Visconti. Florencja i zegarki 1353-2013

POWRÓT 04.11.2014 Zegarki
Visconti. Florencja i zegarki 1353-2013

Florencja jest miastem doskonale znanym i jest także powszechnie przyjmowanym jako synonim kultury. Renesansowy humanizm odcisnął wyraźne piętno na jego historii, znakując je nazwiskami najlepszych, rozpoznawalnych na całym świecie artystów takich jak choćby: Giotto, Leonardo da Vinci, czy Michał Anioł. To, co może być mniej znane, to ścisły związek między kreatywnością artystyczną tych starych mistrzów i ich zainteresowań, z tym, co dziś nazywamy nauką.

Te naukowe i odkrywcze zajęcia były wówczas nieodłączną częścią wszechstronnej, intelektualnej realizacji się człowieka. Jednak Florencja jest równocześnie miastem cechów rzemieślniczych – wytwórców i kupujących – kiedyś mieszkańców i wędrujących handlarzy, a dzisiaj także turystów. Z tego powodu jest miastem wszystkich tych, których aktywność wymagała i wymaga dokładnego pomiaru upływu czasu i szerokiej wiedzy o nim. 

Mając to na uwadze, nie może nikogo zaskoczyć informacja, że Florencja była jednym z pierwszych miast w Europie, które dla wygody swoich obywateli posiadało zegar mechaniczny, zainstalowany przez Niccolo di Bernardo na wieży Palazzo Vecchio, 25 marca 1353. Oczywiście mimo tego faktu, z Florencją i pierwszym zegarem kojarzony jest częściej Dante Alighieri, który dziś uznawany jest jako ten, który pierwszy zapisał notkę o zegarze mechanicznym  (pieśń XXIV Boskiej Komedii). Można być pewnym, że Dante zachwycił się obserwując działanie mechanicznego zegara i… pewnie było to we Florencji.

 Visconti. Florencja i zegarki 1353-2013


Konstruowanie mechanicznych zegarów wymaga umiejętności technicznych i wiedzy o materiałach, ale przede wszystkim znajomości matematyki i astronomii, przez co niezbędna wiedza zawodowa leży gdzieś na pograniczu rzemiosła i humanizmu w najściślejszym tego słowa znaczeniu. 

Tak więc Florencja była niejako skazana, by stać się wiodącym punktem kontaktowym budowniczych zegarów w czasie Renesansu. Z Filipem Brunelleschi i zegarem na wieży Palazzo dei Vicari w Scarperia z 1445 roku, z Leonardem daVinci i jego studiami wychwytu zegarowego, oraz tworzącą się dynastią zegarmistrzów rodziny Della Volpaia nie mogła wręcz tego uniknąć. To nie przypadek, że jedna z ulic znana była jako „Zegarowa” (Via dell'Orologio), a Pałac Palazzo Vecchio posiada Salę Zegarową (Sala dell'Orologio).
 

1988 Florencja. Visconti ożywia sztukę pisania

Rok 1988 był świadkiem narodzin marki Visconti. Marki – która po ponad 30 latach zapomnianą sztukę tworzenia artykułów piśmienniczych sprowadziła z powrotem do Florencji. Firma ta, kierowana przez 25 lat przez jej założyciela, wyprowadziła florenckie rzemiosło i jego wyroby piśmiennicze do poziomu ikony, przedmiotu będącego wskaźnikiem prestiżu i obiektem ponadczasowej fascynacji. To zainteresowanie obejmuje tak sam produkt, jak i sztukę jego projektowania i technologią wytwarzania, oraz finezją posługiwania się nim.

Teraz, dla uświetnienia tej niezwykłej rocznicy, marka Visconti wprowadziła na rynek swój nowy produkt – zegarki.

Poprzez zapoczątkowanie zegarkowej produkcji firma przypomina o zapomnianej - tak samo jak piśmiennictwo - tutejszej tradycji wytwarzania czasomierzy. Podejmując to nowe wyzwanie, zamierza ona działać z podobną pionierską determinacją, entuzjazmem i wytrwałością taką, jak 25 lat temu i tak samo jak wtedy piśmiennictwo, tak teraz przywrócić Florencji tajniki sztuki zegarmistrzowskiej, z dumą stawiając ją obok odrodzonej już sztuki kaligrafii.


 Visconti. Florencja i zegarki 1353-2013

Jej z sukcesem zrealizowany w branży piśmienniczej model biznesowy, jest wzorem do naśladowania dla tego nowego wyzwania. Wysokie umiejętności manualne, wiedza techniczna i wzornicza, oraz doskonała organizacja wszystkich biorących udział w przedsięwzięciu osób i jednostek firmy są podstawą dla podjęcia takiej próby.

Determinacja i motywacja dla osiągnięcia sukcesu w dłuższej perspektywie czasowej z jednej strony i przewodnictwo Dante Del Veccio, oraz kreatywność zespołu marki Visconti, z drugiej strony wydają się być najlepszym gwarantem powodzenia projektu.


 Visconti. Florencja i zegarki 1353-2013


2013. Zegarki Visconti

Na miarę swoich, przedstawionych pokrótce powyżej niezwykłych atrybutów: dziedzictwa miejsca i filozofii wytwarzania, poprzez rozpoczęcie zegarkowej produkcji firma Visconti zdecydowała się uczcić doniosłą rocznicę swojego istnienia.

Co równie ważne, nad projektami zegarków czuwał Antonio Ambuchi – osoba, która przez wiele lat była odpowiedzialną za techniczną stronę zegarków Officine Panerai, gdy ta miała jeszcze siedzibę we Florencji.

 Visconti. Florencja i zegarki 1353-2013

W każdym z zaprojektowanych, jubileuszowych zegarków, znajdziemy logotyp marki i znaną z dotychczasowych produktów Visconti symbolikę marki – elementy kształtem przypominające przęsła florenckiego mostu.

W zegarkach służą one do mocowania paska i chronią jego szafirowe szkło.

Dodatkowo, jak przystało na firmę o rodowodzie piśmienniczym, końce wskazówek zegarków uformowane są na wzór stalówki pióra wiecznego.

Visconti. Florencja i zegarki 1353-2013

Zaprojektowano trzy kolekcje limitowanych zegarków: Elegance, Image, Sport i w każdej z nich znajdują się po dwa wzory czasomierzy: „Up to date” i „GMT”.

Prezentując na zdjęciach ogólną stylistykę zegarków, obiecujemy w kolejnym opracowaniu podać więcej szczegółowych informacji dotyczących ich  konstrukcji i dodatkowych atrybutów.

Władysław Meller

Polecamy także:

LONGINES Master Collection Blue Edition
LONGINES Master Collection Blue Edition
Longines to marka ciesząca sie uznaniem wśród miłośników zegarków, która ma chlubną historię i wiele osiągnięć w zakresie zegarmistrzostwa. Dziś umacnia swoją pozycję poprzez bardzo rozbudowaną ofertę zegarków, w której na szczególną uwagę według mni
BIG BEN - czteroletnia przerwa w pracy. Nieco faktów i ciekawostek z historii sławnego zegara.
BIG BEN - czteroletnia przerwa w pracy. Nieco faktów i ciekawostek z historii sławnego zegara.
21 sierpnia słynny dzwon z wieży zegarowej zabrzmiał po raz ostatni przed swoją czteroletnią przerwą z powodu remontu wieży. Bicie dzwonu w okresie naprawy będziemy mogli usłyszeć tylko i wyłącznie podczas ważnych wydarzeń, takich jak Dzień Pamięci c
XICORR Garfish Diver – prezentacja modelu oraz wrażenia z testów prowadzonych przez Dariusza Wilamowskiego, nurka technicznego
XICORR Garfish Diver – prezentacja modelu oraz wrażenia z testów prowadzonych przez Dariusza Wilamowskiego, nurka technicznego
Nie ukrywam, że dawno nie pisałem o Xicorr i zegarkach tej polskiej marki. Trzeba to zmienić, bo Syrena Sport Silver pozostawiła wyraźny i bardzo pozytywny ślad w mojej pamięci, jako dobrze przemyślany, zaprojektowany i co najważniejsze, wykonany zeg
RADO - HyperChrome Match Point Blue
RADO - HyperChrome Match Point Blue
Rado to marka znana powszechnie z bardzo innowacyjnego podejścia do tworzenia kopert zegarków, konkretnie do materiałów służących do ich budowy. Rado skupiło się na kopertach ceramicznych z różnego rodzaju spieków, z zastosowaniem wielu nowoczesnych
Recenzja: DOXA GrandeMetre Blue Planet® Chronometer Automatic (D198RTE)
Recenzja: DOXA GrandeMetre Blue Planet® Chronometer Automatic (D198RTE)
Modele szwajcarskiej marki Doxa opisywaliśmy wielokrotnie. Mieliśmy także przyjemność testowania niektórych. Zamieściliśmy także artykuł o historii firmy, więc tym razem dzieje tego przedsiębiorstwa zarysuję jako wstęp tylko skrótowo. Powstanie przed
Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Aerowatch

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Junghans

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

ORIS Aquis Date Orange
ORIS Aquis Date Orange
03.11.2014
Porsche Design prezentuje dwa nowe ...
Porsche Design prezentuje dwa nowe ...
09.11.2014

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco