Xicorr i samochody. F125p Akropolis

POWRÓT 09.04.2015 Zegarki
Xicorr i samochody. F125p Akropolis

Związki polskiej firmy zegarkowej Xicorr z samochodami i motoryzacją pogłębiają się. Po niezwykłym sukcesie pierwszej edycji czasomierzy inspirowanych zegarem pokładowym i szybkościomierzem z samochodu Warszawa, przyszedł czas na kolejną ikonę naszej rodzimej motoryzacji – samochód Fiat 125p. Nowy zegarek w sposób bezpośredni odwołuje się do sportowej odmiany tego modelu - samochodu Fiat 125p o pojemności silnika 1600cm3 - Akropolis.

Konkretne elementy zegarka odpowiadają stylistyce tak całego samochodu, jak i konkretnym jego elementom. Oficjalna premiera tego nowego, wyjątkowego zegarka jest przewidywana na połowę tego roku, a już dziś, w jednym ze sklepów można przyłożyć na nadgarstek pierwszy, próbny egzemplarz tegoż czasomierza.

F125p Akropolis

Historia


Polski Fiat 125p był produkowany w Fabryce Samochodów Osobowych w latach 1967-1991. Czterodrzwiowy sedan powstał na licencji włoskiego Fiata. Ogółem wyprodukowano 1 445 699 egzemplarzy tegoż pojazdu. Przez dziesiątki lat był on ikoną motoryzacji w Polsce i marzeniem większości jej obywateli. W początkowej fazie produkcji był to bardzo nowoczesny samochód, później, pomimo wielu wprowadzonych w kolejnych latach modyfikacji, stawał się samochodem z przestarzałą konstrukcją.


W cztery lata od rozpoczęcia produkcji – w roku 1971 powstał przy FSO Ośrodek Sportu Samochodowego, w którym przygotowano egzemplarze przeznaczone do startów w rajdach samochodowych. Rok później polska załoga w składzie Andrzej Jaroszewicz i Andrzej Szulc wzięła udział w 20 Rajdzie Grecji (Rajd Akropolis).F125p Akropolis Rajd
Wystartowali oni w samochodzie Polski Fiat 125p z numerem startowym 25 i ukończyli rywalizację na 11 miejscu w klasyfikacji ogólnej i na pierwszym miejscu w swojej klasie pojemności silnika samochodu.


Pochodną udziału w rajdach stały się dwie „komercyjne” wersje usportowionego Fiata 125p. Były to samochody Monte Carlo z silnikiem 1600 i Akropolis z silnikiem 1800.

Xicorr F125p Akropolis


Inspiracja dla marki Xicorr


Jak przekazuje właściciel i projektant zegarków firmy Xicorr – Adam Tomaszewski: „Nasza przygoda z tym modelem rozpoczęła się od konkursu na projekt zegarka inspirowanego Polskim Fiatem 125p przeprowadzonego na profilu społecznościowym „Facebook”. Zgłoszonych zostało 36 projektów, spośród których wybraliśmy 10 najciekawszych. Zwycięzcę wybrali nasi fani w otwartym głosowaniu”.


„Wygrał projekt inspirowany właśnie sportową wersją Fiata 125p - Akropolisem. Wykorzystane zostały takie jego charakterystyczne elementy jak: felgi, grill czy ramki reflektorów.


Nasz, wdrożony do produkcji F125p Akropolis jest rozwinięciem tego zwycięskiego projektu. Oczywiście dopasowaliśmy dla niego odpowiedni mechanizm, wprowadziliśmy także konieczne zmiany, starając się jednak zachować ogólną charakterystykę zwycięskiego projektu.

Xicorr F125p Akropolis

Równocześnie już na etapie przygotowań, pomyśleliśmy o kilku wersjach kolorystycznych zegarka, odpowiadającym najpopularniejszym, charakterystycznym i doskonale znanym przez fanów polskich samochodów kolorom samochodu Fiat 125p.

Oczywiście w naszych planach produkcyjnych, mamy jeszcze wersję inspirowaną drugim z rajdowych modeli - MonteCarlo. Dla tego projektu przewidujemy modyfikację mechanizmu, tak by otrzymać liniowe wskazanie rezerwy chodu. Jakby nie patrzeć, w kolejce do deski projektowej stoi jeszcze model w kwadratowej kopercie. W końcu Fiat 125p nie bez powodu popularnie nazywany był „kanciakiem”.

Xicorr F125p Akropolis

Xicorr F125p Akropolis


Dla nowego zegarka Xicorr, posiadającego prostą, surową i masywną kopertę o średnicy 45 milimetrów podkreślającą męski charakter tego stylizowanego odpowiednio do lat produkcji samochodu czasomierza, producent przyjął nazwę: „F125p Akropolis”. Jego mechanizm o naciągu manualnym, poza odmierzaniem czasu podstawowego posiada także możliwość pomiaru krótkich odcinków czasu (stoper - chronograf), oraz wskazanie rezerwy chodu.


Na czarną tarczę czasomierza naniesiono grafikę i układ wskaźników nawiązujący do konkretnych elementów Fiata 125p. Są nimi: inspirowany felgą samochodu pierścień ze znacznikami minutowymi i pięciominutowymi oznaczeniami cyfrowymi na zewnątrz tarczy, grafika i struktura centrum tarczy nawiązująca do charakterystycznego dla Fiatów grilla, małe subtarcze przypominające podwójne reflektory samochodu, oraz wskaźnik rezerwy chodu zbliżony nie tylko wyglądem do swojego odpowiednika z deski rozdzielczej, ale także rolą do pełnionej w pojeździe przez wskaźnik stanu paliwa.


Na pierścieniu zewnętrznym naniesione są znaczniki minutowe, a dla odcinków pięciominutowych, w polach odpowiadającym wyglądem otworom felg samochodu, umieszczono oznaczenia cyfrowe. Te wyraźnie zaznaczone indeksy pięciominutowe są pokryte substancją luminescencyjną ułatwiającą odczyt czasu w półmroku.


Barwny pierścień wewnętrzny wykonywany w kilku wariantach (8 lub 9 barw), nawiązuje do kolorów karoserii w jakich był produkowany samochód. Rozwiązanie to pozwoli potencjalnym nabywcom, zdobyć zegarek w kolorze„swojego” Fiata, lub innego, wybranego przez siebie koloru z ograniczonej, fabrycznej oferty FSO.

Xicorr F125p Akropolis

Dekiel czasomierza został udekorowany grafiką Fiata uczestniczącego w Rajdzie Akropolis, co potwierdzone jest dodatkowo stosownym napisem.
Zegarek posiada mechanizm marki Seagull, o numerze referencyjnym TY1906.


Mimo, że jak wspomniano na wstępie, nowy wyrób firmy Xicorr jest kolejnym po zegarku inspirowanym samochodem Warszawa, to „jak wieść gminna niesie”, producent nie na zawsze pożegnał się z „kochaną starą Warszawą”, i już niedługo w którejś z kolejnych zegarkowych premier ma do niej wrócić.

Skupiając się jednak na przedstawionym powyżej, modelu zegarka F125p Akropolis, poznając jego detale wzornicze i techniczne, każdy z miłośników polskiej motoryzacji na pewno zechce taki czasomierz posiadać i z przyjemnością będzie go używał. Jest on bowiem na tyle interesująco zaprojektowany, że można być przekonanym, iż będzie doceniony przez szerokie grono jego użytkowników.

Władysław Meller
www.e-zegarki.info.pl
Polecamy także:

SIHH 2017 – salon po raz pierwszy otwarty dla publiczności !!!
SIHH 2017 – salon po raz pierwszy otwarty dla publiczności !!!
Tegoroczny 27. Międzynarodowy Salon Prestiżowego Zegarmistrzostwa w Genewie (SIHH), który odbędzie się w dniach 16-20 stycznia już zapisuje się, jako nowy rozdział w targowych dziejach zegarmistrzostwa. Po raz pierwszy w historii tej imprezy, ostatni ...
RADO partnerem Łódź Design Festival 2017 - wystawa Portret Designu już w październiku!
RADO partnerem Łódź Design Festival 2017 - wystawa Portret Designu już w październiku!
Rado to uznana szwajcarska marka słynąca z innowacyjnych rozwiązań i stosowania rewolucyjnych materiałów do tworzenia jednych z najbardziej wytrzymałych zegarków na świecie. Od początku istnienia w swojej siedzibie w Lengnau w Szwajcarii, marka chara ...
CERTINA DS Action Diver Chronograph – prawdziwy „diving watch”
CERTINA DS Action Diver Chronograph – prawdziwy „diving watch”
Certina to jedna z nielicznych zegarkowych marek szwajcarskich, która możliwa była do zdobycia w naszym kraju w czasach komunistycznych, kiedy królowały u nas sowieckie czasomierze. Firma buduje swój wizerunek już od 1888 roku. Dziś funkcjonując w ra ...
CERTINA DS First Lady Ceramic Moon Phase - "Czarodziejka z księżyca"
CERTINA DS First Lady Ceramic Moon Phase - "Czarodziejka z księżyca"
Sailor Moon to popularna kresówka z gatunku mangi, której szczyt popularności przypadł na połowę lat 90. XX wieku. Autorką historii oraz ilustratorką była jedna osoba – Naoko Takeuchi. W ciągu zaledwie 6 lat powstały 52 części. Bajka opowiada o dziew ...
San Escobar także w… zegarkowej ofercie ?!
San Escobar także w… zegarkowej ofercie ?!
Lapsus językowy polskiego Ministra Spraw Zagranicznych odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale niemalże na całym świecie i doczekał się wielu uszczypliwych komentarzy oraz memów. Jednakże chyba nikt nie spodziewał się, że pojawi się także ze ...

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Alpina

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Glycine

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Baselworld 2015. Power of Love od M...
Baselworld 2015. Power of Love od M...
29.03.2015
Girard-Perregaux Minute Repeater To...
Girard-Perregaux Minute Repeater To...
09.04.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco