• Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Tissot

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów


Historię Thomasa Mudge należałoby rozpocząć na 4 lata przed jego narodzinami, w niewielkim mieście Exeter, urodzony 1694 roku, nastoletni Zachariasz Mudge zakochuje się w pięknej Mary Fox. Na nieszczęście Zachariasza, Mary Fox nie sądziła, że ten traktuję ją poważnie i odmówiła mu dalszej znajomości. Zachariaszowi nie pozostało nic więcej jak wyjechać z miasta, by powrócić do niego w wieku 20 lat i dopiero wówczas poślubić swoją pierwszą miłość.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

W wrześniu 1717 roku para doczekała się drugiego syna - Thomasa Mudge.

Niedługo po urodzenia Thomasa jego rodzina przeniosła się do Bideford gdzie Zachariasz otrzymał posadę dyrektora gimnazjum zapewniając tym samym wczesną edukację swoim dzieciom.

Już od wczesnych lat Thomas Mudge wykazywał zdolności manualne i techniczne.

Po skończeniu gimnazjum, w wieku 14-15 lat rodzice Thomasa wysłali go do Londynu w celu dalszej edukacji. Na jednej z głównych ulic ówczesnego Londynu - Fleet Street - Thomas Mudge pogłębiał wiedzę u bogu znakomitego zegarmistrza Georga Grahama.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

W 1738 roku Thomas Mudge zyskał tytuł zegarmistrza, a jego umiejętności sprawiły, że wiele ówczesnych zegarmistrzów wykorzystywało jego widzę i angażowało go do pracy, w firmie Grahama zyskał miano głównego zegarmistrza.

 W 1748 roku Thomas przeniósł się kilka kroków dalej, na 151 Fleet Street, gdzie szybko zyskiwał kolejnych klientów. Trzy lata później w 1751 roku zmarł mistrz i nauczyciel Thomasa- George Graham.

Niedługo po tym sława zaczęła pukać coraz śmielej do drzwi Thomasa Mudge, uważanego za najlepszego Angielskiego zegarmistrza.

Mając już spory dorobek, w wieku 37 lat, Thomas Mudge poślubił pochodzącą z Oxfordu Abigail Hopkins. W roku 1757 na świat przyszła ich pierwsza córka Sarah Mudge, dwa lata później na świecie pojawiła się Charlotte Mudge, w rok później para doczekała się pierwszego syna Thomasa Mudge, a w 1763 roku powitali na świcie Johna Mudge.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

Około 1755 roku Thomas Mudge ulepszył swobodny wychwyt kotwicowy, który stał się pierwowzorem wychwytu szwajcarskiego, wciąż udoskonalany na przestrzeni wieków, do dziś jest powszechnie używany w zegarkach naręcznych.

W 1775 do Thomasa Mudga dołączył inny uczeń Grahama - Wiliam Dutton i od tej pory Panowie wspólnie tworzyli wysokiej jakości zegary, produkowane między innymi dla Hiszpańskiej rodziny Królewskiej.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów
 
W swojej pracowni w Londynie Mudge opracował pierwszy zegarek podróżny, prace trwały blisko 2 lata (1768-70) i ukończyły się niepodważalnym sukcesem. Niewielki zegar w kształcie kuli, mogący pracować przez 8 dni, do którego dołączona jest równie pięknie wykonana „walizka podróżna”.

1769 rok z pewnością nie należał do najłatwiejszych, tego roku Thomas Mudge musiał pożegnać swojego ojca, dwukrotnie żonatego, ojca piątki dzieci, dyrektora i duchownego Zachariasza Mudge.

Kiedy w 1770 roku Thomas Mudge podupada na zdrowiu, przenosi się do Plymouth gdzie mieszka jego starszy brat Johny Mudge. Johny Mudge z zawodu jest lekarzem i to z pewnością skłoniło Thomasa do wyprowadzki z Londynu i udanie się właśnie do niego. Nie wiadomo na co dokładnie zaniemógł Thomas Mudge, ani czy jego małżonka i dzieci towarzyszyły mu w podróży.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

Wiadomo natomiast że tego samego roku, zegarek Thomasa Mudge nabył Król Brytanii George III.

Złoty zegarek, którego mechanizm wykorzystał wychwyt stworzony przez Mudga, George III podarował swojej małżonce Królowej Charlotte. Zegarek ten do dziś znajduje się w Royal Colletion-kolekcji sztuki Brytyjskiej Rodziny Królewskiej na zamku Windsor.

Poniższy film prezentuje działanie wspomnianego zegarka, który otrzymała Królowa:
 


Mimo złego stanu zdrowia Thomas Mudge w 1771 roku rozpoczął pracę nad rozwojem morskiego chronometru. Chronometr musiał jednak spełniać wysokie wymagania „Board of Longitude”- Brytyjskiego organu utworzonego w 1714 roku, który miał na celu zachęcenie innowatorów do rozwoju w dziedzinie określania położenia geograficznego na morzu po przez przyznawanie im nagród pieniężnych.

W 1774 roku Thomas Mudge wysłał swój pierwszy chronometr do badań w Królewskim Obserwatorium w Greenwich, za co otrzymał kwotę 500 funtów. Kolejne dwa projekty ukończył w 1779 roku, jednak z jakiś przyczyn początkowe wyniki chronometrów zostały określone jako „niezadawalające”.

Nie wiadomo czy chronometry Thomasa Mudge zostały niesprawiedliwie potraktowane i ocenione, ale konflikt rozstrzygnięto w 1792 roku przyznając Thomasowi Mudge zaległe dwa i pół tysiąca funtów.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów
W 1776 roku Thomas Mudge zyskał miano Królewskiego Zegarmistrza, które jednak nie wiązało się z konkretnymi obowiązkami ani nowymi zadaniami dla Thomasa.

Rok 1789 przynosi Thomasowi kolejne rozczarowanie jakim z pewnością byłą śmierć żony - Abigail.

Od śmierci żony, brak jakichkolwiek wiadomości na temat poczynań i życia Thomasa Mudge, wiemy natomiast że zmarł w domu swojego starszego syna Tomasza w Newington Butts w Londynie. Wielki zegarmistrz, wynalazca, główna postać Brytyjskiego zegarmistrzostwa - Thomas Mudge zmarł 14 listopada 1794 roku i został pochowany na St Dunstan-in-the-West, Fleet Street.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

Wiele informacji dotyczących życia Thomasa Mudge jest dość niejasnych, z racji wieku w którym przyszło mu żyć, pozostaje jedynie mieć nadzieję, że z czasem, dzięki badaniom oraz historykom coraz więcej faktów z jego życia ujrzy światło dzienne.

Pozostałe sylwetki zegarmistrzów prezentowane w ramach tej serii można poznać tu:
Sylwetki wielkich zegarmistrzów


Autorka: Katarzyna Pajkowska


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Georges Frederic Roskopf – sylwetki...
Georges Frederic Roskopf – sylwetki...
23.09.2016
Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Ab...
Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Ab...
09.12.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco