GPHG 2017 – prezentacja laureatów konkursu Grand Prix d'Horlogerie de Geneve

POWRÓT 14.11.2017 Wiadomości
GPHG 2017 – prezentacja laureatów konkursu Grand Prix d'Horlogerie de Geneve

W środę 8 listopada zostali przedstawieni laureaci Grand Prix d'Horlogerie de Geneve. Ogłoszenie wyników tego niezwykle prestiżowego konkursu odbyło się w szwajcarskim teatrze du Leman w Genewie. Zwycięzców wyłoniło międzynarodowe jury, które brało pod uwagę takie cechy jak innowacyjność, prestiż oraz fachową wiedzę w zakresie zegarmistrzostwa. W tym roku przyznano nagrody łącznie w 16-tu kategoriach.

Tyle tytułem wstępu. Teraz nadszedł czas na zaprezentowanie laureatów. Istna uczta dla fanów zegarków, zegarmistrzostwa i pięknej sztuki - prawdziwe #watchporn!

Nagrodę główną “Aiguille d’Or - co w wolnym tłumaczeniu oznacza “złota ręka”, zdobył zegarek Chopard, L.U.C Full Strike.

GPHG 2017

GPHG 2017

Prawdziwy szczyt zegarmistrzowskiego rzemiosła - zegarek roku 2017.

Model wykonany z okazji obchodów 20-lecia istnienia manufaktury Chopard. Pierwszy w historii tej marki model z komplikacją konstrukcji mechanizmu w formie minutowej repetycji. Mechanizm produkcji własnej, kaliber 08.01L, wybija na żądanie aktualną godzinę, kwadranse oraz minuty przy użyciu przezroczystych gongów wykonanych z szafiru. Mechanizm został zamknięty w kopercie wykonanej z różowego złota.

GPHG 2017

Kolejną nagrodą, przyznaną w kategorii “Innowacyjność” zdobył zegarek Zenith Defy Lab.

Model ten niedawno opisywaliśmy na łamach naszego Portalu. Zastosowano w nim nowy, opracowany przez producenta system regulujący, który zastąpił powszechnie stosowany od ponad 340 lat wychwyt szwajcarski oraz oscylator balansowy ze sprężyną zwrotną.

GPHG 2017

Innowacyjne rozwiązanie marki Zenith wykorzystuje wyłącznie jeden element wykonany z monokrystalicznego krzemu. Pozwala to na znaczne zmniejszenie grubości mechanizmu i poprawia jego dokładność odmierzania czasu.

GPHG 2017

GPHG 2017

W kategorii “Odrodzenie”, czyli za najlepszą reedycję, nagrodę zdobył Longines za model The Longines Avigation BigEye, czyli odrodzenie klasycznego pilota zaprojektowanego w 1930 roku.

GPHG 2017

Jego tradycyjny wygląd, bardzo czytelna tarcza oraz duża koronka i przyciski stopera ułatwiające obsługę również w rękawicach, to typowe elementy tego typu czasomierzy.

Dla producenta, w którego logo znajduje się uskrzydlona klepsydra, taki model to bez wątpienia pozycja obowiązkowa. Cieszy fakt, że producent czerpie pełnymi garściami ze swojej bogatej historii.

GPHG 2017

Zwycięzcą w kategorii “najlepszy zegarek damski” został Chanel Premiere Camelia Skeleton. Przepiękny czasomierz z maksymalnie wyciętymi przestrzeniami, tzw. szkieletowaniem.

GPHG 2017

To prawdziwy kunszt minimalistycznego wzornictwa, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności. Dodatkowo bardzo bogato zdobiony diamentami, zarówno na kopercie z białego złota, jak i wskazówkach.
 
Za najbardziej ekskluzywny i wysoce zaawansowany pod względem technicznym zegarek damski jury uznało model Lady Arpels Papillon Automate stworzony przez Van Cleef & Arpels. Jego tarcza została bogato udekorowana motywami natury.

GPHG 2017

GPHG 2017

Jej głównym elementem jest motyl, którego skrzydła napędzane są przez mechanizm zegarka i uaktywniają się po naciśnięciu dedykowanego klawisza. Dekiel tego czasomierz robi nie mniejsze wrażenie dzięki pięknemu, ręcznie wykonanemu grawerowaniu stylistycznie nawiązującego do motywów na tarczy oraz oscylującemu dyskowi.

GPHG 2017

Nagrodę za najlepszy męski czasomierz zdobył zegarek marki Bulgari model Octo Finissimo Automatic. Bardzo ciekawa pozycja z uwagi na ekstremalnie cienki mechanizm produkcji własnej, przy którego projektowaniu konieczne było skonstruowanie niemal wszystkich elementów od samego początku.

GPHG 2017

Cały projekt został wyposażony w kopertę o wyjątkowym i bardzo oryginalnym kształcie, w który bardzo zgrabnie została wpisana oktagonalna tarcza.

Najlepszym chronografem w 2017 roku wg Jury GPHG okazał się Tonda Chronor Anniversaire stworzony przez Parmigiani Fleurier.

GPHG 2017

Ten wyjątkowy model został stworzony z okazji 20-lecia istnienia manufaktury.

Do produkcji jego płyty głównej oraz mostków i półmostków użyto złotego kruszcu. Koperta modelu Tonda Chronor Anniversaire została wykonana z tego samego materiału. Mechanizm wyposażono w koło kolumnowe, pionowe sprzęgło, a balans zabezpieczono mostem z dwoma punktami mocowania.

GPHG 2017

Ten zaawansowany chronograf umożliwia jednoczesne prowadzenie dwóch równoległych pomiarów krótszych odcinków czasu, dzięki zastosowaniu podwójnego sekundnika.

W kategorii czasomierzy wyposażonych w komplikację konstrukcji w formie Tourbillon’u nagrodę zdobył Bulgari Octo Finissimo Tourbillon Skeleton. Model ten powstał na bazie opisanego nieco wcześniej zdobywcy nagrody za najlepszy męski zegarek 2017 roku.

GPHG 2017

Samo stworzenie czasomierza z komplikacją konstrukcji Tourbillon’u to szczyt zegarmistrzowskiego rzemiosła. Jakby tego było mało, ten wyjątkowy mechanizm o referencji BVL268 jest jednocześnie najcieńszy na świecie wśród werków z tego typu komplikacją. Dodatkowo zastosowano w nim szkieletowanie, pozwalające podziwiać każdy element tego dziełą sztuki zegarmistrzowskiej.

Za najlepszy czasomierz pod kątem komplikacji konstrukcji w postaci kalendarza nagrodę zdobył Greubel Forsey i jego model z wiecznym kalendarzem QP Equation.

GPHG 2017

Został on wyposażony w opatentowany system Tourbillon wykonującym pełen obrót w czasie 24 sekund i nachylonym pod kątem 25 stopni. Kompilacja konstrukcji mechanizmu w formie wiecznego kalendarza wymusiła zastosowanie do jego produkcji aż 570 komponentów i 65 kamieni łożyskujących.

GPHG 2017

W kategorii “Travel Time Watch”, czyli najlepszy zegarek dla podróżnika, nagrodzono zegarek marki Parmigiani Fleurier - Toric Hemispheres Retrograde.

Zegarek wskazujący jednocześnie czas w dwóch strefach czasowych oraz wyposażony w datownik w formacie retrograde, czyli w formie powracającej wskazówki służącej do wskazywania dnia miesiąca.

GPHG 2017

Nagroda za wyjątkowy mechanizm zegarkowy została przyznana marce Vecheron Constantin za model Les Cabinotiers Celestia.

Czasomierz wręcz naszpikowany komplikacjami konstrukcji w dziedzinie astronomi, wśród których możemy znaleźć m. in. wieczny kalendarz, fazy Księżyca, wschód i zachód słońca, mapę widzialnego na półkuli północnej nieba i wiele innych.

GPHG 2017

GPHG 2017

GPHG 2017

GPHG 2017

Dodatkowo Tourbillion oraz trzytygodniową rezerwę chodu.

Tytuł “Petite Aiguille”, którym honoruje się model w przystępnym przedziale cenowym, tzw. “budżetowcom”, przypadł marce Tudor za zegarek Black Bay Chrono.

GPHG 2017

GPHG 2017

Certyfikowany chronometr z 20 barami wodoszczelności i komplikacją konstrukcji w formie chronografu. Wyposażony w mechanizm stworzony we własnej manufakturze (ref. MT5813), posiadający koło kolumnowe oraz pionowe sprzęgło.

Jury GPHG orzekło, że najlepszym zegarkiem sportowym w 2017 roku został Marine Regatta marki Ulysse Nardin. Z racji silnego przywiązania marki z żeglarstwem, stworzenie regatowego chronografu było czymś zupełnie naturalnym.

GPHG 2017

GPHG 2017

Ten wyjątkowy model posiada możliwość ustawienia timera startowego w zakresie od 1 do 10 minut, który odmierza czas do rozpoczęcia wyścigu działając wstecz. Po zakończeniu przygotowań, chronograf zaczyna odmierzać właściwy czas wyścigu.

Najpiękniejszym modelem biżuteryjnym roku 2017 został Chopard Lotus Blanc.

GPHG 2017

GPHG 2017
Inspiracją do jego powstania stał się kwiat lotosu, którego płatki skrywają przepiękne serce. Całość została bardzo bogato ozdobiona białymi diamentami.

Nagroda za rzemiosło artystyczne przypadła marce Vautilainen za zegarek Aki-No-Kure.

GPHG 2017

GPHG 2017

Przepięknie zdobiony czasomierz przy użyciu emalii. Wykonaniem grafiki na tarczy, rewersie oraz otwieranym deklu zajęło się japońskie studio lakiernicze Unryuan. Istne dzieło sztuki.

Jury przyznało również nagrodę specjalną dla Susanne Rohr oraz Anity Porchet. Zajmują się one zdobieniem zegarków za pomocą emaliowania. Z uwagi na wyjątkowy kunszt ich prac, zdecydowano, że nagroda trafi do rąk obu Pań.

Założona w 2001 roku fundacja Grand Prix d'Horlogerie de Geneve realizuje misję szerzenia i promowania sztuki zegarmistrzowskiej na najwyższym poziomie.

W branży zegarkowej uznawana jest za odpowiednik rozdania Oscarów. Obok targów w Bazylei jest jedną z najważniejszych pozycji w kalendarzu pasjonatów najwyższej klasy zegarków i zegarmistrzostwa.

Autor: Paweł Zgiep

Polecamy także:

ORIS PA Charles de Gaulle Limited Edition – klasyczny zegarek pilota i hołd dla załogi flagowego lotniskowca.
ORIS PA Charles de Gaulle Limited Edition – klasyczny zegarek pilota i hołd dla załogi flagowego lotniskowca.
Oris po raz kolejny przygotował nie lada gratkę dla fanów zegarków i zarazem wszystkiego, co związane z lotnictwem. Tym razem manufaktura postanowiła w szczególny sposób uhonorować załogę flagowego francuskiego lotniskowca Charles de Gaulle, a tym sa ...
Video recenzja: DOXA GrandeMetre Blue Planet® Chronometer Automatic
Video recenzja: DOXA GrandeMetre Blue Planet® Chronometer Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu GrandeMetre Blue Planet® Chronometer Automatic szwajcarskiej marki DOXA. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: Doxa Bl ...
Zegarki vintage: Heuer AUTAVIA 73663 oraz Jo Siffert
Zegarki vintage: Heuer AUTAVIA 73663 oraz Jo Siffert
Heuer – marka, która od pewnego czasu bije rekordy popularności wśród kolekcjonerów. To właśnie zegarki marki Heuer z lini Autavia w ostatni czasie osiągają największy progres cenowy. Dlaczego tak się dzieje? Czyżby kluczem do sukcesu Heuera była naz ...
Video recenzja: Bulova 98A177 Automatic Skeleton
Video recenzja: Bulova 98A177 Automatic Skeleton
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu98A177 Automatic Skeleton marki Bulova. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: Bulova to firma z amerykańskim rodowodem, ...
EPOS 3435 Verso - role się odwróciły! (Baselworld 2017 - zdjęcia)
EPOS 3435 Verso - role się odwróciły! (Baselworld 2017 - zdjęcia)
Góry Jura, nazywane inaczej również systemem Jura, ciągną się na przestrzeni 360 kilometrów po obu stronach granicy francusko-szwajcarskiej. Nazwa wywodzi się z określenia dotyczącego znacznego stopnia zalesienia tamtych terenów (w języku galicyjskim ...

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Alpina

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner KMIZ

PARTNER

Junghans

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Omega z nową fabryką! Marka z dumą ...
Omega z nową fabryką! Marka z dumą ...
07.11.2017
Zegarek, który mógł zmienić bieg hi...
Zegarek, który mógł zmienić bieg hi...
21.11.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco