Warsztaty zegarmistrzowskie – siadamy za stołami!!!

POWRÓT 09.10.2016 Kącik klubowicza
Warsztaty zegarmistrzowskie – siadamy za stołami!!!

Jak zapowiadał organizator Warsztatów zegarmistrzowskich – i wiceprezes Klubu Eugeniusz Szwed: „Studenci zaczynają rok akademicki od października, a że my też jesteśmy trochę studentami, więc pora brać się za naukę!”

W taki właśnie sposób aktywizując brać klubową, Klub Miłośników Zegarów i Zegarków zainicjował pierwsze po wakacjach - zaplanowane na sobotę 8. października zajęcia.

Zapowiedź Eugeniusza, iż: „udział w zajęciach praktycznych polegających na samodzielnym złożeniu mechanizmu zegara - budzika. Jeśli po złożeniu, mechanizm ruszy i będzie pracował, uczestnik spotkania zabierze go sobie na pamiątkę. Jeśli nie, to ... warsztaty poprawkowe, aż do skutku!” nie przestraszyła klubowego grona i jak należało się spodziewać, z powodu nadmiaru chętnych listę uczestników tworzoną na forum dyskusyjnym szybko trzeba było zamykać.

Klubowe Warsztaty zegarmistrzowskie

Warsztaty odbyły się w siedzibie firmy Victorinox i (tu po raz kolejny wielkie podziękowania dla firmy Victorinox i wielkiego przyjaciela Klubu – Igora Plucińskiego) zostały przygotowane i były poprowadzone przez naszego klubowego kolegę Damiana Roncoszka. 

Jak zwykle nie zabrakło na nich naszych tradycyjnych klubowych nauczycieli zawodu – Karola Romana, Janka Szymańskiego i autora niniejszej notatki - Władysława Mellera.

Damian w sposób niezwykły przygotował się do tych zajęć. Każdy z uczestników otrzymał mechanizm budzika radzieckiej produkcji typu „SLAVA”. Wszystkie mechanizmy były wyczyszczone, by jak przekazał prowadzący: „nie zajmować się ich czyszczeniem i nie zrażać możliwym ubrudzeniem”. Mimo, że każdy z uczestników miał w swoim zakresie przygotować narzędzia, to Damian posiadał oczywiście co najmniej kilka dodatkowych instrumentów, a niezależnie od tego innego rodzaju, ewentualnie potrzebne narzędzia zegarmistrzowskie, oraz całe zestawy części zamiennych, na wypadek zniszczenia którejś z nich w trakcie rozkładania, czy składania mechanizmów.

Prace praktyczne poprzedził wykład szkoleniowy, do przeprowadzenia którego Damian przygotował także specjalny pokaz slajdów.

Klubowe Warsztaty zegarmistrzowskie

Po  takim wprowadzeniu przystąpiono do zadań praktycznych. Demontaż mechanizmu budzenia, potem po kolei elementów mechanizmu chodu - komplet balansowy z mostkiem, kotwica, przekładnia chodu.

By dogłębnie poznać budowę budzika, prowadzący nakazał nawet demontaż bębnów napędowych.

Klubowe Warsztaty zegarmistrzowskie

Składanie budzika nie było już sprawą tak prostą. Tam koła nie chciały się złożyć, tam podkładka sprężysta mechanizmu budzenia, czy też koło zapadkowe zostało założona odwrotnie. Gdzie indziej, gdy sprężyna napędowa wyhaczyła się dwukrotnie uczestnik wręcz już nie chciał kontynuować zajęć.

Klubowe Warsztaty zegarmistrzowskie

Były też „zastane” błędy budzików powstałe w wyniku czasu użytkowania, bo Damian specjalnie nie doprowadzał wszystkich mechanizmów do stanu perfekcyjnego. Tak, więc wykruszony kamień łożyskowy kotwicy wykluczył możliwość poprawnego działania mechanizmu chodu. W innym przypadku złe ustawienie kotwicy przy próbie montażu spowodowało złamanie jej czopa.

„Czy wymieniamy płytę główną/kotwicę, czy kończymy Twoje zajęcia” – padało z ust prowadzącego.

Oczywiście każdy kontynuował i nikt się nie zrażał.

Klubowe Warsztaty zegarmistrzowskie

Wszyscy pracowali dzielnie, a niektórzy byli nawet rodzinnie wspomagani i dopingowani.

Należy jeszcze napisać o specjalnie wykonanych przez Damiana oliwiarkach – miseczkach do zgromadzenia oliwy przed przystąpieniem do smarowania czasomierza. Niezwykłe!!!

Klubowe Warsztaty zegarmistrzowskie

Eugeniusz spokojnie kontrolował przebieg Warsztatów, raz po raz rozmawiając z każdym z obecnych na zajęciach – tak z kursantami, nauczycielami jak i gospodarzem miejsca.

Klubowe Warsztaty zegarmistrzowskie

W trakcie zajęć samozwańczy nauczyciele oczywiście próbowali przejąć inicjatywę. To Janek powiedział coś na temat wychwytu szwajcarskiego, a Władek na temat blokowej konstrukcji mechanizmu i potrzeby ergonomicznej pozycji przy ewentualnych pracach zegarmistrzowskich w domach.

Oczywiście każdy z nich, łącznie z nie wspomnianym tutaj Karolem, wspierali potrzebujących pomocy kursantów.

Klubowe Warsztaty zegarmistrzowskie

Na tę okoliczność Janek wskazał nawet zdjęcie „Pasja wedle Władysława”, co każdy widzi jak należy odczytać!

Warsztaty zegarmistrzowskie

Damian, mimo spokojnego prowadzenia nie pozwolił na odebranie sobie pałeczki nauczyciela – prowadzącego zajęcia i spokojnie kontynuował je do końca.

Klubowe Warsztaty zegarmistrzowskie

Tak, jak było zapowiedziane, każdy z uczestników zmontowany czasomierz mógł zabrać ze sobą, a poniektórzy już zdążyli pochwalić się tym faktem na forum dyskusyjnym.

Klubowe Warsztaty zegarmistrzowskie

Wielkie, wielkie brawa. Dla Eugeniusza – za zorganizowanie, dla Damiana – za przygotowanie i prowadzenie, firmie Victorinox i Igorowi Plucińskiemu – za udostępnienie miejsca i wszystkim im łącznie - za pracę, którą poświęcili dla przeprowadzenia tych zajęć.
Na koniec jak zwykle było okolicznościowe zdjęcie.

Czy wszystko było super?
Oczywiście nie, ale zajęcia były tak ciekawe, że druga ich edycja odbędzie się pewnie szybko.

Warsztaty należy ocenić na piątkę z plusem… i kilka rzeczy należy poprawić!

Klubowe Warsztaty zegarmistrzowskie

Na pewno trzeba zakazać obecności filiżanek z kawą i butelek z napojami na blatach roboczych – to nie jest dla nich miejsce.
Warto przygotować siedziska gwarantujące lepszą pozycję do pracy. Niestety trzeba ograniczyć liczbę  uczestników warsztatów.
Wsłuchując się w „dyskusję powarsztatową” warto też dla kolejnej ich edycji wprowadzić następujące zasady:

- na ekranie, z użyciem kamery i projektora pokazywać kolejne kroki szkolenia (wskazywane praktycznie przez jednego z prowadzących)

- w gronie kursantów wykonywać wszystkie czynności równocześnie

- prowadzić komentarz każdej czynności (drugi z prowadzących)

Przy tak przeprowadzanych zajęciach powinna wzrosnąć ich wartość edukacyjna.


By w ogóle myśleć o kolejnej edycji warsztatów na pewno trzeba będzie zgromadzić kolejną partię budzików – chcąc do tego doprowadzić w najbliższym czasie pojawi się na pewno apel Zarządu Klubu do członków, o wysyłanie  budzików typu SLAVA do Damiana.


Wszystkich klubowiczów zachęcamy do praktyk zegarmistrzowskich – tych na Warsztatach klubowych, jak i w chwilach wolnych we własnych domach.

Władysław  Meller

Dodatkowe zdjęcia znajdują się na forum dyskusyjnym Klubu: http://zegarkiclub.pl/forum/topic/138106-warsztaty-4-2016/page-4

Polecamy także:

TISSOT T-Race Cycling Tour de Pologne Special Edition 2017 - Oficjalny zegarek 74. edycji Tour de Pologne!
TISSOT T-Race Cycling Tour de Pologne Special Edition 2017 - Oficjalny zegarek 74. edycji Tour de Pologne!
Marka Tissot została oficjalnym chronometrażystą Tour de Pologne 2017 oraz stworzyła zegarek dedykowany tegorocznemu  wyścigowi – Tissot T-Race Cycling Tour de Pologne 2017 Special Edition! Bardzo się cieszę, że nawiązaliśmy współpracę z marką Tissot ...
Czasomierze TAG Heuer uhonorowane nagrodami RED DOT DESIGN AWARD
Czasomierze TAG Heuer uhonorowane nagrodami RED DOT DESIGN AWARD
3 lipca w Essen odbyła się gala wręczania nagród Red Dot Design Awards. Red Dot Awards są przyznawane od 62 lat w Niemczech. W świecie projektowania jest to najważniejsza nagroda. Tegoroczny konkurs zebrał 5 500 zgłoszeń z ponad 54 krajów. Nagrody są ...
SŁAVA niejedno ma imię – o budzikach  Дружба,  Мир, Пионер, Слава…
SŁAVA niejedno ma imię – o budzikach Дружба, Мир, Пионер, Слава…
Na pewno wielu, a może i większość z nas pamięta charakterystyczne budziki noszące nazwy Slava, Mir, Drużba. Z pewnością są też tacy, którzy nakręcali je co wieczór, by następnego dnia wstawać punktualnie do pracy. Pewnie część z nas zapamiętała je z ...
Video recenzja: CZAPEK Geneve – Quai des Bergues N°25
Video recenzja: CZAPEK Geneve – Quai des Bergues N°25
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu CZAPEK Geneve – Quai des Bergues N°25 szwajcarskiej manufaktury CZAPEK Geneve. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: W ...
CERTINA - DS Podium Chronograph FIA World Rally Championship (WRC) Limited Edition 2017
CERTINA - DS Podium Chronograph FIA World Rally Championship (WRC) Limited Edition 2017
Początki jednej z moich ulubionych firm zegarkowych, czyli Certiny, sięgają XIX wieku, kiedy to w 1888 roku bracia Adolf i Alfred Kurth założyli przedsiębiorstwo Kurth Freres SA w szwajcarskiej miejscowości Grenchen. Firma od początku istnienia rozwi ...
Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Aerowatch

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Doxa

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Spotkanie nieformalne KMZiZ 2016
Spotkanie nieformalne KMZiZ 2016
30.08.2016
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Sto...
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Sto...
28.01.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco