Ultra High Frequency).

Ta osiem razy wyższa niż w standardowych zegarkach częstotliwość, zapewnia niezwykłą dokładność działania (niedokładność mechanizmu wynosi ok. 1 sekundy na rok), a sposób jego konstrukcji zapewnia płynny ruch wskazówki sekundowej, co z daleka wyróżnia ten wyjątkowy mechanizm i cały zegarek.
 

Zegarek posiada następujące szczegółowe cechy:
- wskazania analogowe czasu i stopera
- stalowa koperta
- średnica koperty - 42,5 mm
- grubość koperty – 12 mm
- czarna tarcza
- mechanizm – dedykowany dla marki Bolova, wysokiej częstotliwości mechanizm ze stoperem
- kraj pochodzenia – Japonia
- wskazanie daty w okienku
- wodoszczelność – 100 metrów
- szkło – okrągłe, sferyczne
- pasek – naturalna skóra w kolorze brązowym
- szerokość paska - 22 mm
- przewidywana cena wyrobu – ok. 499 dolarów amerykańskich


Władysław Meller
na podstawie materiałów prasowych marki Bulova
 

P.S.
Technologia UHF (Ultra High Frequency), w jakiej został wykonany mechanizm, kwalifikuje go do przeprowadzenie szerszych rozważań na jego temat w naszym cyklu „Fascynacja kwarcem”. Niestety o tym produkcie firmy Citizen niewiele jeszcze wiadomo i trudno jest uzyskać obszerniejsze materiały prasowe na ten temat.

Zupełnie przypadkowo to opracowanie wypadło po publikacji, podzielonego na dwie części opracowania o współpracy firm zegarkowych i organizacji piłkarskich.

Nic nie szkodzi - niech będzie dobrym przerywnikiem.

Polecamy także:

JUNGHANS – obszerna historia marki
JUNGHANS – obszerna historia marki
Historia marki sięga roku 1861. Jej początki odrobinę różnią się od narodzin większości innych, znanych dzisiaj wytwórni zegarków. Wiążą się one z produkcją pojedynczych części do czasomierzy, a manufaktura jeszcze długi czas miała opierać się wizji ...
Frederique Constant - Manufacture Perpetual Calendar z tarczą wykonaną z meteorytu (Only Watch 2017)
Frederique Constant - Manufacture Perpetual Calendar z tarczą wykonaną z meteorytu (Only Watch 2017)
Choć historia marki Frederique Constant nie jest niezwykle spektakularną i wiekową drogą do bycia jedną z firm będących w gronie Haute Horologerie, których zegarki kosztują setki tysięcy euro, to założona w 1988 roku manufaktura zegarkowa produkuje w ...
Video recenzja: BULOVA Men's Automatic 97A109
Video recenzja: BULOVA Men's Automatic 97A109
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu Men's Automatic 97A109 marki Bulova. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: …I tak po krótkim rysie historycznym, który ...
Andrzej Masłowski – poznański zegarmistrz, muzyk i wynalazca
Andrzej Masłowski – poznański zegarmistrz, muzyk i wynalazca
Można zaryzykować stwierdzenie, że autor pierwszej publikacji o zegarmistrzostwie i użytkowaniu zegarków napisanej w języku polskim, znany tylko w kręgu znawców historii zegarmistrzostwa Andrzej Masłowski miał po swej śmierci wiele szczęścia. To jego ...
Premiera krótkometrażowego filmu marki OMEGA: „Starmen” z udziałem George’a Clooneya oraz bohatera z jego dzieciństwa - Buzza Aldrina.
Premiera krótkometrażowego filmu marki OMEGA: „Starmen” z udziałem George’a Clooneya oraz bohatera z jego dzieciństwa - Buzza Aldrina.
W tym roku marka Omega świętuje wyjątkowy jubileusz – 60 lat kultowego modelu Speedmaster! To bezdyskusyjnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych czasomierzy w historii zegarmistrzostwa. Speedmaster to model o którym słyszał niem ...

Tagi:

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Atlantic AtlanticAtlantic

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Alpina

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Junghans

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Zegarek "chronograficzny"???
Zegarek "chronograficzny"???
22.08.2015
Oszukać czarta… zegarem
Oszukać czarta… zegarem
18.09.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco