MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy

POWRÓT 27.09.2016 Zegarki
MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy

Na świecie istnieje ogromna liczba przedsiębiorstw produkujących zegarki. Od dekad, a nawet wręcz wieków, należy do nich relatywnie wąskie grono marek z bogatą, długą historią, które są powszechnie znane i rozpoznawane, nawet przez osoby nie interesujące się światem urządzeń służących do pomiaru czasu. Jest też bardzo dużo marek młodych, nie mających tak bogatej historii, a jak powszechnie wiadomo – marka i logo mogą być gwarantem sukcesu, gdyż kojarzone są z określonymi wartościami i mogą budzić bardzo silne emocje.

Mając tę wiedzę, wiele współczesnych firm reanimuje przedsiębiorstwa zegarkowe, które w ubiegłym wieku padły ofiarą kryzysu jaki nastąpił w branży, lub też wykorzystuje renomę i sławę marek już istniejących, tyle, że często nie związanych do tej pory z branżą zegarmistrzowską.

Tą właśnie drogą poszła marka Maserati, która od przeszło wieku tworzy wspaniałe samochody sportowe, a od niedawna oferuje także zegarki z charakterystycznym logo trójzębu na tarczy.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Tego typu zegarki, czyli tworzone przez firmy znane i poważane, ale jednak nie związane wcześniej z zegarmistrzostwem, zawsze budzą spore emocje.

Zapewne propozycja marki Maserati także znajdzie równie liczne grono zwolenników i sceptyków, nie zmienia to jednak faktu, że włosa marka posiada w swojej ofercie zarówno zegarki kwarcowe, jak i mechaniczne. I to właśnie tym drugim chciałem się dziś bliżej przyjrzeć.

Zanim jednak przejdę do prezentacji zegarków, nie sposób nie wspomnieć choć pokrótce o marce Maserati oraz jej rodowodzie, czyli świecie pięknych, luksusowych samochodów sportowych i wyścigowych.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Officine Alfieri Maserati została założona w dniu 1 grudnia 1914 w Bolonii, we Włoszech. Właśnie wtedy Alfieri Maserati wraz z braćmi Carlo, Bindo, Ettore oraz Ernesto otworzyli warsztat samochodowy. Początkowo budowano w nim wyścigowe samochody dla Diatto, jednakże w 1926 roku Diatto przerwało budowę pojazdów wyścigowych, co doprowadziło do powstania marki Maserati.

W tym samym roku Alfieri Maserati wygrał wyścig Targa Florio w zbudowanym przez siebie samochodzie Tipo 26. Maserati budowało samochody 4, 6, 8 i 16 cylindrowe. 22 marca 1930 roku Włoch Baconin Borzacchini wygrał rozgrywany po raz pierwszy wyścig Grand Prix Tripolis prowadząc samochód tej włoskiej marki (silnik 16-cylindrowy o pojemności 4 litrów). Od tego czasu Maserati odgrywało niezmiennie ważną rolę w historii kultury samochodów sportowych i jej rozwoju .

Losy firmy były burzliwe i nie brakowało na przestrzeni lat okresów bardzo trudnych. Od 1957 roku Maserati skupiło się na budowie samochodów drogowych. Od 1993 roku marka należy do koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Dziś firma kojarzona jest z bardzo drogimi, sportowymi pojazdami, które wzbudzają duże wrażenie i emocje wśród miłośników motoryzacji.

Marka odniosła niewątpliwie wielki sukces komercyjny w zakresie produkcji samochodów sportowych, czy powtórzy go w świecie zegarków? Szanse na to, wbrew pozorom, są całkiem spore.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Argumentów za tym może być kilka. Poza głównym – czyli „magią marki”, to przede wszystkim fakt, że firma otwarcie informuje klientów o stosowanych w zegarkach mechanizmach.

To istotna kwestia, szczególnie dla osób, które w świecie zegarków poruszają się sprawnie i lubią wiedzieć, co „napędza” ich czasomierz. Wiele młodych, wkraczających na rynek marek broni się przed podawaniem tych informacji w obawie, że zastosowanie mechanizmu np. chińskiej produkcji, a nie szwajcarskiej, zostanie źle odebrane.

Włoska marka wybrnęła z tej sytuacji w taki sposób, iż nie tylko informuje o zastosowanym mechanizmie i kalibrze, ale także oferuje zegarki wyposażone zarówno w mechanizmy produkcji chińskiej lub japońskiej, jak i szwajcarskiej.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

W zegarkach kwarcowych stosowane są mechanizmy Seiko, Ronda i Miyota, natomiast modele mechaniczne korzystają najczęściej z mechanizmu Seagull TY 2809 lub ETA 2824 i SW 200.

Maserati Tempo przedstawiła do tej pory osiem kolekcji czasomierzy.

Stylistyka zegarków utrzymana jest w bardzo współczesnym, modernistycznym stylu. Zegarki mają nawiązywać wyglądem do charakterystycznych elementów pojazdów marki Maserati: felg ze stopów lekkich, deski rozdzielczej, grilla, kształtu i zdobień kierownicy itd.

Modele mechaniczne, oferowane w ramach tych 8 kolekcji, nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji, ich jedyną rolą jest wskazywanie czasu.

Cechą wspólną jest natomiast zastosowanie w każdym z nich tarczy typu „skeleton”.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Jest to zabieg, który niewątpliwie ma na celu podkreślić związek marki z tradycyjnym zegarmistrzostwem, poza tym ażurowane i częściowo transparentne tarcze zawsze przyciągają wzrok. Dzięki nim możemy obserwować pracę mechanizmu podczas odmierzania czasu.

Wszystkie czasomierze wyposażono w koperty wykonane ze stali, natomiast poszczególne modele różnią się jej średnicą. Prezentowany poniżej model Epoca posiada kopertę o średnicy 42 mm oraz wyposażono go w bransoletę typu mesh.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Modelami zdecydowane wyróżniającymi się na tle pozostałych są czasomierze oferowane w ramach kolekcji Potenza. Posiadają oczywiście także tarcze typu skeleton, jednakże są one wykonane w kształcie logo marki Maserati – trójzębu.

Model ten wyposażono w mechanizm Seagull TY2809, koperta ma 42 mm średnicy i może być stalowa, jak również stalowa, pokryta powłoką PVD koloru czarnego, złotego lub w kolorze różowego złota. Dekiel jest zakręcany, transparenty, koronka jest także zakręcana.

Modele mechaniczne z kolekcji Potenza oferują klasę wodoszczelności na poziomie 100 metrów.

Zegarki wyposażone są w mineralne szkła, co niestety obniża nieco ich funkcjonalność.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Jak wspomniałem na wstępie, marka „gra w otwarte karty” ze swoim klientami i informuje o stosowanych mechanizmach, co może być odebrane pozytywnie.

Niewątpliwie kolejną zaletą zegarków z trójzębem na tarczy może być ich cena.

Cena, która w przypadki modeli mechanicznych waha się w przedziale od 300 do 500 euro, czyli około 1 200 do 2 000 złotych. Nie jest to kwota niska, ale z drugiej strony w zderzeniu z cenami samochodów włoskiego producenta, które są z reguły poza zasięgiem finansowym nawet dobrze sytuowanych osób, zegarek sygnowany marką luksusowej firmy samochodowej jest zdecydowanie bardziej osiągalny.

Oczywiście modele kwarcowe są o wiele tańsze, więc tym samym jeszcze bardziej dostępne.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Wygląd i styl oferowanych czasomierzy zapewne nie przypadnie wszystkim do gustu.

Są to zegarki zdecydowanie przeznaczone dla osób lubiących nowoczesny design, a producent postawił wyraźnie na stworzenie modeli głównie sportowych, przeznaczonych do codziennego użytku.

W końcu Maserati, to przede wszystkim samochody sportowe.

Poniższy film prezentuje piękne pojazdy oraz zegarki z opisywanych kolekcji:

Świat motoryzacji od zawsze był powiązany ze światem zegarmistrzostwa, oba te światy często się przenikały, czerpały inspirację ze swych doniosłych osiągnięć oraz historii w celu tworzenia nowych produktów. Czasomierze znanych marek zegarkowych tworzone pod wpływem uroku kultowych modeli samochodów są bardzo popularne, to przecież nic nadzwyczajnego, pytanie, czy odwrócenie ról przyniesie równie dobry efekt?

Czas pokaże. Póki co, zegarki marki Maserati są na rynku dostępne dopiero od dwóch lat, więc obserwując dalszy rozwój marki będziemy mogli to wspólnie ocenić.

Autor: Maciej Kopyto

Polecamy także:

OMEGA Speedmaster Automatic z odświeżoną wersją tarczy typu „Racing Dial”
OMEGA Speedmaster Automatic z odświeżoną wersją tarczy typu „Racing Dial”
Na zbliżające się targi BaselWorld 2017 Omega przygotowała między innymi kolejną odsłonę modelu Speedmaster. Linia jest oczywiście kultowa i kojarzona szczególnie z Moonwatchem i podróżami w kosmos. Jednak Speedmaster to także wyścigi oraz sporty mot ...
ROAMER of Switzerland – Superior Chrono
ROAMER of Switzerland – Superior Chrono
Rok 1888 był chyba dość dobrym rokiem w Szwajcarii, bo do swoich początków w czasie jego trwania przyznaje się wiele firm, także Roamer. Producent twierdzi, że zawsze podtrzymywał ideały swego założyciela, Fritza Meyera, który kładł nacisk na dbałość ...
Franciszek Wiegand w swojej pracowni i śląskie niezwykłości
Franciszek Wiegand w swojej pracowni i śląskie niezwykłości
Klubowe Warsztaty zegarmistrzowskie 22 kwietnia 2017 Jeszcze w lutym Eugeniusz Szwed – wiceprezes Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków na dzień 22 kwietnia wyznaczył termin kolejnych klubowych Warsztatów zegarmistrzowskich, a na początku marca podał j ...
Citizen Eco-Drive One -  najcieńszy na świecie zegarek zasilany światłem!
Citizen Eco-Drive One - najcieńszy na świecie zegarek zasilany światłem!
Minął już prawie rok od niezwykle ciekawych premier zegarkowych mających miejsce na targach w Bazylei w 2016 roku. Tak się złożyło, że niewiele ponad dwa miesiące dzielą nas od kolejnych targów w Bazylei, ale my piszemy o niezwykle ważnym zegarku, kt ...
James Bond i jego służba inspiracją dla kolejnego zegarka. Omega i EON Production prezentują…
James Bond i jego służba inspiracją dla kolejnego zegarka. Omega i EON Production prezentują…
Na początku lipca odbyła się premiera nowego zegarka marki Omega inspirowanego służbą Jamesa Bonda. Jest nim jak zwykle w tego rodzaju edycjach, limitowany czasomierz Seamaster Diver 300M “Commander’s Watch” Limited Edition. Specjalny wieczór zorgani ...

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner KMIZ

PARTNER

Glycine

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

ORIS Divers Sixty-Five – nowy, głęb...
ORIS Divers Sixty-Five – nowy, głęb...
26.09.2016
Alpina Alpiner 4. Potwierdzenie spo...
Alpina Alpiner 4. Potwierdzenie spo...
29.09.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco