CARTIER Santos 100 “Carbon” ADLC 2016

POWRÓT 06.09.2016 Zegarki
CARTIER Santos 100 “Carbon” ADLC 2016

Pierwszy zegarek serii Santos powstał już w 1904 roku. Stworzono go na cześć przyjaciela Louisa Cartiera, jakim był słynny brazylijski pionier lotnictwa Alberto Santos Dumont. Cartier Santos 100 Big Size (XL) nr ref. WSSA0006– to klasyka tego producenta.

Jednak postanowiono ją odświeżyć.

Cartier wierzy, że ten zabieg pozwoli przyciągnąć do marki i modelu młodszych klientów.

Zegarek ten to pełnoprawny reprezentant linii Santos. Ma charakterystyczny kwadratowy kształt z zaokrąglonymi rogami, i patrząc z boku, jest jakby wycinkiem okręgu. Jest bardzo ergonomicznie zagięty, tak po stronie dekla – tworząc równo zaokrągloną powierzchnię bez wystających elementów, jak i od strony szkła.

Pozwala to nosić ten niemały zegarek o szerokości 41,3 mm i wysokości od ucha do ucha 51,1 nawet na drobniejszych nadgarstkach oraz mieć niemal pewność, że będzie bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu.

CARTIER Santos 100 “Carbon” ADLC 2016

Należy w tym miejscu przypomnieć, że zegarki w kształcie kostki wyglądają dużo bardziej okazale, niż sugerują to wymiary. Na szczęście wspomniane zagięcie i niewielka grubość – 10,4 mm – niwelują w pewnym stopniu wielkość.

Koperta jest stalowa, w całości szczotkowana poza wąskimi skośnymi krawędziami pomiędzy płaszczyznami, które są polerowane.

Uszy są wypuszczone płynnie z boków koperty, tworząc, gdy patrzymy od góry, monolit z obrysem koperty. Pasek mocowany jest na śruby – uszy są wiercone na wylot. Po stronie koronki zastosowano chroniące ją wypustki. Luneta o kształcie odpowiadającym kopercie jest dość szeroka – to jedna z podstawowych cech charakterystycznych modelu.

CARTIER Santos 100 “Carbon” ADLC 2016

Po obu stronach każdego narożnika umieszono śrubki co także można zauważyć w każdym Santosie. Dekiel jest również szczotkowany jest pełną zagiętą płaszczyzną. Wygrawerowano na nim najważniejsze informacje jak nazwa marki, modelu, podstawowe parametry i nr seryjny. Mocowany jest za pomocą 8 śrubek ułożonych tak samo jak te na lunecie.

Koronka jest siedmiokątna, jak w innych wersjach tego modelu. Osadzony jest na niej szlifowany na płasko kamień – spinel. Koperta zbudowana w takim reżimie szczelności, że pozawala na pochwalenie się wodoodpornością do 100m.

CARTIER Santos 100 “Carbon” ADLC 2016

CARTIER Santos 100 “Carbon” ADLC 2016

Tarcza zegarka to również kontynuacja tradycji linii.

Indeksy godzinowe są nadrukowane na tarczy w postaci stylizowanych rzymskich cyfr. Wewnątrz pola utworzonego przez nie znajduje się nadrukowana podziałka minutowa z pogrubionym każdym indeksem dublującym godzinowy. Pod godziną 12-tą jest nadrukowane logo, a po przeciwnej stronie tarczy informacja o rodzaju naciągu.

Nadruki są w srebrnym kolorze doskonale kontrastując z głęboko czarną tarczą. Smaczkiem jest zamieszczenie na jednym z ramion V cyfry VII napisu Cartier.

CARTIER Santos 100 “Carbon” ADLC 2016

Wskazówki są w kształcie strzałek lekko rozszerzających się ku zewnętrznej krawędzi wypełnione są masą luminescencyjną. Wskazówka sekundowa pomalowana na czerwono dopełnia całości obrazu podkreślając sportowe zacięcie czasomierza.

Ten zegarek to bardzo udany mariaż klasyki, konserwatywnego prowadzenia linii produktowej od lat – z nadanym duchem świeżości. Na dziś to sportowy zegarek, nie przynoszący ujmy przy formalnym stroju.

Ma nowoczesne akcenty, ożywiające elementy. Zastosowano w nim nowoczesne metody. Cała koperta pokryta jest powłoką ADLC (Amorfic Diamond Like Carbon – częściej określaną po prostu DLC). Pozwala ona na zabezpieczenie, do pewnego stopnia oczywiście przed drobnymi zarysowaniami, czy ścieraniem koloru, który jest uzyskany za jej pomocą. A to kolor czarny, nadający nowoczesnego charakteru, mimo tego, że to reprezentant bardzo klasycznej linii.

CARTIER Santos 100 “Carbon” ADLC 2016

Szkło jest zagięte, szafirowe. Pasek jest ze skóry cielęcej, matowy, klamra stalowa także pokryta powłoka ADLC. Jest ona masywna, typu motylkowego, składana na 3 części i zwalniana przyciskami.

Sercem czasomierza jest własny mechanizm Cartiera kaliber 1847 MC, który pozwolił producentowi uniezależnić się od dostaw mechanizmów ETA ze Swatch Group.

CARTIER Santos 100 “Carbon” ADLC 2016

Mechanizm jest dość prosty, zdobiony pasami genewskimi.

Pełni rolę podstawowego mechanizmu z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Łożyskowany jest na 23 kamieniach i posiada 42 godzinną autonomię chodu.

Poniższy film pod tytułem „Cartier, a Pioneer in Modern Watchmaking” prezentuje najważniejsze momenty w historii marki, w tym także modele z kolekcji Santos.

Cena za model CARTIER Santos 100 “Carbon” ADLC wynosi 7 600 $, czyli ok. 29 500 zł.

Autor: Adrian Szewczyk

Polecamy także:

Passion for Watches 2017 – pierwsza w Polsce edycja targów zegarkowych!!!
Passion for Watches 2017 – pierwsza w Polsce edycja targów zegarkowych!!!
Formuła targów, jako forma tworzenia przestrzeni gdzie mogą spotkać się producenci, czyli wystawcy oraz osoby zainteresowane danymi produktami, jest znana od bardzo dawna. W takiej formule od lat odbywają się liczne wydarzenia na całym świecie, także ...
AVIATOR Swiss Made - MIG-35
AVIATOR Swiss Made - MIG-35
Czasomierze Aviator Swiss Made regularnie pojawiają się na naszym portalu, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z nowościami tej marki. Dziś mamy okazję zaprezentować nowe wersje modelu, który powstał jako próba oddania hołdu jednemu z lepszych r ...
2004 - Posuwisto-zwrotny ruch wahnika
2004 - Posuwisto-zwrotny ruch wahnika
W 2004 roku Tag Heuer zaprezentował prototyp zegarka Monaco V4 (nie przeznaczony do sprzedaży) z niekonwencjonalnym modelem masy bezwładnościowej naciągu automatycznego. Wykonany został z wolframu w kształcie sztabki i wykonywał ruch posuwisto zwrotn ...
Historia marek zegarkowych: manufaktura Ulysse Nardin
Historia marek zegarkowych: manufaktura Ulysse Nardin
Tytułem wstępu: na łamach portalu zegarkiipasja.pl regularnie prezentujemy autorskie publikacje przedstawiające historie powstania i rozwoju cenionych dzisiaj producentów czasomierzy. Poprzez tego typu opracowania staramy się przybliżyć nieznane szer ...
Carl F. Bucherer – 3 nowe wersje Manero Chronograph Flyback (Baselworld 2017)
Carl F. Bucherer – 3 nowe wersje Manero Chronograph Flyback (Baselworld 2017)
Nazwa firmy Carl F. Bucherer jest znana dzięki jakości, innowacyjności i pasji od 1888 roku. Firma założona została w Lucernie jako przedsiębiorstwo rodzinne. Ciekawostką, a zarazem ważną cechą jest to, że pozostała ona taka, czyli rodzina, do dziś. ...
Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Doxa

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Junghans

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

DAVOSA Gentleman Automatic – najlep...
DAVOSA Gentleman Automatic – najlep...
04.09.2016
Victorinox prezentuje dwie nowe ods...
Victorinox prezentuje dwie nowe ods...
08.09.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco