Grand Seiko poszerza horyzonty. Nowe modele Spring Drive

POWRÓT 17.10.2016 Zegarki
Grand Seiko poszerza horyzonty. Nowe modele Spring Drive

Od chwili wykreowanie nazwy Grand Seiko i powstania w 1960 roku pierwszych modeli z tej niezwykłej grupy czasomierzy, każdy zegarek Grand Seiko jest swego rodzaju dowodem na konsekwentne oddanie się marki Seiko podstawowym zasadom zegarmistrzostwa. Precyzja, czytelność, komfort użytkowania i trwałość - to cechy, które od zawsze definiowały modele z grupy Grand Seiko.

Taka konsekwencja nie jest jednak wcale wrogiem kreatywności. W roku 2016 Grand Seiko z dumą zaprezentowało dwie nowe serie swoich wyrobów, które są formą afirmacji dla podstawowych wartości wyznaczanych  przez Grand Seiko. Do tego dzieje się to w nowej, ekscytującej i twórczej odsłonie.

Spring Drive. The Black Ceramic

Nowa kolekcja sportowa Spring Drive: Edycja limitowana The Black Ceramic

Praktyczność i trwałość - rozumiana jako odporność na warunki zewnętrzne, to nieodzowne atrybuty wszystkich najlepszych zegarków sportowych. Są one równocześnie podstawowymi wartościami Grand Seiko, które znalazły odzwierciedlenie w nowej serii zegarków sportowych. W ofercie dostępne są cztery modele, a każdy z nich jest wykonany w edycji limitowanej. Wszystkie powstały w oparciu o mechanizm oznaczony jako kaliber Spring Drive GMT, a dwa z nich dodatkowo wyposażono w stoper.

Dla wykonania tych modeli Grand Seiko użyte materiały i specjalna konstrukcja mają zapewnić dużą wytrzymałość i małą wagę zegarków. Część wewnętrzną koperty wykonano z wysoce wytrzymałego tytanu, a powłoki zewnętrzne i lunetę z cyrkonu, który jest bardziej wytrzymały i twardszy niż jakiegokolwiek inny materiał, czy to metal szlachetny, czy ceramika. Także w stosunku do stali szlachetnej jest on siedem razy twardszy porównując je w określającej tę własność skali Vickersa. Takie połączenie materiałów sprawia, że koperta jest o 25% lżejsza niż w przypadku zastosowania stali nierdzewnej, a w użytkowaniu jest także praktycznie w pełni odporna na zarysowania.

Mimo że kolor czarny jest nowy dla Grand Seiko, wyraźnie zaznaczone fazowanie na  krawędziach koperty i wykończenie wskazówek diamentowym fasetowaniem sprawiają, że zegarki te w sposób naturalny „wpisują się” w rodzinę Grand Seiko.

Spring Drive. The Black Ceramic

Specjalnie przygotowany mechanizm zapewnia jeszcze wyższy niż standardowy dla Spring Drive poziom dokładności, w tym przypadku mieszczący się w granicach ± 10 sekund na miesiąc. Symbolem tej najwyższej dokładności i samej linii Grand Seiko jest medalion wykonany z 18K złota, przedstawiający lwa.

Stanowi on niezwykłą ozdobę wahnika automatycznego naciągu sprężyny i jest doskonale widoczny przez przeszklony dekiel zegarka.

Spring Drive. The Black Ceramic

Model z tarczą w kolorze zielonym w subtelny sposób nawiązuje do korzeni tego nowego projektu. Barwa i motyw jodły pojawiający się na centralnej części tarczy są odwołaniem do  festiwalu Onbashira, który odbywa się co pół roku w Suwa - miejscu w pobliżu studia, w którym wykonano zegarek.

Spring Drive. The Black Ceramic

Centralnym elementem tego święta jest ścinanie i znoszenie ogromnych jodeł porastających zbocza okalające sanktuarium, gdzie następnie są one ustawiane jako symbol odnowy tego miejsca o 1200-letniej tradycji.

Las jodeł widoczny na tarczy zegarka jest doskonałą ilustracją zamysłu kreatorów zegarka i swego rodzaju wyrafinowaną formą „giloszowania” tarczy.

Spring Drive 8 Days Power Reserve

Nowe arcydzieło Spring Drive stworzone w Studio Artystycznym Micro

To pierwszy zegarek Grand Seiko stworzony przez słynne Studio Artystyczne Micro z ośrodka Seiko w Shiojiri, w prefekturze Nagano, w środkowej Japonii. Znane do tej pory głównie z zegarków Spring Drive Minute Repeater, Sonnerie i Eichi stworzonych dla sztandarowego projektu Seiko – marki Credor, Studio Artystyczne Micro miało zaszczyt  przyczynić się także do wzrostu reputacji marki Grand Seiko.

Spring Drive 8 Days Power Reserve

Stało się tak poprzez opracowanie niezwykłego mechanizmu oferującego ośmiodniową rezerwę chodu, wykonanego z najwyższej jakości materiałów i w specjalny, dekoracyjny sposób wykończonego.

Jest to oczywiście mechanizm Spring Drive, a ponadstandardową rezerwę chodu  uzyskano dzięki zastosowaniu trzech bębnów napędowych (niestety niewidoczne na ilustracjach), które w odpowiedni sposób zintegrowano.

Spring Drive 8 Days Power Reserve

Przez dekiel koperty wykonany z użyciem szafirowego szkła widać wykwintnie wykończony jednoelementowy mostek mechanizmu, z jego rubinowymi łożyskami i wskaźnikiem rezerwy chodu. Monolityczna konstrukcja zapewnia precyzyjne pozycjonowanie każdego koła w przekładni zębatej i zgodnie z informacją producenta maksymalizuje efektywność przekazywania energii z bębnów.

Spring Drive 8 Days Power Reserve

Sztywność mostka zapobiega zakłóceniom w pracy mechanizmu w przypadku powstania drgań i wstrząsów, będących wynikiem kolizji, uderzeń. Jak przekazuje producent, kształt tego elementu nawiązuje do zarysu góry Fuji, natomiast błyszczące rubiny i hartowane niebieskie śruby przywołują na myśl światła miasta Suwa usytuowanego poniżej siedziby Studia. Kopertę wykonano ze specjalnego rodzaju platyny o lustrzanym wykończeniu, polerowanej z wykorzystaniem unikatowej,  opracowanej do pracy z tym metalem techniki nazywanej „Zaratsu”.

Tarcza zegarka jest niezwykła. Jej faktura i kolor są niczym śnieg mieniący się diamentowym blaskiem w świetle poranka w czystym górskim powietrzu okolic Studia. Emanuje ona subtelnym i niezwykłym pięknem. Pięciofasetowe wskazówki: godzinowa i minutowa - jedna z kultowych cech marki Grand Seiko, są dłuższe niż w przypadku jakichkolwiek innych zegarków Grand Seiko.

Spring Drive systemof  movement

Niestety marka Seiko nie udostępnia szczegółowych zdjęć, czy grafik mechanizmów Spring Drive. Wiadomo, że system działania mechanizmów Spring Drive, a więc także Spring Drive GMT polega na generowaniu siły elektromotorycznej i napięcia elektrycznego na końcach cewki „prądnicy” dzięki wyposażeniu w magnesy najszybciej poruszającego się koła przekładni. Przekładnia ta pełni zarówno rolę przekładni chodu, jak i przekładni zliczającej.

Prędkość obrotowa wspomnianego najszybciej obracającego się koła jest bowiem stabilizowana układem elektronicznym z wykorzystaniem oscylatora kwarcowego i cewki silnika (nawiniętej na ten sam rdzeń co cewka prądnicy). Praca zegarka odbywa się w sposób zbliżony do działania silnika skokowego, przy stałej prędkości obrotowej rotora (koło przekładni z magnesami). Jako, że jego działanie jest możliwe tylko dzięki generowaniu prądu, to jest on swego rodzaju serwomechanizm.
 

Władysław Meller
*na podstawie materiałów prasowych marki Seiko

Polecamy także:

Longines zaprasza do Paryża. Longines Future Tennis Aces
Longines zaprasza do Paryża. Longines Future Tennis Aces
Jak co roku firma Longines, będąca oficjalnym chronometrażystą i partnerem tenisowego turnieju na kortach Rolanda-Garros, zorganizuje turniej tenisowy dla adeptów tego sportu i w trakcie tych wielkoszlemowych rozgrywek poprowadzi dla nich szkolenie, ...
NauticFish - Thûsunt Gruoni, Blao i Swarz
NauticFish - Thûsunt Gruoni, Blao i Swarz
NauticFish to marka, która jest blisko spokrewniona z cenionym niemieckim producentem zegarków – firmą Schaumburg. Schaumburg Watch jako jedna z niewielu firm w Europie posiada  technologię do testowania wodoszczelności zegarków na poziomie 600 ATM i ...
Zegarkowa Noc Muzeów 2017. Czy warto się angażować? Co i jak można zrobić?
Zegarkowa Noc Muzeów 2017. Czy warto się angażować? Co i jak można zrobić?
Noc Muzeów to z jednej strony masowa, a z drugiej unikatowa impreza kulturalna, która już na stałe zapisała się w naszym kalendarzu. Muzea, galerie i instytucje kulturalne, ale także działające na co dzień w zupełnie innych branżach firmy i indywidua ...
Już w ten weekend przenosimy się do innej strefy… czasowej!
Już w ten weekend przenosimy się do innej strefy… czasowej!
Jak co roku, w ostatnią niedzielę marca nachodzi czas na...zmianę czasu - a to wiąże się oczywiście z koniecznością przestawienia naszych zegarów i zegarków. Zmiana czasu z zimowego na letni już w ten weekend! Zmiana czasu następuje dwa razy w roku, ...
Pilot Mark XVIII z IWC. Tradycja zobowiązuje!
Pilot Mark XVIII z IWC. Tradycja zobowiązuje!
Tak się złożyło, że zegarki IWC z Schaffhausen nieczęsto goszczą na łamach naszego portalu. To zapewne trzeba zmienić bo firma wspaniała, a czasomierze ze wszech miar zacne i ciekawe. Dziś jest doskonała okazja dla pierwszego kroku na drodze do częst ...

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Junghans

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

ORIENT „Bambino” Version 4 Classic ...
ORIENT „Bambino” Version 4 Classic ...
15.10.2016
EPOS 3434 Open Heart Limited Editio...
EPOS 3434 Open Heart Limited Editio...
18.10.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco