Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

POWRÓT 14.11.2016 Sylwetki wielkich zegarmistrzów
Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

Historię Thomasa Mudge należałoby rozpocząć na 4 lata przed jego narodzinami, w niewielkim mieście Exeter, urodzony 1694 roku, nastoletni Zachariasz Mudge zakochuje się w pięknej Mary Fox. Na nieszczęście Zachariasza, Mary Fox nie sądziła, że ten traktuję ją poważnie i odmówiła mu dalszej znajomości. Zachariaszowi nie pozostało nic więcej jak wyjechać z miasta, by powrócić do niego w wieku 20 lat i dopiero wówczas poślubić swoją pierwszą miłość.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

W wrześniu 1717 roku para doczekała się drugiego syna - Thomasa Mudge.

Niedługo po urodzenia Thomasa jego rodzina przeniosła się do Bideford gdzie Zachariasz otrzymał posadę dyrektora gimnazjum zapewniając tym samym wczesną edukację swoim dzieciom.

Już od wczesnych lat Thomas Mudge wykazywał zdolności manualne i techniczne.

Po skończeniu gimnazjum, w wieku 14-15 lat rodzice Thomasa wysłali go do Londynu w celu dalszej edukacji. Na jednej z głównych ulic ówczesnego Londynu - Fleet Street - Thomas Mudge pogłębiał wiedzę u bogu znakomitego zegarmistrza Georga Grahama.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

W 1738 roku Thomas Mudge zyskał tytuł zegarmistrza, a jego umiejętności sprawiły, że wiele ówczesnych zegarmistrzów wykorzystywało jego widzę i angażowało go do pracy, w firmie Grahama zyskał miano głównego zegarmistrza.

 W 1748 roku Thomas przeniósł się kilka kroków dalej, na 151 Fleet Street, gdzie szybko zyskiwał kolejnych klientów. Trzy lata później w 1751 roku zmarł mistrz i nauczyciel Thomasa- George Graham.

Niedługo po tym sława zaczęła pukać coraz śmielej do drzwi Thomasa Mudge, uważanego za najlepszego Angielskiego zegarmistrza.

Mając już spory dorobek, w wieku 37 lat, Thomas Mudge poślubił pochodzącą z Oxfordu Abigail Hopkins. W roku 1757 na świat przyszła ich pierwsza córka Sarah Mudge, dwa lata później na świecie pojawiła się Charlotte Mudge, w rok później para doczekała się pierwszego syna Thomasa Mudge, a w 1763 roku powitali na świcie Johna Mudge.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

Około 1755 roku Thomas Mudge ulepszył swobodny wychwyt kotwicowy, który stał się pierwowzorem wychwytu szwajcarskiego, wciąż udoskonalany na przestrzeni wieków, do dziś jest powszechnie używany w zegarkach naręcznych.

W 1775 do Thomasa Mudga dołączył inny uczeń Grahama - Wiliam Dutton i od tej pory Panowie wspólnie tworzyli wysokiej jakości zegary, produkowane między innymi dla Hiszpańskiej rodziny Królewskiej.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów
 
W swojej pracowni w Londynie Mudge opracował pierwszy zegarek podróżny, prace trwały blisko 2 lata (1768-70) i ukończyły się niepodważalnym sukcesem. Niewielki zegar w kształcie kuli, mogący pracować przez 8 dni, do którego dołączona jest równie pięknie wykonana „walizka podróżna”.

1769 rok z pewnością nie należał do najłatwiejszych, tego roku Thomas Mudge musiał pożegnać swojego ojca, dwukrotnie żonatego, ojca piątki dzieci, dyrektora i duchownego Zachariasza Mudge.

Kiedy w 1770 roku Thomas Mudge podupada na zdrowiu, przenosi się do Plymouth gdzie mieszka jego starszy brat Johny Mudge. Johny Mudge z zawodu jest lekarzem i to z pewnością skłoniło Thomasa do wyprowadzki z Londynu i udanie się właśnie do niego. Nie wiadomo na co dokładnie zaniemógł Thomas Mudge, ani czy jego małżonka i dzieci towarzyszyły mu w podróży.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

Wiadomo natomiast że tego samego roku, zegarek Thomasa Mudge nabył Król Brytanii George III.

Złoty zegarek, którego mechanizm wykorzystał wychwyt stworzony przez Mudga, George III podarował swojej małżonce Królowej Charlotte. Zegarek ten do dziś znajduje się w Royal Colletion-kolekcji sztuki Brytyjskiej Rodziny Królewskiej na zamku Windsor.

Poniższy film prezentuje działanie wspomnianego zegarka, który otrzymała Królowa:
 


Mimo złego stanu zdrowia Thomas Mudge w 1771 roku rozpoczął pracę nad rozwojem morskiego chronometru. Chronometr musiał jednak spełniać wysokie wymagania „Board of Longitude”- Brytyjskiego organu utworzonego w 1714 roku, który miał na celu zachęcenie innowatorów do rozwoju w dziedzinie określania położenia geograficznego na morzu po przez przyznawanie im nagród pieniężnych.

W 1774 roku Thomas Mudge wysłał swój pierwszy chronometr do badań w Królewskim Obserwatorium w Greenwich, za co otrzymał kwotę 500 funtów. Kolejne dwa projekty ukończył w 1779 roku, jednak z jakiś przyczyn początkowe wyniki chronometrów zostały określone jako „niezadawalające”.

Nie wiadomo czy chronometry Thomasa Mudge zostały niesprawiedliwie potraktowane i ocenione, ale konflikt rozstrzygnięto w 1792 roku przyznając Thomasowi Mudge zaległe dwa i pół tysiąca funtów.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów
W 1776 roku Thomas Mudge zyskał miano Królewskiego Zegarmistrza, które jednak nie wiązało się z konkretnymi obowiązkami ani nowymi zadaniami dla Thomasa.

Rok 1789 przynosi Thomasowi kolejne rozczarowanie jakim z pewnością byłą śmierć żony - Abigail.

Od śmierci żony, brak jakichkolwiek wiadomości na temat poczynań i życia Thomasa Mudge, wiemy natomiast że zmarł w domu swojego starszego syna Tomasza w Newington Butts w Londynie. Wielki zegarmistrz, wynalazca, główna postać Brytyjskiego zegarmistrzostwa - Thomas Mudge zmarł 14 listopada 1794 roku i został pochowany na St Dunstan-in-the-West, Fleet Street.

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów

Wiele informacji dotyczących życia Thomasa Mudge jest dość niejasnych, z racji wieku w którym przyszło mu żyć, pozostaje jedynie mieć nadzieję, że z czasem, dzięki badaniom oraz historykom coraz więcej faktów z jego życia ujrzy światło dzienne.

Pozostałe sylwetki zegarmistrzów prezentowane w ramach tej serii można poznać tu:
Sylwetki wielkich zegarmistrzów


Autorka: Katarzyna Pajkowska

Polecamy także:

Video recenzja: AEROWATCH 1942 Moon Phases Automatic
Video recenzja: AEROWATCH 1942 Moon Phases Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu 1942 Moon Phases Automatic marki Aerowatch. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: Aerowatch to rodzinna firma proponuj ...
Recenzja: ULYSSE NARDIN - Marine Torpilleur
Recenzja: ULYSSE NARDIN - Marine Torpilleur
Niedawno miałem przyjemność prezentować świetny czasomierz na podstawie materiałów prasowych producenta. A dziś mogę to zrobić na podstawie własnych spostrzeżeń, bowiem redakcja portalu Zegarki i Pasja otrzymała do testu i recenzji model Marine Torpi ...
Girard-Perregaux: „Tourbillon Three Bridges 150 Anniversary” – patent na dzieło sztuki!
Girard-Perregaux: „Tourbillon Three Bridges 150 Anniversary” – patent na dzieło sztuki!
“Gdy coś jest dobre, to po co to zmieniać”. Hasło to każdy z nas zna, ale w przypadku branży zegarmistrzowskiej nie jestem jego zwolennikiem. Każdy z nas, zegarkomaniaków, jest z pewnością zdania, że zmiany w zegarkach zawsze są pożyteczne, potrzebne ...
VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej marki na przykładzie kolekcji Isla Majorca Automatic
VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej marki na przykładzie kolekcji Isla Majorca Automatic
Florencja kojarzy mi się jako jedno z najpiękniejszych miejsc w Włoszech. To jednocześnie stolica przepięknej Toskanii i cel podróży wielu turystów. Panuje nawet opinia, że to najpiękniejsze włoskie miasto oddające najlepiej klimat i te cechy, jakich ...
Festiwal AUROCHRONOS 2017 - fotorelacja
Festiwal AUROCHRONOS 2017 - fotorelacja
Międzynarodowy Festiwal Niezależnych Producentów Zegarków w Łodzi, czyli festiwal Aurochronos, już za nami. Pierwsza edycja nowej imprezy zegarkowej organizowanej w Polsce odbyła się w miniony weekend, w dniu 30 września w sobotę oraz 1 października ...

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Alpina

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Junghans

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Georges Frederic Roskopf – sylwetki...
Georges Frederic Roskopf – sylwetki...
23.09.2016
Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Ab...
Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Ab...
09.12.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco