Bazylea na niebiesko i zielono. Bazylea „smartzegarkowa”

Bazylea na niebiesko i zielono. Bazylea „smartzegarkowa”

Przed wyjazdem na targi Baselworld w szwajcarskiej Bazylei, można było się zastanawiać, pod jakim wiodącym tematem, tegoroczne spotkania będą się odbywały. Wydawało się, że dominujące będą wielostronne żale, wynikające ze zmiany kursu szwajcarskiego franka, oraz wskazanie potrzeby rozpoczęcia odtrąbienia niechybnego końca tradycyjnych zegarków, zapowiedzianego głosem dyrektorów firm teleinformatycznych, a wynikającym z ogłoszonej przez nich nieuniknionej dominacji „smart zegarków”.

Eterna na zielono

Eterna na niebiesko

Eterna czekoladowa


Chopard na czekoladowoJak pokazały już pierwsze spotkania z zapraszającymi na swoje stoiska tradycyjnymi zegarkowymi firmami, temat zmiany cen nie był zanadto podnoszony, a prezentowane przez nich nowości, które (jak zawsze w ich oczach) były oczywiście niezwyczajne, nadzwyczajne i wyjątkowe, dominowały w każdej z rozmów.
Wcale nie kreując się na wszechwiedzących dziennikarzy, muszę stwierdzić, że na targach wyraźne był widoczny dość skomasowany atak kolorystyczny ze strony pary barw – niebieskiej i zielonej, której kroku próbowała dorównać, ostatnio lekko przykurzona sekwencja czekoladowa (różowe złoto i brązy). Kolory zielony i niebieski zwykle występowały w konwencji agresywnej – kontrastowej, lub dominującej. Odrodzona czekoladka, co oczywiście wynika z jej natury, była zdecydowanie bardziej spolegliwa.

Intel_TAG_Heuer_Google_smart_zegarki

Drugim zawodowym tematem, choć poruszanym tylko w towarzyskich, lub w szerszych niż „jednobrandowych” prowadzonych rozmowach, były rozważania o przyszłości tradycyjnych zegarków w aspekcie obecności na rynku smart zegarków i zapowiedzi kreacji nowych ich generacji. Dość pobieżną, acz rzetelną analizę tego problemu przedstawił nasz portalowy przyjaciel i osoba od lat obecna w szwajcarskiej zegarkowej branży – Rolf Wuetrich.
Po pierwsze stwierdził on, że smart zegarki ze względu na swoje możliwości będą raczej konkurencją dla obecnych smart telefonów, niż tradycyjnych czasoierzy, więc potencjalna ich popularność, w pierwszym rzędzie byłaby niebezpieczna właśnie dla dostawców telefonów. Dla odmiany, w telenowinkach nikt nie stara się nawet o większą miniaturyzację ekranów i elementów manipulacyjnych, bo wydaje się, że w tym aspekcie granica ludzkich możliwości została już wyznaczona i osiągnięta. Przy akceptacji tak powyżej sformułowanych sugestii, trudno byłoby prorokować aż tak dużą popularność smart telefonów, jeśli wiadomo że, jak określił to Rolf: „...nadgarstek ma swoje naturalne, ograniczone gabaryty i urządzenie wielkości dzisiejszego telefonu na pewno się na nim nie zmieści. Wiadomo, że nabywcami tego typu zegarków na pewno będzie grono „gadżeciarzy”, nastolatków” i „dość szeroka „rodzina miłośników firmy Apple”. Tego typu sytuacja wcale jednak nie spowoduje odwrócenia się od dzisiejszych zegarków.” Rolf zwrócił także uwagę, że na każdy tego typu problem należy spojrzeć w trzech aspektach czasowych - w perspektywie krótkoterminowej, średnioterminowej i długofalowej.
Jak stwierdził: „dzisiejsze przykłady smart zegarków i prowadzone wdrożenia w żaden sposób nie zagrażają obecnej pozycji tradycyjnych zegarków, a aktualni ich użytkownicy nie rekrutują się z grona posiadaczy klasycznych zegarków. Ci, którzy lubią tradycyjne zegarki, wersje smart będą traktować jako gadżet i będą ich używać tylko w określonych, wynikających z konkretnego zajęcia sytuacjach.”
Dla średnioterminowych rozważań istotne są sugestie dotyczące wielkości urządzeń i nadgarstków, konkurencja dla telefonów komórkowych i wielkość „rodziny miłośników produktów firmy Apple”.

Smart zegarki Frederique Constant

Dla długoterminowych rozważań „niezależnie od dzisiejszych przesłanek, ...nigdy nie może być pewności co i jak się potoczy więc nie wolno niczego na pewno ostatecznie stwierdzać...”
Na tak przedstawione sugestie zapytałem Rolfa, czy zna koncepcję działania i czy widział przedstawione w Bazylei i działające już produkty – smart zegarki marki Frederique Constant/Alpina? Słysząc odpowiedź negatywną przedstawiłem mu ogólną koncepcję tegoż smart zegarka i informację o określonym, szybkim ich wprowadzeniu do sprzedaży.
„Musze te rozwiązania zobaczyć, ale jest możliwe, że to jest właśnie przyszłość dla smart telefonów” - powiedział.

 Smart zegarki Frederique ConstantNie rozstrzygając nic w kwestii pewności drogi rozwojowej smart telefonów i klasycznych zegarków, w aspekcie targów Baselworld 2015, trzeba jeszcze powiedzieć kilka słów o wspomnianej w pierwszym akapicie wpływu zmiany kursu szwajcarskiego franka na zegarkową branżę. Z jednej strony zmiana ta wcale nie istnieje w stosunku do amerykańskiego dolara, który w stosunku do euro wzrósł w ostatnim czasie jeszcze więcej, a z drugiej, to właśnie uwolnienie kursu franka w latach siedemdziesiątych tamtego wieku było chyba ostatnim uderzeniem w branżę, przed budzącym także dziś powszechne przerażenie, kryzysem szwajcarskiego przemysłu zegarkowego. Analizując powyższy temat w formie zasugerowanej przez Rolfa Wuetricha, trzeba jedynie stwierdzić, że w perspektywie krótkoterminowej najwięcej tracą „sklepikarze” ze Szwajcarii, bo uwolnienie kursu spowodowało wyrównanie cen detalicznych w Europie, a niski pozom podatku VAT (niosący ze sobą mniejszą refundację przy wywozie towaru) sprawił, że zagraniczny chętni do nabywania droższych zegarków, czynią to poza Szwajcarią. W tym przypadku trudno jest cokolwiek sugerować dla perspektywy średnio i długoterminowej. My - jako portal możemy jedynie zdeklarować, że będziemy pod tym kątem patrzyli na zegarkowy rynek i będziemy się starali informować naszych czytelników, o wszystkich zauważonych przez nas przesłankach do ocen ekonomicznych wynikających ze zmiany kursu.Władysław Meller

Polecamy także:

Vianney Halter: Deep Space Tourbillon - geniusz zegarmistrzostwa i jego kosmiczny projekt
Vianney Halter: Deep Space Tourbillon - geniusz zegarmistrzostwa i jego kosmiczny projekt
Bazując na danych jakie podaje Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego w zeszłym roku eksport zegarków ze Szwajcarii przekroczył ponad 25 milionów sztuk. W dzisiejszych czasach, gdy takie ilości zegarków są eksportowane i gdy na rynku ...
MeisterSinger - Circularis Power Reserve (Baselworld 2017)
MeisterSinger - Circularis Power Reserve (Baselworld 2017)
MeisterSinger – młoda niszowa niemiecka firma - proponuje kolejną odsłonę w ramach linii Circularis. Wzornictwo pozostało takie, do jakiego jesteśmy już przyzwyczajeni – nowoczesne, funkcjonalne, proste, ale o bardzo wysokiej jakości wykonania i atra ...
WESOŁYCH ŚWIĄT życzy redakcja portalu Zegarki i Pasja!
WESOŁYCH ŚWIĄT życzy redakcja portalu Zegarki i Pasja!
Drodzy Zegarkomaniacy, Z okazji świąt Bożego Narodzenia, przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy, kierujemy do Was płynące z serca życzenia: Zdrowych, Wesołych i Pogodnych Świąt.   Niech będą one okazją do zadumy, ale i radości z rodzinnego s ...
Już w ten weekend przenosimy się do innej strefy… czasowej!
Już w ten weekend przenosimy się do innej strefy… czasowej!
Jak co roku, w ostatnią niedzielę października nachodzi czas na...zmianę czasu, a to wiąże się oczywiście z koniecznością przestawienia naszych zegarów i zegarków. Zmiana czasu z letniego na zimowy już w ten weekend! Zmiana czasu następuje dwa razy w ...
Recenzja: BULOVA Men's Automatic 97A109
Recenzja: BULOVA Men's Automatic 97A109
Bulova to firma z amerykańskim rodowodem, która może poszczycić się historią nie krótszą i nie mniej chwalebną niż wielu szwajcarskich producentów dbających o akcentowanie swoich korzeni oraz osiągnięć.  Tak naprawdę historia tej marki nadaje się na ...

Tagi:

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

PARTNER

Partner KMIZ

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Balticus

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Victorinox
Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Xicorr