Xicorr i samochody. F125p Akropolis

POWRÓT 09.04.2015 Zegarki
Xicorr i samochody. F125p Akropolis

Związki polskiej firmy zegarkowej Xicorr z samochodami i motoryzacją pogłębiają się. Po niezwykłym sukcesie pierwszej edycji czasomierzy inspirowanych zegarem pokładowym i szybkościomierzem z samochodu Warszawa, przyszedł czas na kolejną ikonę naszej rodzimej motoryzacji – samochód Fiat 125p. Nowy zegarek w sposób bezpośredni odwołuje się do sportowej odmiany tego modelu - samochodu Fiat 125p o pojemności silnika 1600cm3 - Akropolis.

Konkretne elementy zegarka odpowiadają stylistyce tak całego samochodu, jak i konkretnym jego elementom. Oficjalna premiera tego nowego, wyjątkowego zegarka jest przewidywana na połowę tego roku, a już dziś, w jednym ze sklepów można przyłożyć na nadgarstek pierwszy, próbny egzemplarz tegoż czasomierza.

F125p Akropolis

Historia


Polski Fiat 125p był produkowany w Fabryce Samochodów Osobowych w latach 1967-1991. Czterodrzwiowy sedan powstał na licencji włoskiego Fiata. Ogółem wyprodukowano 1 445 699 egzemplarzy tegoż pojazdu. Przez dziesiątki lat był on ikoną motoryzacji w Polsce i marzeniem większości jej obywateli. W początkowej fazie produkcji był to bardzo nowoczesny samochód, później, pomimo wielu wprowadzonych w kolejnych latach modyfikacji, stawał się samochodem z przestarzałą konstrukcją.


W cztery lata od rozpoczęcia produkcji – w roku 1971 powstał przy FSO Ośrodek Sportu Samochodowego, w którym przygotowano egzemplarze przeznaczone do startów w rajdach samochodowych. Rok później polska załoga w składzie Andrzej Jaroszewicz i Andrzej Szulc wzięła udział w 20 Rajdzie Grecji (Rajd Akropolis).F125p Akropolis Rajd
Wystartowali oni w samochodzie Polski Fiat 125p z numerem startowym 25 i ukończyli rywalizację na 11 miejscu w klasyfikacji ogólnej i na pierwszym miejscu w swojej klasie pojemności silnika samochodu.


Pochodną udziału w rajdach stały się dwie „komercyjne” wersje usportowionego Fiata 125p. Były to samochody Monte Carlo z silnikiem 1600 i Akropolis z silnikiem 1800.

Xicorr F125p Akropolis


Inspiracja dla marki Xicorr


Jak przekazuje właściciel i projektant zegarków firmy Xicorr – Adam Tomaszewski: „Nasza przygoda z tym modelem rozpoczęła się od konkursu na projekt zegarka inspirowanego Polskim Fiatem 125p przeprowadzonego na profilu społecznościowym „Facebook”. Zgłoszonych zostało 36 projektów, spośród których wybraliśmy 10 najciekawszych. Zwycięzcę wybrali nasi fani w otwartym głosowaniu”.


„Wygrał projekt inspirowany właśnie sportową wersją Fiata 125p - Akropolisem. Wykorzystane zostały takie jego charakterystyczne elementy jak: felgi, grill czy ramki reflektorów.


Nasz, wdrożony do produkcji F125p Akropolis jest rozwinięciem tego zwycięskiego projektu. Oczywiście dopasowaliśmy dla niego odpowiedni mechanizm, wprowadziliśmy także konieczne zmiany, starając się jednak zachować ogólną charakterystykę zwycięskiego projektu.

Xicorr F125p Akropolis

Równocześnie już na etapie przygotowań, pomyśleliśmy o kilku wersjach kolorystycznych zegarka, odpowiadającym najpopularniejszym, charakterystycznym i doskonale znanym przez fanów polskich samochodów kolorom samochodu Fiat 125p.

Oczywiście w naszych planach produkcyjnych, mamy jeszcze wersję inspirowaną drugim z rajdowych modeli - MonteCarlo. Dla tego projektu przewidujemy modyfikację mechanizmu, tak by otrzymać liniowe wskazanie rezerwy chodu. Jakby nie patrzeć, w kolejce do deski projektowej stoi jeszcze model w kwadratowej kopercie. W końcu Fiat 125p nie bez powodu popularnie nazywany był „kanciakiem”.

Xicorr F125p Akropolis

Xicorr F125p Akropolis


Dla nowego zegarka Xicorr, posiadającego prostą, surową i masywną kopertę o średnicy 45 milimetrów podkreślającą męski charakter tego stylizowanego odpowiednio do lat produkcji samochodu czasomierza, producent przyjął nazwę: „F125p Akropolis”. Jego mechanizm o naciągu manualnym, poza odmierzaniem czasu podstawowego posiada także możliwość pomiaru krótkich odcinków czasu (stoper - chronograf), oraz wskazanie rezerwy chodu.


Na czarną tarczę czasomierza naniesiono grafikę i układ wskaźników nawiązujący do konkretnych elementów Fiata 125p. Są nimi: inspirowany felgą samochodu pierścień ze znacznikami minutowymi i pięciominutowymi oznaczeniami cyfrowymi na zewnątrz tarczy, grafika i struktura centrum tarczy nawiązująca do charakterystycznego dla Fiatów grilla, małe subtarcze przypominające podwójne reflektory samochodu, oraz wskaźnik rezerwy chodu zbliżony nie tylko wyglądem do swojego odpowiednika z deski rozdzielczej, ale także rolą do pełnionej w pojeździe przez wskaźnik stanu paliwa.


Na pierścieniu zewnętrznym naniesione są znaczniki minutowe, a dla odcinków pięciominutowych, w polach odpowiadającym wyglądem otworom felg samochodu, umieszczono oznaczenia cyfrowe. Te wyraźnie zaznaczone indeksy pięciominutowe są pokryte substancją luminescencyjną ułatwiającą odczyt czasu w półmroku.


Barwny pierścień wewnętrzny wykonywany w kilku wariantach (8 lub 9 barw), nawiązuje do kolorów karoserii w jakich był produkowany samochód. Rozwiązanie to pozwoli potencjalnym nabywcom, zdobyć zegarek w kolorze„swojego” Fiata, lub innego, wybranego przez siebie koloru z ograniczonej, fabrycznej oferty FSO.

Xicorr F125p Akropolis

Dekiel czasomierza został udekorowany grafiką Fiata uczestniczącego w Rajdzie Akropolis, co potwierdzone jest dodatkowo stosownym napisem.
Zegarek posiada mechanizm marki Seagull, o numerze referencyjnym TY1906.


Mimo, że jak wspomniano na wstępie, nowy wyrób firmy Xicorr jest kolejnym po zegarku inspirowanym samochodem Warszawa, to „jak wieść gminna niesie”, producent nie na zawsze pożegnał się z „kochaną starą Warszawą”, i już niedługo w którejś z kolejnych zegarkowych premier ma do niej wrócić.

Skupiając się jednak na przedstawionym powyżej, modelu zegarka F125p Akropolis, poznając jego detale wzornicze i techniczne, każdy z miłośników polskiej motoryzacji na pewno zechce taki czasomierz posiadać i z przyjemnością będzie go używał. Jest on bowiem na tyle interesująco zaprojektowany, że można być przekonanym, iż będzie doceniony przez szerokie grono jego użytkowników.

Władysław Meller
www.e-zegarki.info.pl
Polecamy także:

Martel Watch Co. – zapomniany twórca El Primero. Historia marki.
Martel Watch Co. – zapomniany twórca El Primero. Historia marki.
Martel - ta nazwa zazwyczaj nie mówi nic, nawet kolekcjonerom starych zegarków. Szkoda, ponieważ była to niezwykle zasłużona manufaktura, szczególnie w dziedzinie produkcji zegarków wyposażonych w funkcję stopera. Jak doszło do tego, że została niema
Zmarł Profesor Zdzisław Mrugalski. Największy polski zegarmistrz. Informacja o pogrzebie
Zmarł Profesor Zdzisław Mrugalski. Największy polski zegarmistrz. Informacja o pogrzebie
Dzisiaj – w dniu 22 października zmarł Profesor Zdzisław Mrugalski. Profesor nauk technicznych, wychowawca młodzieży, zegarmistrz. My wspominamy go jako współzałożyciela Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków i jego Prezesa. Jako naszego przyjaciela, pr
Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100
Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100
Montblanc to firma, która w swoim portfolio posiada 3 rodzaje produktów: ekskluzywne artykuły piśmiennicze, wysokiej klasy wyroby skórzane oraz wysokiej klasy zegarki, które ze względu na swoje zaawansowanie technologiczne można śmiało określać słowa
Zegarkowa firma Invicta chronometrażystą Rajdu Harpagan
Zegarkowa firma Invicta chronometrażystą Rajdu Harpagan
Jak informuje właściciel firmy Morwa – oficjalnego przedstawiciela marki Invicta w Polsce, chronometrażystą Ekstremalnego Rajdu na Orientację HARPAGAN-54, który odbędzie się na Kaszubach - w miejscowości Szemud, w dniach 20-22 października 2017 roku
MOVADO 1881 Automatic – prezentacja kolekcji męskich i damskich modeli
MOVADO 1881 Automatic – prezentacja kolekcji męskich i damskich modeli
Movado to szwajcarska firma, której oferta zegarków od niedawna oficjalnie dostępna jest także na naszym rynku. To także marka, która może poszczycić się jednym z najbardziej ikonicznych zegarkowych wzorów w historii. Historię tej firmy przybliżaliśm
Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Glycine

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Aerowatch

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Baselworld 2015. Power of Love od M...
Baselworld 2015. Power of Love od M...
29.03.2015
Girard-Perregaux Minute Repeater To...
Girard-Perregaux Minute Repeater To...
09.04.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco