• Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made

Chronometraż w narciarstwie. Sprawozdanie i relacja filmowa


Fotograficzna i filmowa relacja z wizyty klubowiczów na wystawie marki Longines.
Na inaugurację wystawy „Chronometraż w narciarstwie” w dniu 1 grudnia 2014 roku, zorganizowanej przez markę Longines, w salonie Hour Passion w Warszawie, na godzinę 20.00 zostali zaproszeni członkowie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.

Fotograficzna i filmowa relacja z wizyty klubowiczów na wystawie marki Longines.
Na inaugurację wystawy „Chronometraż w narciarstwie” w dniu 1 grudnia 2014 roku, zorganizowanej przez markę Longines, w salonie Hour Passion w Warszawie, na godzinę 20.00 zostali zaproszeni członkowie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.



Chronomertaż w narciarstwie, Longines

Obecne zaangażowanie firmy Longines w chronometraż sportowy widoczne szczególnie często w zimowych dyscyplinach, na pewno stał się ważnym motywem do zorganizowania tej wyjątkowej w Polsce wystawy. Prezentowane na niej eksponaty, przyjechały z muzeum marki Longines w Saint Imier i znalazły się w gablotach, na tle ściany z archiwalnymi zdjęciami. Kilkanaście wybranych, czarno-białych fotografii prezentujących pomiar czasu na zimowych zawodach sportowych, których chronometrażystą była marka Longines, doskonale ilustrując tamten czas, przenosi oglądających ekspozycję blisko sześćdziesiąt lat wstecz.

Chronomertaż w narciarstwie, Longines

Otwierając spotkanie, manager salonu - pani Paulina Piechota przywitała serdecznie gości, wyraziła radość z powtórnego klubowego spotkania w Hour Passion (poprzednie odbyło się w dniu 25 października tego roku), zaanonsowała doskonale znanego klubowiczom prelegenta  – Filipa Szymaniaka i zapowiedziała przywitanie gości także przez przedstawiciela marki Longines w Polsce, oraz Prezesa Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.
Leszek Pilch – manager marki Longines w Polsce wspomniał o wieloletnim zaangażowaniu tej szwajcarskiej marki w sport. Jest ono widoczne poprzez chronometraż zawodów, a także wspieranie organizatorów, tak młodych jak i doświadczonych zawodników, oraz promocję samych zawodów. Pozostawiając wspomnienia z przeszłości na okazje omawiania muzealnych eksponatów, kreator dzisiejszych działań marki w Polsce powiedział kilka słów o światowej aktywności Longines związanej z zimowym narciarstwem. Longines jest najlepiej widoczny jako chronometrażysta cyklu Alpejskiego Pucharu Świata, będzie także odpowiadał za pomiar czasu w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w USA. Niezależnie od tego marka posiada i wspiera swoich dobrze rozpoznawalnych ambasadorów – jednych z najlepszych narciarzy alpejskich w swiecie. Są nimi: Mikaela Shiffrin – mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata, specjalistka w slalomie i gigancie, oraz Aksel Lund Svindal – trzykrotny medalista olimpijski i wielokrotny mistrz świata juniorów i seniorów.
Następnie pani Paulina Piechota poprosiła o wygłoszenie kilka słów Eugeniusza Szweda – wice Prezesa Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków. Eugeniusz w imieniu Klubu ponownie powitał klubowiczów, podziękował  gospodarzowi miejsca za specjalne zaproszenie miłośnikó0w zegarków spod klubowego znaku na otwarcie wystawy, a gratulując Filipowi przygotowania prelekcji, zachęcił do jej rozpoczęcia.
W swoich pierwszych słowach Filip Szymaniak wspomniał iż Longines, to jedna ze starszych marek zegarkowych i to właśnie ona roku 1878 zaprezentowała pierwszy chronograf (stoper przyp. autora) z kołem kolumnowym. Następnie zaznaczając, że nie wszystkie służące do sportowych pomiarów eksponaty z muzeum marki Longines w Saint Imier przyjechały do Warszawy, omówił zgromadzone na wystawie przyrządy.

Chronomertaż w narciarstwie, Longines

Chronomertaż w narciarstwie, Longines

Wstrzymując się ze szczegółowym opisaniem wystąpienia, z którego prezentujemy relację filmową, warto zauważyć, że największe zainteresowanie obecnych wzbudził panel pomiarowy, w którym znajdują się dwa gniazda dla zamocowania stoperów. Panel prezentowany w Warszawie jest oznaczony numerem: B42 1733. Wspierając się archiwalnymi fotografiami pokazanymi na ścianie, klubowicze w trakcie dyskusji po prelekcji odtworzyli/uzgodnili sposób mocowania stoperów w panelu. Zgodzili się, że pomiar czasu rozpoczynał się impulsem elektrycznym generowanym przez bramkę startową, a zatrzymania, odczytu i zerowania stopera dokonywała osoba obsługująca panel, który znajdował się na linii mety biegów. Mechaniczny stoper był wyzwalany elektrycznie przy przekroczeniu bramki startowej, a zatrzymywanie i zerowanie następowało przy pomocy przełączników elektrycznych usytuowanych na panelu. Choćby z ilości stoperów w panelu wynika, że podobnie jak dzisiaj, było możliwe równoczesne prowadzenie pomiaru dla dwóch startujących po sobie w odpowiednim odstępie zawodników.

Chronomertaż w narciarstwie, Longines

Poza omówionym panelem pomiarowym, na wystawie są prezentowane stopery i zegarki ze stoperem (wskazujące czas w sposób ciągły). Niestety w informacji z wystawy nie ma szczegółowego rozróżnienia tych eksponatów.

Chronomertaż w narciarstwie, Longines

Chronomertaż w narciarstwie, Longines

Zgodnie z przekazanymi informacjami organizatora, na wystawie były prezentowane następujące eksponaty:
1. Mechaniczny stoper z dokładnością odczytu 1/10 s, z 30 sekundowym i 30 minutowym licznikami, z manualnym naciągiem, wyprodukowany w roku 1944, w kopercie stalowej.
2. Mechaniczny stoper z dokładnością odczytu 1/5 s, z doganiającą wskazówką, z 30 i 60 sekundowym oraz z 30 minutowym licznikami, z manualnym naciągiem, wyprodukowany w roku 1950, w kopercie stalowej.
3. Stoper o identycznych danych technicznych jak egzemplarz powyżej
4. Mechaniczny stoper z dokładnością odczytu 1/5 s, z 30 i 60 sekundowym oraz z 30 minutowym licznikami, z manualnym naciągiem, wyprodukowany w roku 1940, w kopercie stalowej.
5. Wspomniany powyżej panel pomiarowy o numerze B42 1733

Relacja filmowa:

relacja filmowa

Wystawa będzie czynna do 15 stycznia 2015 roku.

Władysław Meller









































Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Biniowe Warsztaty - relacja filmowa
Biniowe Warsztaty - relacja filmowa
10.02.2015
Warsztaty Janka - najlepsze z najle...
Warsztaty Janka - najlepsze z najle...
13.02.2015

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco