The Longines - Avigation Watch Type A-7 1935

POWRÓT 04.01.2017 Zegarki
The Longines - Avigation Watch Type A-7 1935

W roku 1832 Auguste Agassiz rozpoczyna swoją działalność dając początek jednej z najbardziej znanych marek zegarkowych na  świecie.

Longines, a dokładnie: Compagnie des Montres Longines, Francillon S.A.  to  szwajcarski producent zegarków, którego nazwa pochodzi od znajdującego się nieopodal Saint-Imier małego miasta Les Longines – dziś już chyba dzielnicy Saint-Imier, choć firma znajduje się od samego początku działalności w samym Saint-Imier.  

Nazwa Longines wpisana została do rejestru Szwajcarskiego Międzynarodowego Urzędu Własności Intelektualnej w roku 1893, stając się tym samym najstarszą chronioną prawnie marką zegarkową na świecie. Wysoki poziom zegarmistrzowskiego rzemiosła Longines opiera się na poszanowaniu tradycji, zasad elegancji oraz dążeniu do jak najwyższej wydajności.

Longines od pokoleń służy, jako oficjalny chronometrażysta imprez sportowych o randze światowej oraz jest cenionym partnerem międzynarodowych federacji sportowych. Marka jest znana z wyjątkowej elegancji swoich czasomierzy i bardzo chlubnej historii.

Longines jest także członkiem Swatch Group Ltd., wiodącego producenta zegarków i elementów zegarkowych na świecie. Uskrzydlona klepsydra, to emblemat marki obecnej w ponad 150 krajach na całym świecie. To tyle, jeśli chodzi, o krótki rys historyczny.

Bohaterem dzisiejszego artykułu jest bardzo ciekawy czasomierz o dumnej nazwie The Longines Avigation Watch Type A-7 1935 – prezentowany przez firmę jako hołd dla pionierów lotnictwa.

The Longines - Avigation Watch Type A-7 1935

Opierając się o długie tradycje, które ukształtowały szwajcarską markę, Longines po raz kolejny inspiruje się swoją bogatą historią, rozwijając kolekcję zegarków Heritage.

Moim zdaniem to najbardziej charakterystyczna i wartościowa linia tego szacownego producenta, a prezentowany dziś model zdaje się utwierdzać w tym przekonaniu.

Model The Longines Avigation Watch Type A-7 1935 obrazuje historyczne więzi firmy ze światem lotnictwa, podkreślone między innymi świetnym modelem Linbergh i jego współczesną reedycją.  

Avigation Watch Type A-7 1935 to czasomierz z komplikacją konstrukcji mechanizmu w formie stopera, w eleganckim stylu vintage, łączy w sobie niezbędne w tej dziedzinie cechy doskonałej czytelności  i precyzji. Akcenty w miodowym odcieniu i montowana pod kątem tarcza, która umożliwia pilotom odczyty wskazań bez utraty kontroli nad drążkiem samolotu, bez potrzeby odrywania ręki, spodobają się miłośnikom awiacji, stanowiąc jednocześnie o niepowtarzalnym i charakterystycznym stylu tego zegarka.

The Longines - Avigation Watch Type A-7 1935

Na początku XX wieku marka towarzyszyła pilotom, którzy swoimi niespotykanymi wcześniej osiągnięciami pisali historię lotnictwa. Przodował im Charles Lindbergh, pierwszy pilot, który pokonał Atlantyk w samotnym locie.

W 2017 roku przypada jubileusz 90-lecia jego udanej próby.

Precyzja i wytrzymałość były kluczowe w projektowaniu zegarków z oznaczeniem „Type A-7”, które musiały spełniać surowe kryteria, by zasłużyć na swój status. Uzyskały go między innymi chronografy Longines stworzone na zamówienie armii amerykańskiej w 1935 roku.

The Longines Avigation Watch Type A-7 1935 wyróżnia się tarczą odchyloną pod kątem 40° w prawo, z dwunastoma dużymi cyframi arabskimi. Cyfry są doskonale czytelne na tle białej, polerowanej tarczy pokrytej lakierem doskonale imitującym ceramikę.

Równie czytelne, dzięki skali w stylu toru kolejowego, są wskazania minut.

The Longines - Avigation Watch Type A-7 1935

Pod godziną 12-tą mamy licznik minut stopera, a na symetrycznie umieszczonej tarczy na godzinie 6-tej jest mały sekundnik oraz na jego dole okienko daty z dniem miesiąca. Tarczę osłania szafirowe szkło z wewnętrzna powłoka antyrefleksyjną.

Koperta jest klasycznie okrągła. Ma proste i dość wąskie uszy wypuszczone prostopadle z koperty. Zwieńczone są one skierowanymi ku dołowi jakby zamocowanymi od spodu walcami. Kopertę czasomierza wieńczy elegancka, rowkowana koronka w cebulkowatym kształcie z przyciskiem do obsługi stopera.

Zegarek zaprojektowano tak, by nosić go na wewnętrznej stronie nadgarstka.

Szczególna orientacja tarczy zegarka pozwala pilotom odczytywać wskazania bez puszczania drążka samolotu, a rozmiar i struktura powierzchni koronki umożliwiają jej łatwą obsługę, nawet w rękawiczkach. Dekiel zegarka jest pełny i w centralnej części ma umieszczony wizerunek samolotu na promienistym tle. Krawędzie dekla standardowo są miejscem gdzie wygrawerowano podstawowe informacje.

The Longines - Avigation Watch Type A-7 1935

Nowy model marki Longines mimo, że nie jest jak wiele dzisiaj oferowanych zegarków dla pilotów duży, bo koperta ma 41 mm średnicy – to jednak swoją nietuzinkową stylistyką rzuca się w oczy, ale nie w sposób krzykliwy, a raczej poprzez nobliwą elegancją.

W kopercie umieszczono mechanizm z automatycznym naciągiem kaliber L788.2 – z funkcją stopera z kołem kolumnowym, stworzony specjalnie dla Longines na bazie ETA A08.L11, obsługiwany przy pomocy pojedynczego przycisku (uruchamianie, zatrzymywanie, resetowanie stopera) zintegrowanego z koronką.

Mechanizm ma wielkość 13¼ linii, 27 kamieni łożyskujących i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę czyli 4Hz. Rezerwę chodu uzyskano na poziomie 54 godzin.   

Eleganckie wskazówki w gruszkowatym kształcie wykonano z barwionej na niebiesko stali pokrytej lakierem w miodowym odcieniu. To detal znakomicie dopełniający wyjątkową estetykę modelu kojarzącą się z vintydżowym stylem militarnym.

Ogólny wizerunek zegarka harmonijnie wzbogaca brązowy pasek ze skóry aligatora.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że reedycja dzisiejsza jest niemal identyczna z pierwowzorem wizualnie, odrobinkę grubsze uszy, troszkę bardziej spłaszczona i mniej odstająca koronka oraz dołożony datownik – to podstawowe wizualne różnice.

The Longines - Avigation Watch Type A-7 1935

Oczywiście widać również różnicę podstawową – rozmiar czasomierza.

Pierwowzór miał ponad 50 mm średnicy.

The Longines - Avigation Watch Type A-7 1935

Trzeba jednak mieć na uwadze, że dziś czasomierz nawet używany przez pilota jest raczej gadżetem, a nie narzędziem więc rozmiar, koperty czy koronka mogły dla wygody codziennego użytkowania zostać pomniejszone.

Ten naprawdę ciekawy, nietuzinkowy i na swój sposób piękny czasomierz Longines wycenił na kwotę 12 590 złotych.

Autor: Adrian Szewczyk
*artykuł napisany z wykorzystaniem informacji prasowych Longines

Polecamy także:

NOMOS Glashütte kolekcja Aqua – z plaży do opery? Zegarki do aktywnego stylu życia!
NOMOS Glashütte kolekcja Aqua – z plaży do opery? Zegarki do aktywnego stylu życia!
Nomos Glashütte kojarzy mi się z firmą o zachowawczym stylu swoich produktów w dużej mierze inspirowanym Bauhausem. To dość młody wytwórca zegarków, biorąc pod uwagę długie i burzliwe nieraz historie niemieckich i szwajcarskich konkurentów. Nomos pow ...
Niezwykły zegar w niezwykłym otoczeniu. Szczecin. Warsztaty Zegarmistrzowskie
Niezwykły zegar w niezwykłym otoczeniu. Szczecin. Warsztaty Zegarmistrzowskie
Na sobotę 27. maja Eugeniusz Szwed wiceprezes Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków wyznaczył kolejne zajęcia w ramach Warsztatów zegarmistrzowskich Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków. Tym razem odbyły się one w Szczecinie i Nowym Warpnie, a gospodarz ...
Pierwsza edycja targów zegarkowych „Passion for Watches 2017” – relacja i podsumowanie.
Pierwsza edycja targów zegarkowych „Passion for Watches 2017” – relacja i podsumowanie.
W weekend 13-14 maja 2017 odbyła się pierwsza edycja targów Passion for Watches - najnowszej inicjatywy Stowarzyszenia Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków. To pierwsza w Polsce tego typu impreza poświęcona promocji branży zegarkowej oraz zegarmistrzo ...
Historia marek zegarkowych: manufaktura Ulysse Nardin
Historia marek zegarkowych: manufaktura Ulysse Nardin
Tytułem wstępu: na łamach portalu zegarkiipasja.pl regularnie prezentujemy autorskie publikacje przedstawiające historie powstania i rozwoju cenionych dzisiaj producentów czasomierzy. Poprzez tego typu opracowania staramy się przybliżyć nieznane szer ...
Już w ten weekend przenosimy się do innej strefy… czasowej!
Już w ten weekend przenosimy się do innej strefy… czasowej!
Jak co roku, w ostatnią niedzielę października nachodzi czas na...zmianę czasu - a to wiąże się oczywiście z koniecznością przestawienia naszych zegarów i zegarków. Zmiana czasu z letniego na zimowy już w ten weekend! Zmiana czasu następuje dwa razy ...

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Junghans

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner KMIZ

PARTNER

Alpina

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

AEROWATCH Renaissance Big Mechanica...
AEROWATCH Renaissance Big Mechanica...
02.01.2017
DAVOSA Apnea Diver Automatic Specia...
DAVOSA Apnea Diver Automatic Specia...
07.01.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco