Dlaczego zegarki niemalże zawsze prezentują godzinę 10.10?

POWRÓT 21.07.2015 Ciekawostki
Dlaczego zegarki niemalże zawsze prezentują godzinę 10.10?

Oglądając przepiękne zdjęcia zegarków, pewnie czasami zastanawiamy się nad ich wysoką jakością techniczną. Czy jednak widzimy pewne sztywne i ogólnie stosowane zasady rządzące nimi?

Małe gabarytowo, w stosunku do swoich „nosicieli” zegarki, trudno jest przedstawić w naturalnym ujęciu. Problem ten uniemożliwia pełnowartościowy udział zegarków na wybiegach modowych i w klasycznych sesjach fotograficznych. Jak radzą sobie z tym producenci zegarków?

Wskazanie czasu

Co ciekawe, wprawdzie już dawno temu trochę napisałem o „sztuce prezentacji zegarków”, ale osobą, która publicznie poruszyła ten temat i sprowokowała mnie do napisania tegoż opracowania był informatyk – p. Roman Giminski, który zajmując się stroną o zegarkach z własnej woli i tylko z własnego, wewnętrznego przymusu napisał następujący wywód:

Przeglądając katalogi producentów i strony internetowych sklepów na pewno zwróciliście Państwo uwagę na pewną charakterystyczną cechę zdjęć promowanych zegarków. Na zdecydowanej większości z nich czasomierze są ustawione na godzinę ok. 10:10. Tylko w niektorych przypadkach jest to dwie minuty wcześniej, czasami dwie minuty później.

Skąd wzięło się to szczególne przywiązanie do tej godziny?


Jak to zwykle bywa, najbardziej prawdopodobna odpowiedź jest przy okazji najbardziej pospolitą (czytaj: najnudniejszą). Jest przynajmniej kilka takich, dzięki którym znaczenie tej powszechnie prezentowanej godziny nabiera cech nawet magicznych.

Według niektórych źródeł to wskazanie związane jest z godziną śmierci prezydenta Abrahama Lincolna. Powszechnie uważa się, że Lincoln zginął z ręki Johna Bootha w loży waszyngtońskiego teatru. Zamachowiec z okrzykiem „sic semper tyrannis” strzelił prezydentowi w głowę. Sytuacja miała miejsce wkrótce po godzinie 22 i stąd przypuszczenie, że dla upamiętnienia tego wydarzenia zegarki umieszczane w oknach wystawowych wskazywały właśnie tę godzinę. Jednak teoria ta nie wytrzymuje konfrontacji z faktami. Według dostępnych dokumentów zamach nastąpił ok. godziny 22:15, a prezydent zmarł następnego dnia o 7:22.

Inne opinie wskazują na związek godziny 10:10 ze zrzuceniem drugiej w historii bomby atomowej na Nagasaki. Jednak i w tym przypadku źródła historyczne są bezlitosne - wybuch tej bomby nastąpił o godzinie 11:02 i w żaden sposób nie da się tej godziny dopasować do 10:10. Poza tym ta charakterystyczna godzina jest widoczna w katalogach publikowanych już w latach 20-tych minionego wieku.

Kompletnie nieweryfikowalną teorią jest ta mówiąca, że o godzinie 10:10 został uruchomiony pierwszy w historii zegar wodny. Historycznie pierwszy zegar tego typu został zbudowany w Chinach (a jakże!) w roku 724. Niestety, nic nie wiadomo o godzinie, o której nastąpiło pierwsze "odpalenie" tego wynalazku. W Europie pierwszy zegar mechaniczny powstał ponad 200 lat później i też nic nie wiadomo o godzinie jego publicznego uruchomienia.

Mniej intrygujące teorie wskazują m.in. na optymistyczny wydźwięk takiego układu wskazówek - zbliżony do uśmiechu lub do kształtu litery V (Victory) ma pozytywnie nastrajać potencjalnych klientów.

Spotyka się także opinie, że taki symetryczny układ wskazówek jest po prostu estetyczny. Chociaż nie wiadomo dlaczego mniej estetyczne są inne symetryczne godziny np. 8:20 albo 16:40.

I tak dochodzimy do najnudniejszego wyjaśnienia - taki układ wskazówek jest po prostu praktyczny. Wszystkie cechy charakterystyczne zegarka są przy tym układzie najlepiej prezentowane. Marka zwykle umieszczona pod godziną 12 nie jest zasłaniana przez żadną ze wskazówek. Podobnie datownik, który najczęściej jest ulokowany po prawej stronie na wysokości godziny 3. Jeżeli przy tym zegarek wyposażony jest w dodatkowe wskazania, to zwykle są one prezentowane w dolnej części tarczy.

Takie wyjaśnienie chyba najlepiej tłumaczy to ułożenie wskazówek, ale nadal nie wyjaśnia innej tajemnicy. Dlaczego wszyscy producenci zegarków właśnie tę godzinę uznali za wzorcową? Może jednak jest coś na rzeczy?

Panie Romanie, toż to marketing i tylko marketing i ważny marketing !!!

Zasada przestrzegana zawsze


Na wszystkich zdjęciach wykonywanych przez firmy producenckie, tak tych katalogowych, jak i przeznaczonych do promocji marki (zdjęcia PR), wskazówki ustawione są na godzinę 10.10. To nie jest przypadek – w takim ułożeniu wskazówek zegarek „uśmiecha się do nas”. Z przeciwieństwem – czasomierzem zasmuconym, mamy do czynienia, gdy wskazówki pokazują 4.40, lub 7.20.

Dla tak ustawionego wskazania czasu, zdjęć przeznaczonych do publikacji promocyjnych robić nie wolno!

Trzeba także zauważyć, że przy takich wskazaniach zwykle doskonale widoczne jest logo producenta. W przypadkach, gdy mamy do czynienia z dodatkowymi wymogami (np. ozdobne oznaczenia godzin), wskazanie może się nieznacznie różnić, ale wrażenie uśmiechu jest niezbędne.

Są jeszcze godziny: 1.50 i 13.50 - kiedy to zegarek także się uśmiecha. Tak się jednak składa, że w środku nocy pewnie nikt nie podziwia wyglądu zegarków, a godzina 13.50 nie jest tak dobra jak 10.10. Rano mamy jeszcze sporo przed sobą i „czas nas nie pogania”. O 13.50 już tak może nie być.

Który mamy dzień?


Dla ustawienia wskazania w okienku kalendarza nie ma już tak rygorystycznych obostrzeń. Wyraźnym wymogiem dla daty na zdjęciach, jest na pewno szczęśliwość danego dnia. Z tego powodu bardzo często i coraz częściej, pojawia się tam przykładowo liczba „8” – uważana za szczęśliwa w Azji.

Oczywiście bywają też inne liczby – te związane z danym konkretnym modelem zegarka, czy zupełnie przypadkowe. Jednak nawet w przypadku oddanie się w ręce losu, nie pojawią się tam nigdy liczby feralne (np.13).

Wskazówka sekundnika i mikrowskaźniki stopera


Wskazówka sekundnika także ma swoje najczęściej spotykane pozycje przeznaczone dla zdjęć katalogowych producenta. Zwykle jest ona przedłużeniem wskazówki minutowej, lub jest ustawiona na godzinie 12-tej. Taki wybór położenia, ma na pewno na celu utrzymanie pewnego porządku i harmonii na tarczy zegarka. Także harmonii i porządku możemy doszukiwać się, oglądając wskazówki mikrowskaźników, dla których wskazówki są ustawione w położeniu zerowym, lub dla ogólnego porządku równolegle do którejś z pary - godzinowej, lub minutowej.

W tym miejscu warto wspomnieć, że utrzymanie wymaganych wskazań zegarka przez cały okres wykonywania zdjęć, przy wciśniętej koronce naciągowej, wymaga specjalnej blokady mechanizmu. Jest to wprawdzie zadanie proste dla producenta zegarków, ale jest swego rodzaju wyzwaniem dla każdej innej jednostki. Dla wykonanie zdjęć trzeba wtedy zegarek „popsuć” poprzez otwarcie i blokadę działania, lub zgodzić się, że koronka będzie odciągnięta od koperty.

Od powyższych zasad istnieją odstępstwa naturalne, wynikające z odmiennych wskazań zegarka (np. typu regulator), czy potrzeby nie zasłaniania elementów tarczy. Czasami może być jednak także kwestia przypadku – gdy wykonujący zdjęcia nie zna (jeszcze!!!) powyższych zasad, czy też sztuczne -gdy inne ustawienie wskazówek jest celowe i właśnie ono ma zwrócić uwagę oglądających.

Autor: Władysław Meller

 

Polecamy także:

Zegarek PZL 23 Karaś
Zegarek PZL 23 Karaś
Już jakiś czas temu, polski producent zegarków – firma G.Gerlach zapowiedziała, że będzie poszerzała swoją ofertę zegarków inspirowanych awiacją. Właśnie teraz, na rynku pojawia się kolejny zegarek lotniczy marki G. Gerlach – dedykowany samolotowi pr
Steinhart - Ocean One Titanium 500 GMT Premium
Steinhart - Ocean One Titanium 500 GMT Premium
Steinhart w ofercie nazywanej „premium” stara się dopieścić swoich klientów. Czasomierze tej niemieckiej marki wypracowały już sobie opinię zegarków o dobrej relacji jakości do ceny, przez co mają sporą rzeszę miłośników – także w Polsce, ale wspomni
Video recenzja: JUNGHANS Meister Driver Day-Date Automatic
Video recenzja: JUNGHANS Meister Driver Day-Date Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu Meister Driver Day-Date Automatic niemieckiej marki Junghans. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: Okolice Schwarzwal
Recenzja: Orient Classic Automatic FAG00002W0
Recenzja: Orient Classic Automatic FAG00002W0
Każda recenzja, a nawet artykuł dotyczący zegarków Orient budzi u mnie uśmiech oraz poczucie, że spotka mnie coś „zegarkowo” miłego. Naprawdę. Orient to bardzo wdzięczny obiekt do redakcyjnej pracy. Przyczyna jest bardzo prosta i oczywista: prawie pe
Indywidualista wśród zegarków - Victorinox Maverick
Indywidualista wśród zegarków - Victorinox Maverick
Od początku istnienia, firma Victorinox podkreśla swoją innowacyjność, jakość, funkcjonalność i jednoznaczny, dobrze kojarzony z marką wygląd. Ponad 130 lat obecności na rynku pozwoliło na uzyskanie renomy, którą cenią sobie klienci z całego świata.

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Oris

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Seiko2

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Aerowatch

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Co o zegarkach może napisać poważna...
Co o zegarkach może napisać poważna...
06.07.2015
Katalog i informacja o zegarkach – ...
Katalog i informacja o zegarkach – ...
11.08.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco