G.Gerlach prezentuje kolejny „dywizjonowy” zegarek - Dywizjon 303

POWRÓT 10.09.2016 Zegarki
G.Gerlach prezentuje kolejny „dywizjonowy” zegarek - Dywizjon 303

Polska marka zegarkowa G.Gerlach stara się, by zegarki przez nią produkowane miały swoje indywidualne, narodowo - patriotyczne powiązania. Czasomierze z logiem Fundacji G.Gerlach są poświęcone znaczącym wydarzeniom, doskonale lub mniej powszechnie znanym osobom, czy organizacjom. Tym, który właśnie w tej chwili pojawia się na rynku i który na pewno wart jest szerszego przedstawienia jest model Dywizjon 303 – poświęcony polskiemu dywizjonowi myśliwskiemu, który w Bitwie o Anglię okrył się bojową chwałą, którego zasługi trudno przecenić i którego losy opisane zostały w znanej chyba każdemu Polakowi książce Arkadego Fiedlera – Dywizjon 303.
Czasomierz został zaprezentowany na krótko przed dorocznym świętem dywizjonu, jakie przypada na dzień 1 września, a teraz jest już dostępny w punktach sprzedaży marki G.Gerlach.  


303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki był pododdziałem lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, wchodzących w skład RAF (Royal Air Force).
W czasie bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku przypisano mu 126 pewnych, oficjalnie potwierdzonych zestrzeleń samolotów wroga. Dzięki takiej skuteczności znalazł się on na pierwszym miejscu, wśród dywizjonów myśliwskich biorących udział w tym starciu. Historia bitwy o Anglie i tego polskiego pododdziału jest bardzo ciekawa i warta uwagi każdego Polaka, a teraz, poprzez wyprodukowanie dedykowanego, posiadającego elementy nawiązujące do dywizjonowej symboliki, wysokiej jakości zegarka, jest ona doskonale propagowana.

Arkady Fiedler - Dywizjon 303 i zegarek G.Gerlach Dywizjon 303

Niezależnie, że dzięki książce Arkadego Fiedlera jednostka ta jest stosunkowo dobrze rozpoznawalna, a jej historia szeroko znana, to na pewno zawsze warto wiedzę o niej rozpowszechniać. Wyjątkowy zegarek – Dywizjon 303, wyprodukowany przez markę G.Gerlach, poza wskazywaniem czasu i dekoracją nadgarstka, dzięki użyciu symboliki oddziału funkcję taką na pewno doskonale spełnia.
 
G.Gerlach - Dywizjon 303

Trzyczęściowa – wykonana ze stali szlachetnej noszącej oznaczenie 316L koperta, na swoim pełnym, zakręcanym deklu w centralnej jego części posiada wygrawerowaną, okrągłą odznakę Dywizjonu 303. Jej wygląd tak doskonale odzwierciedla oryginalną odznakę, że wcale nie dokucza brak charakterystycznych wyróżniających pododdział kolorów – amarantowych pionowych pasów i granatowych pięcioramiennych gwiazd. Odznaka Dywizjonu posiada oczywiście na sztorc przekute, skrzyżowane dwie kosy, czapkę „krakuskę” i numer taktyczny Dywizjonu – 303.

Warto tutaj wtrącić, że noszenie szkarłatnych szalików nawiązujących do godła Dywizjonu było zwyczajem pilotów tej wybitnej jednostki. Może właśnie tego elementu – choćby przy projektowaniu paska zegarka zabrakło?
Z odznaką doskonale komponują się napisy określające rodzaj zegarka tradycyjnie obecne na deklach zegarków. Jak przystało na polskiego wytwórcę są one oczywiście wykonane w języku polskim.

G.Gerlach - Dywizjon 303

Luneta koperty jest w nietypowy sposób – wklęśle zatoczona i polerowana na błysk, a korpus koperty jest satynowany.
Kształt i konstrukcja koperty o średnicy 43 mm, zapewniającej wodoszczelność zegarka na poziomie 100 metrów jest własnym projektem firmy G.Gerlach. Posiada ona sferyczne szafirowe szkło pokryte powłokę antyrefleksyjną. Producent nazywa ją transparentną, bo w odróżnieniu od powszechnie spotykanych na rynku i rozpoznawanych dzięki niebiesko–granatowym blikom światła, ta takich efektów nie daje. Odbicia światła obserwowane na szkle zegarka Dywizjon 303 nie są zakłócone inną barwą, a warstwa antyrefleksyjna doskonale eliminuje bliki. Najlepszą obserwację można przeprowadzić porównując ten model czasomierza z tradycyjnym „antyrefleksem” i  z jakimś zegarkiem który takiej powłoki wcale nie posiada.
Na walcowej powierzchni korpusu koperty, po przeciwnej jego stronie w stosunku do, ozdobionej logiem marki G.Gerlach, koronki, znajdziemy grawerowaną odznakę Dywizjonu usytuowaną pomiędzy wyrazami „DYWIZJON” „MYŚLIWSKI”


Charakterystycznym elementem zegarka jest na pewno śnieżnobiała, sprawiająca wrażenie porcelanowej tarcza zegarka. Na jej powierzchni naniesione są aplikacje – doskonale odcinające się dzięki ciemnej barwie arabskie cyfry godzin. Podziałka minutowa jest namalowana. Tak samo wykonane jest logo marki G.Gerlach i ponownie – u dołu tarczy odznaka Dywizjonu znajdująca się pomiędzy wyrazami „DYWIZJON” MYŚLIWSKI”. Tutaj dodatkowo, poniżej odznaki znajduje się duże oznaczenie numeru taktycznego – „303”.

Barwione jonowo na kolor niebieski wskazówki zegarka  także doskonale ocinają się od białej tarczy, a łącznie ze sferycznym szkłem sprawiają wrażenie sporej przestrzeni pomiędzy tarczą i szkłem.
Jest to na pewno zasługa kontrastowych barw i sferycznego profilu szkła zegarka, oraz obecności antyrefleksyjnej.


Zgodnie z sugestią producenta, zegarek posiada pasek w stylistyce militarnej. Rzeczywiście - brązowe, przypalane paski podobne do tego z jakim mamy do czynienia przy zegarku, znajdziemy przy wielu elementach wyposażenia żołnierzy i sprzętu wojskowego.

G.gerlach - Dywizjon 303 Kościuszkowski

Czasomierz ten równie doskonale prezentuje się na popularnej ostatnio w zegarkowym świecie bransolecie typu „Milano mesh”

Obecny Dywizjon 303 jest drugą odsłoną czasomierza o tej nazwie w ofercie firmy G.Gerlach. P:oza tym, że pierwsza edycja była limitowana i kierowana do grona skupionych w Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków członków, czasomierze te różnią się od siebie znacząco. W pierwszej edycji zegarki posiadały mechanizmy nakręcane ręcznie, a obecny wyposażony jest w automatyczny naciąg sprężyny. Jest to japoński wyrób marki Seiko oznaczony jako kaliber TMI NH35A.

Modyfikując Seiko/TMI NH35A korzystano z brytyjskiej specyfikacji 6B/159 dotyczącej zegarków dla pilotów RAF. Dzięki poprzedniej edycja Dywizjonu 303, było wiadomo na jakie elementy trzeba było zwrócić uwagę przy obecnej produkcji. Porównując obydwa modele można stwierdzić, że lepiej dopracowana tarcza i większa koperta ucieszą wielu wiernych miłośników marki G.Gerlach.

Aneta Biernat
www.e-zegarki.info.pl

Polecamy także:

Turniej Poznań Open z marką Glycine – nagroda Fair Play Poznań Open 2017
Turniej Poznań Open z marką Glycine – nagroda Fair Play Poznań Open 2017
Niedawno pisaliśmy o XIV Morskim Turnieju Tenisowym Gwiazd, który odbył się w dniach 1 i 2 lipca na kortach tenisowych Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rywalizacji przystąpiło 20 zawodników, a zawody odbyły się w deblu. Na list
Steinhart Timepieces – 5 nowych wersji modelu Ocean One 39 mm
Steinhart Timepieces – 5 nowych wersji modelu Ocean One 39 mm
Znana i lubiana na naszym rynku niemiecka marka Steinhart przygotowała kilka nowych modeli popularnej serii Ocean w mniejszym niż zazwyczaj rozmiarze. Przypomnę – modele Ocean One wyposażone były do tej pory w koperty o średnicy 42 mm, a Ocean 44 to
Video recenzja: AEROWATCH Les Grandes Classiques Automatique (A 60979 AA02)
Video recenzja: AEROWATCH Les Grandes Classiques Automatique (A 60979 AA02)
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu Les Grandes Classiques Automatique marki Aerowatch. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: Aerowatch to rodzinna firma
Przedstawiamy: Ulysse Nardin - Diver Deep Dive Hammerhead Shark (SIHH 2018 – zdjęcia live)
Przedstawiamy: Ulysse Nardin - Diver Deep Dive Hammerhead Shark (SIHH 2018 – zdjęcia live)
Opisując swój nowy model do nurkowania firma Ulysse Nardin chętnie używa słowa „bardzo”. Bardzo solidny, bardzo funkcjonalny, bardzo techniczny, bardzo sportowy. Faktycznie trudno się z tym opisem nie zgodzić, gdy zobaczymy nowego reprezentanta kulto
2006 - Unikalny Wielki Datownik na łożyskach kulkowych ze zintegrowaną przekładnią zębatą
2006 - Unikalny Wielki Datownik na łożyskach kulkowych ze zintegrowaną przekładnią zębatą
W 2006 roku zegarmistrzowie firmy Eterna przeprojektowali od nowa historyczny kaliber 1504 pochodzący z 1974 roku i stworzyli nowy mechanizm ref. 3030 z unikalnym wskazaniem dużej daty.  Wielki Datownik zadebiutował w modelu Vaughan Big Date. Umieszc
Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Glycine

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Doxa

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Victorinox prezentuje dwie nowe ods...
Victorinox prezentuje dwie nowe ods...
08.09.2016
Apple watch od… H. Moser&Cie
Apple watch od… H. Moser&Cie
12.09.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco