Klubowe Spotkanie – sprawozdanie. Część II

POWRÓT 08.08.2016 Wiadomości
Klubowe Spotkanie – sprawozdanie. Część II

W pierwszej części naszego sprawozdania znalazło się miejsce na ogólny wstęp i na opisanie pierwszych trzech prelekcji przygotowanych przez prezentujące się na Spotkaniu Dorocznym Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków marki zegarkowe. Były nimi: Eterna, Victorinox i Tudor. Teraz przyszedł czas na przedstawienie kolejnych, aktywnych uczestników Spotkania 2016, wskazanie osób wyróżnionych „Klubową Wskazówką”, oraz jego podsumowanie.

Jeszcze przed przystąpieniem do drugiej części sprawozdania, warto podkreślić, że mimo iż Spotkania Doroczne Klubu są jedynymi tak spektakularnymi i ponad firmowymi aktywnościami zegarkowymi w Polsce, trudno uświadczyć na nich choćby nielicznych przedstawicieli zegarkowych zawodowców. Uwaga ta oczywiście nie dotyczy osób z firm, które w danym roku same się na spotkaniu przedstawiają.

Za wyjątek (niestety potwierdzający tę smutną regułę) należy uznać tegoroczną krótką obecność na spotkaniu managera z Fossil Group – pana Jana Skowrona, czy regularną obecność niektórych zegarmistrzów takich jak choćby Marek Biń. Absencji osób z firm dystrybucyjnych nie można tłumaczyć nieznajomością merytoryki spotkań, bo większość z tych działających u nas prezentowała się na spotkaniach, ani też natężeniem aktywności promocyjnej w tym czasie i sięgającej zenitu częstotliwości spotkań z partnerami handlowymi.

Najlepszym przyczynkiem do takiego „wyżalania się”, może być nieobecność jakiegokolwiek przedstawiciela z firmy Swatch Group Polska, przy codziennych regularnych i bliskich kontaktach Klubu z wieloma z nich, oraz faktem imiennego zaproszenia czerech osób z tej organizacji.

Przykładem z przeciwnego bieguna jest choćby coroczna obecność na Spotkaniach Klubu Profesora Zdzisława Mrugalskiego, który w branży zegarkowej wiele widział, a mimo wieku i doświadczenia zawsze bardzo pozytywnie wypowiada się o organizacji i merytorycznej wartości każdego ze spotkań.

Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Warto zaznaczyć też, że w tym roku po każdej z prezentacji, jej prelegent otrzymywał egzemplarz Albumu Klubowego, w zależności języka jakim dana osoba władała - wersję polsko lub angielskojęzyczną.


Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Ressence – industrialne podejście do zegarmistrzostwa

Już w pierwszych słowach swojej prelekcji Benoît Mintien – założyciel i „dusza marki” Ressence przekazał zgromadzonym, że dla niego tworzenie zegarków jest swego rodzaju industrialnym podejściem do zegarmistrzostwa, a filozofią marki jest graficzne przedstawienie upływu czasu. To z tego powodu najważniejszym dla tej założonej w roku 2010 marki, która sama konstruuje i wykonuje swoje szwajcarskie zegarki jest sposób prezentacji wskazań. Jest to zupełnie unikatowe rozwiązanie, w którym informacja o bieżącym czasie realizowana jest za pośrednictwem obrotowych dysków, a co ciekawe w tym największym – na którym namalowana jest wskazówka minutowa są wprowadzone dodatkowe dyski – wskazanie godzin i sekund. W niektórych modelach pojawia się także dysk – wskaźnik temperatury… oleju w jakim pracują dyski. Jak przekazał prowadzący – w tym układzie wskazań minuty pełnią rolę wiodącą.

Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Dyski pracujące w oleju, napędzane są poprzez mechanizm zegarowy, który jest produktem zewnętrznym dla marki i jako taki nie jest on dla niej przedmiotem rozważań konstrukcyjnych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, co jest już indywidualną koncepcją marki jest transfer ruchu osi wyjściowej mechanizmu do modułu układu wskazań, pracującego w hermetycznie zamkniętym pojemniku wypełnionym olejem. Odbywa się on dzięki zastosowaniu zespołu magnesów.

Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Takie podeście do zegarmistrzostwa, posiadającej swoją główną siedzibę w  Antwerpii firmy, jest swego rodzaju powrotem do początków branży, kiedy to jednym z kierunków rozwoju zegarmistrzostwa była nie tyle wartość metrologiczna, a sposób wykończenia produktu.

W tym wszystkim, o bardzo przychylnym przyjęciu prelekcji decydowało także rzeczowe, otwarte i niezwykle przyjazne jej prowadzenie. Takie nastawienie, odwdzięczone w identyczny sposób przez klubowiczów, widoczne było szczególnie pod koniec wykładu - w trakcie wymiany zdań dotyczących prezentowanych zegarków.


Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Odrodzona i pełna lokalnej witalności marka Junghans

Firma Junghans, która jest doskonałym reprezentantem zegarmistrzostwa z za naszej zachodniej granicy, jest świetnie znana naszym miłośnikom czasomierzy, a wiele jej wyrobów, w szczególności zegarów, do dziś jest w naszych rejonach w codziennym użytkowaniu. Mimo, że produkty marki Junghans są cały czas obecne na naszym rynku zegarkowym, przez lata widoczne było, że sama marka jako producent przeżywała wyraźny kryzys.

Ta sytuacja zupełnie ostatnio się zmieniła, a na Dorocznym Spotkaniu Klubowym 2016, firmę, jej nowych, wywodzących się ze Schrambergu obecnych właścicieli, historyczne wartości i filozofię działania, oraz jej wybrane antykwaryczne i obecne produkty zaprezentowała Anne Karin Stroemer – szefowa marketingu marki. Jak przekazała prelegentka obecnie osobami decydującymi o pozycji marki są jej właściciele: Dr. Hans – Joachm Steim i Hannes Steim, oraz dyrektor zarządzający – pan Matthias Stotz.

Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Elementem prezentacji było przedstawienie niezwykłego, położonego na stoku jednej z gór na obrzeżu miasteczka, doskonale rozpoznawalnego - tarasowego budynku marki Junghans. Jego niezwykłą wartością w pierwotnym przeznaczeniu – miejscu montażu zegarków, był dostęp światła dziennego dla wszystkich pomieszczeń i na wszystkich poziomach budynku. W okresie przemian w branży budynek ten popadł w ruinę, a teraz prowadzona jest jego rewitalizacja z myślą o umiejscowieniu w nim muzeum firmy Junghans.

Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Motto będące inspiracją dla kreacji i kierowane do użytkowników produktów firmy Junghans wskazane przez prelegentkę uczestnikom spotkania brzmi: „Z zegarkiem Junghans nie afiszujesz swojego statusu, tylko swój własny, indywidualny styl”.


Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Orient Star – wydzielona marka firmy Orient

O ile pewnie każdy, kto choć trochę interesował się zegarkami w Polsce zna markę Orient, to tylko ci, którzy śledzą obecny rynek zegarkowy rozpoznają markę Orient Star, jako wydzieloną i rządzącą się własnymi prawami jednostkę. Została ona wyodrębniona przez producenta w roku 1951 jako oddzielny twór rynkowy i prezentuje najwyższy poziom japońskiego i światowego zegarmistrzostwa. W naszych polskich sklepach jest prezentowana od niedawna.

Na Spotkaniu Dorocznym marka Orient Star została przedstawiona przez managera – Przemysława Rachubko z firmy Poljot Euro, będącej przedstawicielem marki Orient Star w Polsce.
Wspomniane na wstępie opracowania natężenie aktywności promocyjnych w tym okresie spowodowało, że prelegentem nie był manager marki Orient Star.

Niestety było to zauważalne, bo prezentacja miała klasyczny marketingowy, kierowany do sprzedawców marki przebieg, Szkoda, bo wyroby te naprawdę mogą zachwycić każdego z miłośników zegarków, a jak potwierdził prelegent: „Orient Star to najlepsze technologie, ciekawe wzory, dbałość o każdy szczegół i różnorodność modeli godna przydomka STAR”.

Pewnie wystarczyło skupić się na jednym, przykładowym modelu zegarka, z ekspresją wykazać jego niezwykłe wzornictwo i doskonałość wykonania, a zgromadzeni byliby w pełni usatysfakcjonowani.

W ofercie marki Orient Star jest w czym wybierać. Choćby najlepiej sprzedawany model – z linii Open Heart Modern jest przykładem zastosowania różnorakich, ciekawych elementów sztuki wzorniczej i wysokiej jakości mechanizmów tej japońskiej marki.

Nowe linie zegarków Orient Star, to klasyczne, eleganckie modele dla osób ceniących wyrafinowany styl, opierający się na ich własnych wartościach wynikających z życiowego doświadczenia. Czasomierze Orient Star są przykładem klasycznej stylistyki, które równocześnie wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne i współczesne trendy wzornicze.


Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016


Aviator Swiss – szwajcarska marka nierozerwalnie związana z awiacją

„Witam Państwa serdecznie”- tymi słowami wypowiedzianymi po polsku, z zastrzeżeniem, że są to pierwsze kroki nauki tego języka, swoją prelekcję rozpoczął Edgar Vołodko – wiceprezydent marki Aviator Swiss. W tym samym wprowadzeniu prelegent podziękował Klubowi za możliwość prezentacji swojej marki na Dorocznym Klubowym Spotkaniu.

Rozpoczynając część merytoryczną wypowiedzi, pan Edgar Vołodko przedstawił plan swojej prezentacji zawierający: historię firmy, przegląd cech charakterystycznych i wartości związanych z marką, przegląd kolekcji, oraz nową koncepcję prezentacji wyrobów marki, której zapowiedź zgromadzeni mogli poznać dzięki prezentacji w sali hotelowej.

W ramach przedstawienia historii marki warto zaznaczyć, że pierwsza kolekcja zegarków Aviator kierowana do pilotów i służb naziemnych lotnictwa została stworzona nie tak dawno temu - w roku 2001. Swoją dalszą prelekcję prowadzący okrasił kilkoma quizami, w trakcie których zgromadzeni mieli odgadywać rodzaj samolotów prezentowanych na bardzo ciekawych zdjęciach i nagraniach.

Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

W jej trakcie, zaraz po prezentacji modeli zegarków Aviator Swiss z linii Duglas Day Date, oraz będącego impulsem dla ich powstania samolotu Duglas DC-3 (którego zdjęcia kokpitu były właśnie elementem jednego z quizów) i który zgodnie z przekazem w latach czterdziestych był jednym z najpopularniejszych osobowych środków transportu, zgromadzeni zostali zaskoczeni pytaniem, czy wiedzą jakie jest powiązanie pomiędzy Polską i samolotami Duglas DC-3?

Niestety nie było żadnych wskazań, czy sugestii odpowiedzi na to pytanie ze strony zgromadzonych na sali miłośników zegarków.
Jak przedstawił prelegent, tym powiązaniem jest inżynier Andrzej Frydrychewicz, który zgodnie z przekazaną informacją jest autorem konstrukcji silnika dla samolotu Duglas wersji DC-3/2000. Został on użyty przez firmę AirTech Canada w roku 1987. Tak więc – jak przekazał prelegent w niektórych latających dziś samolotach Duglas DC-3 znajdziemy silnik, skonstruowany przez polskiego inżyniera.

Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

To z tego powodu i dla upamiętnienia tego mało znanego faktu i osoby marka Aviator Swiss zaprojektowała model zegarka „Polish edition”, która jest kierowana do polskich konsumentów i posada polskojęzyczne wskazanie dni tygodnia. Linia ta, zgodnie z zapowiedzią prelegenta ma być dostępna w Polsce w połowie lipca bieżącego roku. 

Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Dalej zaprezentowane zostały zegarki z kolejnych linii wzorniczych marki, oraz nowa i bardzo nowoczesna, a także ciekawa koncepcja (wprowadzona już w pierwszych sklepach) prezentacji zegarków.


Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Tradycyjnie na zakończenie Spotkania Klubowego wśród obecnych w tym momencie na sali, zostały rozlosowane nagrody ufundowane przez sponsorów zewnętrznych, takich jak Deutsche Bank, Lexus, Quality Missala, Butik Hour Passion oraz firmy przedstawiające się na spotkaniu. 

Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Wśród nagród największe zainteresowanie wzbudziły oczywiście: specjalny Voucher na kwotę 4000 złotych ufundowany przez partnera strategicznego Spotkania - Deutsche Bank, oraz zegarek Aviator Swiss ufundowany przez firmę Poljot Euro, który był wręczony przez jej właściciela pana Goczę Giguari.

Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Nietypowo – zaraz po rozlosowaniu upominków, zostały wręczone wyróżnienia – „Klubowa wskazówka”, które w tym roku otrzymali:
Benjamin Schwaegli (niestety nieobecny) – za wspieranie Klubu w kontaktach z Ambasadą Konfederacji Szwajcarii.

Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Igor Pluciński – z firmy Victorinox za wspieranie wszelkich aktywności Klubu, w tym szczególnie za organizację klubowych spotkań w ramach Warsztatów Zegarmistrzowskich.

Vladymir Kalensky (także nieobecny) -  z firmy Janeba Time za promocję polskich akcentów w zegarkach.

Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Eugeniusz Szwed – za współkierowanie Klubem, a w szczególności za organizację Klubowych Warsztatów Zegarmistrzowskich.

Kończąc i dziękując wszystkim za przybycie Prezes Klubu Dariusz Chlastawa zauważył, że dzięki dyscyplinie czasowej udaje się zakończyć Spotkanie tuż przed rozpoczęciem meczu polskiego zespołu w ramach rozgrywek Euro 2016.

Zaraz po Dorocznym Spotkaniu odbyło się Walne Zgromadzenie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków w trakcie którego omówiono formalne a także bieżące sprawy klubowe. W szczególności rozważano kwestie ewentualnej zmiany formuły kolejnych Dorocznych Spotkań Klubowych.

Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków 2016

Sponsorem transmisji na żywo była firma Stienhart, której reklamy w każdej przerwie mogli obejrzeć klubowicze uczestniczący w Spotkaniu w sposób wirtualny. Dzięki tejże transmisji realizowanej przez nasz portal Zegarki i Pasja, o co za tym idzie nagraniom z każdej z prezentacji i specjalnie przygotowanemu filmowi, każdy zainteresowany może zapoznać się ze szczegółami tegorocznego Spotkania także teraz po jego zakończeniu.

Władysław Meller


Sprawozdanie z pierwszej części Spotkania Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków znajduje się w opracowaniu:
http://zegarkiipasja.pl/artykul/1204-spotkanie-kmziz-2016-za-nami

Nagrania filmowe ze Spotkania 2016 znajdują się w opracowaniu:
http://zegarkiipasja.pl/artykul/110-filmy-ze-spotkania-klubowego-kmziz-2016

Sprawozdanie ze Spotkania Klubu w roku 2015 znajduje się w opracowaniu:
http://zegarkiipasja.pl/artykul/663-spotkanie-2015-niezwykle-zegarkowe-swieto-klubu-milosnikow-zegarow-i-zegarkow

Sprawozdanie ze Spotkania Klubu w roku 2014 znajduje się w opracowaniu:
http://zegarkiipasja.pl/artykul/322-x-jubileuszowe-spotkanie-klubu-milosnikow-zegarow-i-zegarkowPolecamy także:

Zaproszenie do podróży w czasie. Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic
Zaproszenie do podróży w czasie. Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa w zegarową podróż - niecodzienną, niezwykłą i pełną tajemnic, a rozciągającą się od średniowiecza do dziś, od Wirtembergii po Śląsk, od Bawarii po Wielkopolskę. Mamy zaszczyt, w imieniu autora zaprosić na premierę książ
Carl F. Bucherer: PATRAVI ScubaTec Chronometer – wysublimowany „diver”
Carl F. Bucherer: PATRAVI ScubaTec Chronometer – wysublimowany „diver”
Bardzo dokładne zapoznanie się z zegarkiem marki Carl F. Bucherer, które miałem przyjemność odbyć przy okazji recenzji świetnego Manero Peripherial, potwierdziło oczekiwania związane z bardzo wysokim kunsztem i doskonałą jakością wykonania. Nie ma na
POLPORA Polon męski i damski – edycja z okazji 150 rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie
POLPORA Polon męski i damski – edycja z okazji 150 rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie
Na nadal dość skromnej, współczesnej zegarkowej mapie Polski, firmie Polpora należy się tytuł prekursora. To pierwsza marka, która podjęła się trudnego i ryzykownego zadania tworzenia zegarków w naszym kraju. Dodatkowo, od momentu powstania w 2007 ro
ROAMER of Switzerland – Superior Chrono
ROAMER of Switzerland – Superior Chrono
Rok 1888 był chyba dość dobrym rokiem w Szwajcarii, bo do swoich początków w czasie jego trwania przyznaje się wiele firm, także Roamer. Producent twierdzi, że zawsze podtrzymywał ideały swego założyciela, Fritza Meyera, który kładł nacisk na dbałość
Omega z nową fabryką! Marka z dumą prezentuje fabrykę w szwajcarskim Bienne
Omega z nową fabryką! Marka z dumą prezentuje fabrykę w szwajcarskim Bienne
Drugiego listopada 2017 roku marka Omega uroczyście otworzyła podwoje swojej nowej fabryki. Premiera nowego obiektu ma dla słynącej z wdrażania innowacyjnych rozwiązań i jakości wykonania marki także znaczenie symboliczne – to początek kolejnego rozd
Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner Czasocholicy

PARTNER

Glycine

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

„Czasoholicy” - Grupa inna niż wszy...
„Czasoholicy” - Grupa inna niż wszy...
02.08.2016
Otwarcie OMEGA HOUSE w Rio de Janei...
Otwarcie OMEGA HOUSE w Rio de Janei...
09.08.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco