Koperty zegarków z metali popularnych. Tytan versus stal szlachetna

POWRÓT 03.08.2017 Zegarkowy świat
Koperty zegarków z metali popularnych. Tytan versus stal szlachetna

Porównując różne zegarki pod kątem materiału z którego wykonane zostały ich koperty, dla metali popularnych (czyli bez uwzględniania metali szlachetnych) najczęściej bierzemy pod uwagę modele, których obudowy zostały wykonane ze stali szlachetnej, lub z tytanu. Dla obydwu tych metali nie ma dzisiaj znaczących różnic cenowych dla porównywalnych rodzajów wyrobów, a na poziom oferty końcowej w większym stopniu rzutują: marka, aspekt nowości modelu i stopień komplikacji wykonania koperty, niż sama cena surowca.

Vostok Europe koperta z tytanu

O tytanie wiemy, że jest bardzo lekki i jest chwalony jako przyjazny – przy kontakcie ze skórą ludzką nie wywołujący alergii. Tytan jest stosunkowo twardy, ma charakterystyczny szaro- grafitowy kolor, a w trakcie używania jego matowe powierzchnie na częściach „polerowanych życiem” wybłyszczają się. 

Vostok Europe koperta z tytanu

Tytan stosunkowo łatwo się zarysowuje przy kontakcie z twardszymi materiałami, a próba usunięcia rys i odświeżenia koperty przez zegarmistrza, nawet dla wysokiej klasy fachowca w tej dziedzinie, jest poważnym wyzwaniem. Zgodnie z opinią zegarmistrza metal ten w trakcie obróbki polerskiej „ciągnie się, a nie poleruje”.
Tytan zyskał uznanie gdy został wykorzystany dla budowy statku kosmicznego w misji kosmicznej Apollo, a po raz pierwszy do wykonania koperty zegarkowej został zastosowany przez markę Citizen w roku 1960.

Maurice Lacroix koperta ze stali szlachetnej

Stal – czyli stal szlachetna, bo tylko taka stal i to w wersji o określonej, znikomej, dopuszczalnej zawartości niklu w swoim składzie, może być używana na koperty zegarków. Jaką reakcję powoduje wskazany powyżej nikiel, przy kontakcie ze skórą doskonale wiedzą wszystkie osoby zajmujące się alergiami. To właśnie dla zminimalizowania  możliwości wystąpienia uczulenia, odpowiednią regulację chroniącą swoich obywateli, dotyczącą zawartości niklu tak w kopertach zegarkowych, jak i innych przedmiotach mających kontakt ze skórą ludzką w trakcie standardowego używania, wprowadziła Unia Europejska. Dzięki temu alergie spowodowane oddziaływaniem stali szlachetnej przedmiotów wyprodukowanych, lub legalnie sprowadzonych na obszar Unii Europejskiej praktycznie nie występują.

Na koperty zegarków i inne produkty, które mają kontakt ze skórą ludzką używana jest stal szlachetna oznaczona symbolem 316L.
Stal szlachetna ma swoją wagę, co zwykle nikomu nie przeszkadza, a często wręcz, właśnie odpowiedniej, zauważalnej wagi zegarka oczekują najbardziej zagorzali miłośnicy czasomierzy.

Mówiąc o stali szlachetnej musimy pamiętać te, że nie jest ona tak twarda, jak stale narzędziowe używane przykładowo dla wykonania ostrzy noży, czy nożyczek. Mimo że, stal szlachetna jest nieznacznie twardsza niż tytan, to oczywiście nie chroni to jej przed powstawaniem zarysowań powierzchni, przy kontakcie z jeszcze twardszymi przedmiotami.
Dla odmiany polerowanie kopert wykonanych ze stali jest bardzo wdzięcznym zajęciem, a uzyskiwane efekty pracy praktycznie zawsze satysfakcjonują tak wykonawcę tej czynności - zegarmistrza, jak i właściciela zegarka.

Na podstawie doświadczeń wynikających z serwisu zegarków, można zasugerować twierdzenie, że twardość stali szlachetnej i tytanu są podobne.

Zegarki Orient, koperty z tytanu

Biorąc pod uwagę wymienione wskazania, wybór pomiędzy zegarkiem w kopercie stalowej, lub tytanowej dla identycznych, lub podobnych modeli zegarków, zależy tylko i wyłącznie od dwóch aspektów preferencji: kolorystycznej i wagowej.
Dla znawców istotną rolę może odgrywać także możliwości serwisowe, czyli potencjalnie łatwe znalezienie dobrego serwisu oferującego polerowanie tytanu.

Zegarek Eterna, koperta z brązu

Przedstawiając powyższe zasady i spostrzeżenia, można byłoby zakończyć rozważania na temat metali popularnych stosowanych do wytwarzania kopert zegarkowych, bo praktycznie w wielkoseryjnej produkcji kopert nie stosuje się już powszechnych do niedawna korpusów mosiężnych chromowanych, czy złoconych, a mosiądz obok brązu, czy aluminium jest tylko sporadycznie stosowany.

Zegarek Vostok Europe, koperta brąz

Sporadycznie, ale o tych wskazanych tutaj jednolitych metalach mimo  rozważań w aspekcie wolumenu produkcji trzeba jednak wspomnieć, bo zegarki z kopertami z mosiądzu, brązu, czy aluminium to często modele limitowane, a więc zauważalny marketingowo margines zegarkowej oferty. Jako że są to modele wyjątkowe, to trzeba tutaj, choć w kilku słowach o nich wpomnieć.

Maurice Lacroix, koperta z brązu

Brąz zyskał niezwykłe powodzenie w ostatnich kilku latach, a zegarki w kopertach z tego metalu już były na rynku, niektóre już dawno się skończyły (limitacja), inne są jeszcze obecne na, a jeszcze inne są oczekiwane przez zegarkowych fascynatów. Kilka zegarków w kopertach wykonanych z tego metalu przedstawiono na ilustracjach. Są wśród nich przedstawiciele marek: Eterna, Maurice Lacroix, Oris i Vostok Europe.

Zegarek G.Gerlach, koperta z mosiądzu

Mosiądz był metalem szczególnie popularnym dla wykonywania ekwipunku używanego w najróżniejszych formach na morzach i oceanach. Nic więc dziwnego, że dla  koperty zegarka polskiej marki G.Gerlach noszącego nazwę Submarine i przywołującego pamięć wielkiego polskiego wynalazcy – Stefana Drzewieckiego, który jako pierwszy opracował koncepcję łodzi podwodnej napędzanej energią elektryczną, producent wybrał ten właśnie rodzaj metalu.

Zegarek Oris, koperta z brązu

Obydwa powyższe metale w trakcie użytkowania utleniają się pokrywając się patyną. Jako, że szybkość zmian zależna jest od sposobu użytkowania, to ich zmiany są wyjątkową rodzaju personalizację produktu pod kątem swojego właściciela.

Zegarek Certina, koperta z aluminium

Aluminium spotykane sporadycznie, ale w obecnych czasach jest prezentowane w ofercie marki globalnej jaką jest Certina. Aluminium to metal, który był w pewnym zegarkowym okresie spotykanym dość często i to właśnie z tego powodu, ale także ze względu na niską jakość wytwarzanych z niego kopert zegarkowych popadł w niełaskę.

Zegarek Certina, koperta z aluminium

Dziś marka Certina pokazuje, że aluminium może być dobrym metalem dla produkcji zegarkowych kopert, a jego mały ciężar właściwy, łatwość i trwałość barwienia daje duże przewagi w stosunku do innych metali.

Zegarek Maurice Lacroix, koperta stalowa, bikolorowa, złocona

Kończąc, warto jeszcze zaznaczyć, że pomijając wieloletnią tradycję obecności stali szlachetnej na zegarkowym rynku, a co za tym idzie przewagę tego rodzaju kopert w latach poprzednich, to dla opcji wyboru pomiędzy kopertami wykonanymi ze stali szlachetnej i tytanu, z całej szerokiej oferty producentów, praktycznie tylko zegarki stalowe wykonywane są z powłokami dekoracyjnymi na całej powierzchni koperty.

O ile w przypadku tego rodzaju dekoracji, nawet przy zastosowaniu technologii pvd istnieje ryzyko widocznych przetarć powłoki, to dla zegarków dwukolorowych miejsca złoceń mogą być dobrze ukryte przed wytarciami.
Te możliwości potęgują jeszcze przewagę oferty wyrobów w kopertach stalowych, w stosunku do tytanowych na zegarkowym rynku.

Zegarek Citizen, koperta Super Titanium

Na okoliczność początkowych rozważań o tytanie trzeba byłoby wspomnieć jeszcze o pochodnym w stosunku do niego materiale, którym szczyci się firma Citizen. Jest nim Super TitaniumTM.

Koperty wykonywane z tego metalu, mimo że Citizen jest firmą o światowym zasięgu i dużym wolumenie produkcji, w dalszym ciągu nie są jeszcze powszechnie znane. Jednak ze względu na szczególne własności kopert wytwarzanych z tego wyjątkowego zdaniem japońskiego producenta materiału, będzie mu poświęcone specjalne, któreś z kolejnych na naszym portalu opracowanie o metalach popularnych na koperty zegarkowe.

Władysław Meller

Polecamy także:

EPOS Passion 3401 Automatic - klasyczny, stonowany i uniwersalny (zdjęcia live)
EPOS Passion 3401 Automatic - klasyczny, stonowany i uniwersalny (zdjęcia live)
Epos to relatywnie młoda marka zegarkowa, choć czerpie ze spuścizny zostawionej przez Jamesa Auberta i jego spadkobierców. Od początku istnienia jest to firma o rodzinnym charakterze i nastawiona po dziś dzień na zegarmistrzostwo w wydaniu klasycznym
1983 - Wskazanie Dnia Wielkanocy
1983 - Wskazanie Dnia Wielkanocy
Wielkanoc jest jednym ze "świąt ruchomych" kalendarza chrześcijańskiego i w kolejnych latach przypada ono na inny dzień. Wynika to z przyjętych w 325 roku ustaleń soboru nicejskiego, wedle których Wielkanoc jest obchodzona w pierwszą niedzielę po pie
Zenith Defy LAB. Czy to przełom w mechanicznym zegarmistrzostwie?
Zenith Defy LAB. Czy to przełom w mechanicznym zegarmistrzostwie?
Premierę zegarka marki Zenith – model Defy LAB, dział promocji marki Zenith nazwał rewolucją w zegarmistrzostwie, równocześnie obwieszczając kres dominacji wychwytu szwajcarskiego (i balansu  - przyp. autora) w zegarkach mechanicznych. Czy stanie się
Repliki czy podróbki zegarków? Jaka jest różnica, o co w tym chodzi?
Repliki czy podróbki zegarków? Jaka jest różnica, o co w tym chodzi?
Z jednej strony branża zegarkowa od wielu lat boryka się z problemem podróbek, a z drugiej strony dużo nieświadomych klientów daje się nabrać oszustom i traci pieniądze wydane na zegarek, który okazuje się nic niewartym przedmiotem, który niejednokro
Polpora Kościuszko. Premiera w Roku Kościuszkowskim
Polpora Kościuszko. Premiera w Roku Kościuszkowskim
Polpora dzierży miano pierwszej polskiej współczesnej marki zegarkowej. Firma powstała w Zielonej Górze. Jej krótkie, ale ciekawe dzieje przedstawialiśmy już na łamach portalu Zegarki i Pasja. Dziś prezentujemy najnowszy model, który przez markę zali

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Doxa

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Epos

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Galeria zegarkowej sztuki - Alexa M...
Galeria zegarkowej sztuki - Alexa M...
22.07.2017
Dlaczego trzeba pamiętać o zegarach...
Dlaczego trzeba pamiętać o zegarach...
05.08.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco