• Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Bulova

Glycine na bezdrożach Afryki


Glycine_po_drogach_afryki_Zegarki_i_Pasja

Posiadanie bardzo precyzyjnego czasomierza wskazującego czasu bieżący, oraz możliwość pomiaru upływu krótkich odcinków czasu, zawsze warunkowały powodzenie dłuższych wypraw morskich, a były i są także teraz, bardzo przydatne w każdych innego rodzaju wędrówkach. Dla spełnienia tych wymogów konstruowano morskie chronometry, a dążąc do perfekcji pomiaru czasu poprawiano także dokładność zegarków noszonych.

Potrzebę posiadania „porządnego” zegarka dla wędrowcy, zgłosił przykładowo w ostatnim czasie, urodzony w 1976 roku Arkady P. Fiedler – wnuk jednego z najlepiej znanych polskich podróżników i pisarzy – Arkadego Fiedlera Seniora.

Wprawdzie, jak wielu z nas pamięta, Arkady Fiedler w swoich książkach nie wspominał jednoznacznie o niezbędności posiadania czasomierza, ale prawdopodobnie przyjmował jego obecność na nadgarstku, jako rzecz zupełnie naturalną.

Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia choćby w pewnie najlepiej znanej książce autora – Dywizjon 303.

Glycine Na drogach Afryki Zegarki i Pasja

Przebywający wraz z lotnikami w bazach wojskowych autor, o zegarkach pilotów nie napisał wprawdzie nawet słowa, ale już w ekranizacji tejże książki, polscy lotnicy pozycje wrogich maszyn precyzowali wspierając się układem zegarowej tarczy. Można też założyć, że każdy z nas używa jakiejś formy zegarkowej pomocy, czy to na co dzień, czy od czasu do czasu, a na pewno przy wielu różnych sposobnościach.


Arkady P. Fiedler. Maluchem po Polsce

W trakcie odbytej w roku 2009 wyprawy wzdłuż granic naszego kraju, Arkady Fiedler nie sygnalizował potrzeby posiadania zegarka, nie opisywał także zegarów spotykanych na swojej drodze. Cel tejże ekspedycji charakteryzuje następująco: „PoDrodze to wyprawa objazdowa, dwóch długoletnich przyjaciół, na nowo - w niekonwencjonalny sposób - odkrywających Polskę.

Podróż Fiatem 126p - Maluchem - legendarnym samochodem z czasów dzieciństwa uczestników wyprawy, który znika z dróg i sam w sobie staje się historią.

Celem wyprawy jest ukazanie Polski, której poznawanie może okazać się niezapomnianą przygodą. Odkrycie kraju, pełnego - unikalnej w skali europejskiej - przyrody, fascynujących historycznie miejsc, ich mieszkańców i opowieści. Chcemy ukazać Polskę: ukrytą i odkrytą, swojską i egzotyczną, ginącą i odżywającą...

Wyprawa jest rzetelnie zaplanowana; jej trasa ma przebiegać wzdłuż granic kraju, co zapewni najdłuższą z możliwych dróg po Polsce (ponad 4000km!). Wyruszamy z mapą i przewodnikiem, lecz otwarci na spontaniczne przygody - po drodze...”

W takiej wyprawie perfekcyjne wyznaczanie aktualnego czasu, czy jego mierzenie, na pewno nie były niezbędnie potrzebne.


Arkady Fiedler. Maluchem i z zegarkiem po Afryce

Dla upamiętnienia 40-tej rocznicy funkcjonowania w rodzinnym domu Arkadego Fiedlera Seniora w Puszczykowie, muzeum poświęconym temu wybitnemu i kochanemu przez krajan podróżnikowi i pisarzowi, Arkadiusz P. Fiedler zaplanował wędrówkę zagraniczną. Trasa z rodzinnego Puszczykowa, do Kapsztadu na południowym krańcu Afryki, wydaje się być godną patrona muzeum.

Glycine Na drogach Afryki Zegarki i Pasja

Czy, tak zaplanowana podróż ma cokolwiek wspólnego z zegarkami?

Jak wiadomo, w dzisiejszych wędrówkach, samo posiadanie zegarka na ręku wydaje się nie być konieczne, bo przyborów ze wskazaniami godziny mamy w swoim otoczeniu bez liku. Z drugiej strony wszystkie takie popularne urządzenia, przy okazji wskazujące czas, są tylko „elektronicznymi gadżetami”. W ich bezwarunkowe, prawidłowe działanie w każdych warunkach, podświadomie wątpimy, wręcz zakładając w stosunku do nich, duże prawdopodobieństwo odmowy posłuszeństwa.

Może tak się stać szczególnie w trakcie planowanej, podobnie jak ta przez Arkadego Fiedlera, wyprawy ekstremalnej. Co będzie, gdy zabraknie „sygnału korygującego” zegara? Co, gdy pod wpływem wysokiej temperatury, czy nasłonecznienia wysiądą baterie lub inne elementy elektroniki? Jak urządzenia będą działały, gdy ulegną zamoczeniu na skutek ulewy, czy nieplanowanej kąpieli?

Dopuszczając możliwość wydarzenia się, wydawałoby się najbardziej niemożliwego zbiegu okoliczności, sięgamy po sprawdzone metody, decydując się na zabranie ze sobą, dobrej klasy, odpowiednio odpornego na ekstremalne warunki eksploatacji, zegarka mechanicznego.

Glycine Na drogach Afryki Zegarki i Pasja

Nie trudno się domyślać, że Arkady P. Fiedler postąpił zgodnie z powyższymi, wywodami i przy planowaniu afrykańskiej podróży zwrócił się do marki Glycine, o pomoc i współpracę przy obsłudze wyprawy. Zegarki firmy Glycine, to sprawdzony partner w tego typu ekstremalnych wędrówkach, a jej wiodący model – Airman – posiadający dwudziestoczterogodzinny system wskazań czasu podstawowego, oraz wskazówkę dodatkowej strefy czasowej, wydaje się być najlepszym kompanem przy tak planowanej trasie. W ten sposób formalna współpraca podróżnika i przedstawiciela marki zegarkowej, dla planowanej na jesień tego roku wyprawy doszła do skutku.

Wyraża się ona wsparciem logistycznym i finansowym ze strony Glycine, a promocyjnym ze strony Arkadego P. Fiedlera. Na nadgarstku podróżnika zagości zegarek Airman 17, ale biorąc pod uwagę warunki bezpieczeństwa wyprawy, może być on dość często chowany w mniej widoczne miejsca.

Dla realizacji drugiego – promocyjnego celu współpracy, duży logotyp marki Glycine zagości na karoserii malucha. Także na stronie internetowej wyprawy (www.podrodze.com) czas bieżący i czas trwania ekspedycji podawać będzie zegar pokładowy, odwzorowujący model Airman 17.

Mamy nadzieję, że wyprawa dochodząc do skutku, da nam wiele możliwości rozprawiania o niezbędności posiadania zegarków, a w szczegolności czasomierzy mechanicznych w trudnych, życiowych warunkach. Dla odmiany, niniejszym tekstem, wcale nie przy okazji, wskazujemy kolejny aspekt niezbędności posiadania czasomierza – ten wynikający z potrzeby promocji wydarzenia, poprzez jego nagłośnienie z udziałem zegarkowej branży.


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Zegarek na wysokości przelotowej
Zegarek na wysokości przelotowej
01.01.2014

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco