Koperty zegarków z metali popularnych. Tytan versus stal szlachetna

POWRÓT 03.08.2017 Zegarkowy świat
Koperty zegarków z metali popularnych. Tytan versus stal szlachetna

Porównując różne zegarki pod kątem materiału z którego wykonane zostały ich koperty, dla metali popularnych (czyli bez uwzględniania metali szlachetnych) najczęściej bierzemy pod uwagę modele, których obudowy zostały wykonane ze stali szlachetnej, lub z tytanu. Dla obydwu tych metali nie ma dzisiaj znaczących różnic cenowych dla porównywalnych rodzajów wyrobów, a na poziom oferty końcowej w większym stopniu rzutują: marka, aspekt nowości modelu i stopień komplikacji wykonania koperty, niż sama cena surowca.

Vostok Europe koperta z tytanu

O tytanie wiemy, że jest bardzo lekki i jest chwalony jako przyjazny – przy kontakcie ze skórą ludzką nie wywołujący alergii. Tytan jest stosunkowo twardy, ma charakterystyczny szaro- grafitowy kolor, a w trakcie używania jego matowe powierzchnie na częściach „polerowanych życiem” wybłyszczają się. 

Vostok Europe koperta z tytanu

Tytan stosunkowo łatwo się zarysowuje przy kontakcie z twardszymi materiałami, a próba usunięcia rys i odświeżenia koperty przez zegarmistrza, nawet dla wysokiej klasy fachowca w tej dziedzinie, jest poważnym wyzwaniem. Zgodnie z opinią zegarmistrza metal ten w trakcie obróbki polerskiej „ciągnie się, a nie poleruje”.
Tytan zyskał uznanie gdy został wykorzystany dla budowy statku kosmicznego w misji kosmicznej Apollo, a po raz pierwszy do wykonania koperty zegarkowej został zastosowany przez markę Citizen w roku 1960.

Maurice Lacroix koperta ze stali szlachetnej

Stal – czyli stal szlachetna, bo tylko taka stal i to w wersji o określonej, znikomej, dopuszczalnej zawartości niklu w swoim składzie, może być używana na koperty zegarków. Jaką reakcję powoduje wskazany powyżej nikiel, przy kontakcie ze skórą doskonale wiedzą wszystkie osoby zajmujące się alergiami. To właśnie dla zminimalizowania  możliwości wystąpienia uczulenia, odpowiednią regulację chroniącą swoich obywateli, dotyczącą zawartości niklu tak w kopertach zegarkowych, jak i innych przedmiotach mających kontakt ze skórą ludzką w trakcie standardowego używania, wprowadziła Unia Europejska. Dzięki temu alergie spowodowane oddziaływaniem stali szlachetnej przedmiotów wyprodukowanych, lub legalnie sprowadzonych na obszar Unii Europejskiej praktycznie nie występują.

Na koperty zegarków i inne produkty, które mają kontakt ze skórą ludzką używana jest stal szlachetna oznaczona symbolem 316L.
Stal szlachetna ma swoją wagę, co zwykle nikomu nie przeszkadza, a często wręcz, właśnie odpowiedniej, zauważalnej wagi zegarka oczekują najbardziej zagorzali miłośnicy czasomierzy.

Mówiąc o stali szlachetnej musimy pamiętać te, że nie jest ona tak twarda, jak stale narzędziowe używane przykładowo dla wykonania ostrzy noży, czy nożyczek. Mimo że, stal szlachetna jest nieznacznie twardsza niż tytan, to oczywiście nie chroni to jej przed powstawaniem zarysowań powierzchni, przy kontakcie z jeszcze twardszymi przedmiotami.
Dla odmiany polerowanie kopert wykonanych ze stali jest bardzo wdzięcznym zajęciem, a uzyskiwane efekty pracy praktycznie zawsze satysfakcjonują tak wykonawcę tej czynności - zegarmistrza, jak i właściciela zegarka.

Na podstawie doświadczeń wynikających z serwisu zegarków, można zasugerować twierdzenie, że twardość stali szlachetnej i tytanu są podobne.

Zegarki Orient, koperty z tytanu

Biorąc pod uwagę wymienione wskazania, wybór pomiędzy zegarkiem w kopercie stalowej, lub tytanowej dla identycznych, lub podobnych modeli zegarków, zależy tylko i wyłącznie od dwóch aspektów preferencji: kolorystycznej i wagowej.
Dla znawców istotną rolę może odgrywać także możliwości serwisowe, czyli potencjalnie łatwe znalezienie dobrego serwisu oferującego polerowanie tytanu.

Zegarek Eterna, koperta z brązu

Przedstawiając powyższe zasady i spostrzeżenia, można byłoby zakończyć rozważania na temat metali popularnych stosowanych do wytwarzania kopert zegarkowych, bo praktycznie w wielkoseryjnej produkcji kopert nie stosuje się już powszechnych do niedawna korpusów mosiężnych chromowanych, czy złoconych, a mosiądz obok brązu, czy aluminium jest tylko sporadycznie stosowany.

Zegarek Vostok Europe, koperta brąz

Sporadycznie, ale o tych wskazanych tutaj jednolitych metalach mimo  rozważań w aspekcie wolumenu produkcji trzeba jednak wspomnieć, bo zegarki z kopertami z mosiądzu, brązu, czy aluminium to często modele limitowane, a więc zauważalny marketingowo margines zegarkowej oferty. Jako że są to modele wyjątkowe, to trzeba tutaj, choć w kilku słowach o nich wpomnieć.

Maurice Lacroix, koperta z brązu

Brąz zyskał niezwykłe powodzenie w ostatnich kilku latach, a zegarki w kopertach z tego metalu już były na rynku, niektóre już dawno się skończyły (limitacja), inne są jeszcze obecne na, a jeszcze inne są oczekiwane przez zegarkowych fascynatów. Kilka zegarków w kopertach wykonanych z tego metalu przedstawiono na ilustracjach. Są wśród nich przedstawiciele marek: Eterna, Maurice Lacroix, Oris i Vostok Europe.

Zegarek G.Gerlach, koperta z mosiądzu

Mosiądz był metalem szczególnie popularnym dla wykonywania ekwipunku używanego w najróżniejszych formach na morzach i oceanach. Nic więc dziwnego, że dla  koperty zegarka polskiej marki G.Gerlach noszącego nazwę Submarine i przywołującego pamięć wielkiego polskiego wynalazcy – Stefana Drzewieckiego, który jako pierwszy opracował koncepcję łodzi podwodnej napędzanej energią elektryczną, producent wybrał ten właśnie rodzaj metalu.

Zegarek Oris, koperta z brązu

Obydwa powyższe metale w trakcie użytkowania utleniają się pokrywając się patyną. Jako, że szybkość zmian zależna jest od sposobu użytkowania, to ich zmiany są wyjątkową rodzaju personalizację produktu pod kątem swojego właściciela.

Zegarek Certina, koperta z aluminium

Aluminium spotykane sporadycznie, ale w obecnych czasach jest prezentowane w ofercie marki globalnej jaką jest Certina. Aluminium to metal, który był w pewnym zegarkowym okresie spotykanym dość często i to właśnie z tego powodu, ale także ze względu na niską jakość wytwarzanych z niego kopert zegarkowych popadł w niełaskę.

Zegarek Certina, koperta z aluminium

Dziś marka Certina pokazuje, że aluminium może być dobrym metalem dla produkcji zegarkowych kopert, a jego mały ciężar właściwy, łatwość i trwałość barwienia daje duże przewagi w stosunku do innych metali.

Zegarek Maurice Lacroix, koperta stalowa, bikolorowa, złocona

Kończąc, warto jeszcze zaznaczyć, że pomijając wieloletnią tradycję obecności stali szlachetnej na zegarkowym rynku, a co za tym idzie przewagę tego rodzaju kopert w latach poprzednich, to dla opcji wyboru pomiędzy kopertami wykonanymi ze stali szlachetnej i tytanu, z całej szerokiej oferty producentów, praktycznie tylko zegarki stalowe wykonywane są z powłokami dekoracyjnymi na całej powierzchni koperty.

O ile w przypadku tego rodzaju dekoracji, nawet przy zastosowaniu technologii pvd istnieje ryzyko widocznych przetarć powłoki, to dla zegarków dwukolorowych miejsca złoceń mogą być dobrze ukryte przed wytarciami.
Te możliwości potęgują jeszcze przewagę oferty wyrobów w kopertach stalowych, w stosunku do tytanowych na zegarkowym rynku.

Zegarek Citizen, koperta Super Titanium

Na okoliczność początkowych rozważań o tytanie trzeba byłoby wspomnieć jeszcze o pochodnym w stosunku do niego materiale, którym szczyci się firma Citizen. Jest nim Super TitaniumTM.

Koperty wykonywane z tego metalu, mimo że Citizen jest firmą o światowym zasięgu i dużym wolumenie produkcji, w dalszym ciągu nie są jeszcze powszechnie znane. Jednak ze względu na szczególne własności kopert wytwarzanych z tego wyjątkowego zdaniem japońskiego producenta materiału, będzie mu poświęcone specjalne, któreś z kolejnych na naszym portalu opracowanie o metalach popularnych na koperty zegarkowe.

Władysław Meller

Polecamy także:

2006 - Unikalny Wielki Datownik na łożyskach kulkowych ze zintegrowaną przekładnią zębatą
2006 - Unikalny Wielki Datownik na łożyskach kulkowych ze zintegrowaną przekładnią zębatą
W 2006 roku zegarmistrzowie firmy Eterna przeprojektowali od nowa historyczny kaliber 1504 pochodzący z 1974 roku i stworzyli nowy mechanizm ref. 3030 z unikalnym wskazaniem dużej daty.  Wielki Datownik zadebiutował w modelu Vaughan Big Date. Umieszc ...
Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?
Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?
Od zegarkowego kryzysu lat siedemdziesiątych można mówić o grupowaniu się producentów zegarków w większe jednostki organizacyjne, ale w ostatnich latach zjawisko to wyraźnie się nasiliło. W gronie zegarkowych marek, szczególnie w grupie najbardziej p ...
Nagroda Glycine dla Mai Włoszczowskiej - kobiety roku 2016!
Nagroda Glycine dla Mai Włoszczowskiej - kobiety roku 2016!
Kobieta Roku miesięcznika „Twój STYL” jest najstarszą rodzimą nagrodą przyznawaną Polkom, których działalność zasłużyła na szczególne docenienie. 15 marca 2017 roku w Hotelu Bristol odbyła się gala XXVI edycji tego wyróżnienia. Do grona laureatek doł ...
Pre-Baselworld 2017: Frederique Constant Classic Worldtimer Manufacture
Pre-Baselworld 2017: Frederique Constant Classic Worldtimer Manufacture
Szwajcarska marka Frederique Constant przedstawiła wczoraj informację o nowym modelu, który dołączy do znanej i lubianej przez miłośników zegarków kolekcji Worldtimer. Kolekcja stworzona z myślą o osobach aktywnych, które dużo podróżują i w związku z ...
CITIZEN prezentuje Tourbillon Y01 – pierwszy czasomierz japońskiej marki z tourbillonem!
CITIZEN prezentuje Tourbillon Y01 – pierwszy czasomierz japońskiej marki z tourbillonem!
Japońska manufaktura specjalizująca się w produkcji czasomierzy właśnie zdobywa szczyty prestiżowego zegarmistrzostwa. Tym razem pośród opisywanych dotychczas zaawansowanych technologicznie zegarków, między innymi najcieńszy Eco Drive na świecie czy ...

Tagi:

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Alpina

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Junghans

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Doxa

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Galeria zegarkowej sztuki - Alexa M...
Galeria zegarkowej sztuki - Alexa M...
22.07.2017
Dlaczego trzeba pamiętać o zegarach...
Dlaczego trzeba pamiętać o zegarach...
05.08.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco