ORIENT Watch Co. - historia marki

POWRÓT 21.01.2017 Historia marek zegarkowych
ORIENT Watch Co. - historia marki

Zegarki marki Orient bezsprzecznie kojarzą nam się z solidnymi, wykonanymi na wysokim poziomie czasomierzami. Nie mija się to z prawdą. Marka ta, obok takich zegarkowych wytwórni jak Seiko czy Citizen, jest wizytówką Japońskiej myśli technicznej i co równie istotne – biznesowej.

Historia marki sięga początku XX wieku.

W roku 1901, kiedy to za sprawą Shogoro Yoshidy, zostaje otworzony w Tokyo sklep zajmujący się importem i sprzedażą czasomierzy kieszonkowych. Stan ten utrzymuje się do roku 1912, kiedy zakład zaczyna produkować koperty czasomierzy, wykonane ze złota. Manufaktura otrzymuje wówczas nazwę Toyo Tokei Manufacturing.

ORIENT Watch Co. – historia marki

Przełom następuje w roku 1934, gdy zarząd podejmuje decyzję o produkcji własnych czasomierzy, dedykowanych już na nadgarstek odbiorcy.

Fabryka mająca zajmować się ich produkcją zostaje ulokowana w Hino. Mimo perturbacji wywołanych wojenną zawieruchą, firma powraca na rynek w roku 1950, pod zmienioną już nazwą - Tama Keiki Co. Ltd.

Już w rok później, wytwórnia otrzymuje znaną nam dzisiaj nazwę Orient Watch Company, wprowadzając jednocześnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych wówczas modeli „Orient Star”.

Niewątpliwym sukcesem, było wkroczenie marki na rynek Chiński.

Należy przy tym pamiętać iż w latach 50, sytuacja Chin była nad wyraz skomplikowana, a dojście do władzy komunistów nie mogło dawać dużych nadziei na podpisanie korzystnych dla Japońskiego producenta umów. Mimo to, w roku 1955 Orient wchodzi na rynek Chiński, rozpoczynając tym samym ekspansję na zagraniczne pola.

ORIENT Watch Co. – historia marki

W kolejnych latach, rozwojowi firmy przyświeca prezentowanie odbiorcom kolejnych prestiżowych modeli czasomierzy, takich jak chociażby zaprojektowany w późnych latach 50, Royal Orient.

W 1964 roku Orient wypuścił na rynek model Grand Prix 100.

Oparty o nietypowy mechanizm, posiadający 89 rubinów i 11 szafirów.

Był to jak na owe czasy największy techniczny eksperyment marki. Rok później Orient wyprodukował kolejny flagowy model Multi-Year Calendar, który do dzisiaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli tego producenta.

ORIENT Watch Co. – historia marki

ORIENT Watch Co. – historia marki

Rok 1965, obfituje w wpuszczenie na rynek modelu King Diver 1000, mogącego wytrzymać ciśnienie na głębokości ponad 1000 metrów.

ORIENT Watch Co. – historia marki

W roku 1967, Orient wypuszcza na rynek jeden z ciekawszych zegarków ze swego zaplecza. Jest to model „Fineness”. Model ten, charakteryzuje się wyjątkowo cienką konstrukcją (3,9 mm mechanizm), będąc dzięki temu najcieńszym dostępnym wówczas czasomierzem.

ORIENT Watch Co. – historia marki

Czasomierz ten, posiada jednoczęściową kopertę, dwuczęściową koronkę oraz funkcję datownika. Bardzo interesujące jest samo rozmieszczenie dnia oraz daty, które zostały w tym modelu rozlokowane jeden pod drugim.  

Lata 70, jak już zostało zaznaczone w wielu artykułach, to okres eksperymentowania z nowatorską wówczas technologią.

Trend ten nie omija również Japońskiego kolosa.

W roku 1974, światu zostaje ukazany pierwszy model zegarka opartego na technologii LCD, a już w dwa lata później do sprzedaży wędruje model „Touchtron”, charakteryzujący się wyświetlaczem LED.

ORIENT Watch Co. – historia marki

W tym samym czasie (1977) powstaje pierwszy kwarcowy, analogowy zegarek sygnowanym znakiem Orienta – „Orientron”.

Cały czas, firma próbuje przebić się na zagraniczne rynki zbytu, oferując chociażby prestiżową kolekcję „Chandor”, skierowaną właśnie na rynek zagraniczny.

ORIENT Watch Co. – historia marki

ORIENT Watch Co. – historia marki

Lata 80, to okres powoływania do życia spółek odpowiedzialnych za dostarczanie podzespołów wykorzystywanych do produkcji czasomierzy.

Wystarczy wspomnieć chociażby w powołanej w roku 1981 Ugo Tokei Seimitsu (obecnej występującej pod nazwą UTS) czy utworzonej pięć lat później Akita Orient Precission Instruments.

Obie fabryki zostały umiejscowione w prefekturze Akita, na wyspie Honsiu.

ORIENT Watch Co. – historia marki

W roku 1993, zostaje przywrócony na rynek model Orient Star, jest to zwrot w stronę tradycji i forma przypomnienia kultowego modelu z lat 50.

W roku 1996, zostaje stworzony model ze wskaźnikiem rezerwy chodu.

Zegarki te do dzisiaj cieszą się sporą popularnością. Charakteryzują się one wodoszczelnością (do 50), wysoką rezerwą chodu sięgająco do 40 godzin oraz wysoką jakością wykonania. Oparte są one na mechanizmach takich jak 46R41 czy 46N45 działających w większości na 21 kamiennych łożyskach.

ORIENT Watch Co. – historia marki

W nowym tysiącleciu, firma wypuszcza na rynek model mający uczcić 50 rocznicę stworzenia marki. Jest to M-FORCE 300m, sprzedawany w  limitowanej edycji liczącej 1000 sztuk. Model ten, posiada wodoszczelność do 300 metrów, rezerwę chodu liczącą około 40 godzin oraz ciekawy design charakteryzujący się sportowym zacięciem.

Przejawia się ono chociażby w sporych rozmiarach samego zegarka (16 mm grubości oraz 48mm szerokości) jak i tarczy, posiadającej osobne subtarcze.

ORIENT Watch Co. – historia marki

W roku 2003, do życia powołane zostaje centrum techniczne Orienta.

A już w rok później na rynku pojawia się kolejna serial spod szyldu Royal Orient.

Nowa seria Royal Orient to czasomierze, wykonane na najwyższym poziomie opierające się na mechanizmie kalibru 88700.  

ORIENT Watch Co. – historia marki

Kolejne lata to ciągły powrót do korzeni i sprawdzonych, lubianych modeli wypuszczanych na rynek w latach wcześniejszych. Po raz kolejny pojawia się model z serii „Orient Star” (Orient Star i Orient Star – Skeleton), kontynuowana jest również seria „M-FORCE”.

Powstaje również przedstawicielstwo firmy w Chinach.

ORIENT Watch Co. – historia marki

Orient historia marki

Firma, podobnie jak i jej zachodni konkurenci (chociażby Tissot), chcąc uzyskać większy prestiż postanawia wejść w świat sportów motorowych. Wytwórnia nawiązuje współpracę z organizatorem rajdów STI, stając się oficjalnym sponsorem wydarzenia. Również i tej okoliczności towarzyszy prezentacja nowego modelu czasomierza, tym razem występującego pod nazwą Orient x STI 2010 Limited Edition II.

Obecnie jednak, firma nie posiada niezależności kapitałowej.

Podlega ona pod EPSON SEIKO Co.

Więcej publikacji na temat marki Orient znajduje się tu - Orient Watch Company

Autor: Beniamin Czapla

Polecamy także:

Zegarki vintage: Enicar Sherpa 300 Aqua Graph
Zegarki vintage: Enicar Sherpa 300 Aqua Graph
W ramach zegarków, które mam okazję serwisować jako zegarmistrz oraz w ramach cyklu publikacji na portalu Zegarki i Pasja prezentujących popularne, kultowe czasomierze vintage chciałbym dziś choć pokrótce przybliżyć model Sherpa 300 Aqua Graph marki ...
Video recenzja: Maurice Lacroix Masterpiece Squelette
Video recenzja: Maurice Lacroix Masterpiece Squelette
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu Masterpiece Squelette szwajcarskiej manufaktury Maurice Lacroix. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: …rzeczony czaso ...
Zegarkowe ikony dedykowane motoryzacji (czy to ważne ile?) – Część 1
Zegarkowe ikony dedykowane motoryzacji (czy to ważne ile?) – Część 1
Wybór zegarków inspirowanych motoryzacją czy towarzyszących motoryzacji i sportom motorowym jest trudny z uwagi na wielość takich modeli. Większość firm zegarkowych o mniej lub bardziej zdywersyfikowanej ofercie takie zegarki oferuje. Z pewnością dob ...
Schaumburg Watch: Moon Grand Perpetual Two – księżyc na nadgarstku!
Schaumburg Watch: Moon Grand Perpetual Two – księżyc na nadgarstku!
Do pełnego obrotu księżyca potrzebujemy 27,3217 dni według kalendarza syderycznego, czyli gwiazdowego, ale od nowiu do nowiu mamy miesiąc synodyczny, który wynosi 29,52 dnia. Prosty mechanizm faz księżyca w zegarku mierzy jeden cykl księżyca z 275 dn ...
Zegarki vintage: Heuer AUTAVIA 73663 oraz Jo Siffert
Zegarki vintage: Heuer AUTAVIA 73663 oraz Jo Siffert
Heuer – marka, która od pewnego czasu bije rekordy popularności wśród kolekcjonerów. To właśnie zegarki marki Heuer z lini Autavia w ostatni czasie osiągają największy progres cenowy. Dlaczego tak się dzieje? Czyżby kluczem do sukcesu Heuera była naz ...

Tagi:

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Glycine

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Polpora Manufaktura – historia, czy...
Polpora Manufaktura – historia, czy...
20.12.2016
Montres EPOS SA - historia marki
Montres EPOS SA - historia marki
21.02.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco