Super KonTiki Chronograf - nowość Baseworld 2016 od Eterny

POWRÓT 12.04.2016 Zegarki
Super KonTiki Chronograf - nowość Baseworld 2016 od Eterny

Każda z firm sprzedających zegarki, szczególnie te z ofertą droższych wyrobów dba o swój dobry wizerunek, o szeroką znajomość jej własnej historii. Każda z nich ma także jakąś flagową, czy najpopularniejszą linię, nawiązującą do osoby, lub wydarzenia, które stało się motywem przewodnim dla jej kreacji. Czasem takie historie są błahe, czasem lekko naciągane – ale czasem to naprawdę fajne „grube” zdarzenia, które rzeczywiście warto uczcić.

W roku 1947 Eterna zaangażowała się w pełną przygód wyprawę Thora Heyerdahla na tratwie KONTIKI, która rozpoczęła się 28 kwietnia, z wybrzeży Peru do wysp Polinezji Francuskiej. Nazwa tratwy została wybrana na cześć przywódcy Inków znad jeziora Titicaca, który poprowadził swój lud na wyspy za wielkie morze.
Wyczyn Thora był wielkim osiągnięciem. Przepłynął on tratwą niemal 7000 km udowadniając, że migracje na takim sprzęcie były możliwe za czasów Inków.

Załoga wyposażona była w zegarki Eterna. Zegarki spisały się doskonale jako narzędzia nawigacyjne w bardzo trudnych warunkach.

To one zapoczątkowały erę KonTiki w firmie Eterna.

Eterna Super KonTiki Chronograf
Poza funkcjonującą linią produktową KonTiki, w ofercie marki jest także linia Super KonTiki Heritage.
Model Super KonTiki Heritage bez stopera, to zegarek będący reedycją czasomierza zmówionego na początku lat 70-tych przez wojsko izraelskie (IDF – Israel Defence Forces).

Wyrób współczesny bardzo wiernie oddaje wygląd oryginału.
Niemal identyczny!

To świetny zegarek, który pozytywnie „rzuca się w oczy”. Jak dla mnie ma on jednak dwie wady. Po pierwsze jego koperta jest w całości polerowana na „lustro”, po drugie – za mało ma w sobie tego czegoś, co nazwałbym duchem KonTiki. Zapewne nie z mojego powodu Laughing w Eternie pojawił się nowy pomysł - nowy model Super KonTiki Heritage.

Eterna Super KonTiki Chronograf

Najpierw, w ubiegłym roku zaprezentowano wersję ze standardowym wskazaniem czasu, a na ostatnich targach w Bazylei zaprezentowano kolejną wersję – ze stoperem. Nie dość że ta ostatnia nie ma wymienionych drobnych wad poprzednika – to jeszcze ma sporo ewidentnych wartości dodanych. Razem sprawia to, że jest to kolejny zegarek, który mogę zaliczyć do czasomierzy dla mnie idealnych i z którym dane mi było się zapoznać.

Rozmiar, historia, komplikacje konstrukcji, wszystko odbieram bardzo pozytywnie!

Do tego dochodzi własny mechanizm i wreszcie nawiązanie do KonTiki w postaci charakterystycznych trójkątnych indeksów. Patrząc na ten zegarek od razu widzimy fascynację zegarkami sportowymi lat 70-tych, a do tego, w odróżnieniu od poprzednika, już na pierwszy rzut oka widać w nim ducha KonTiki.

Eterna Super KonTiki Chronograf
Dane techniczne:


SUPER KonTiki CHRONOGRAF nr ref. 7770.41.49.1382
Mechanizm: Kaliber Maison Eterna 3916A,
rezerwa chodu:65h,
Częstotliwość pracy : 28'800 A / h (4Hz)
Łożyskowanie: 35 kamieni rubinowych oraz 1 łożysko kulkowe
Koperta: Stalowa
Dekiel : przeszklony
Szkło: Odporne na zarysowania szafirowe szkło z powłoka antyrefleksyjną
WYMIARY:
Szerokość: 45,0 mm
Wysokość: 50,90 mm
Grubość: 16,05 mm
Tarcza: Czarna, matowa
Pasek/bransoleta: gumowy z klamrą lub bransoleta typu mesh Milano.
CENA: CHF 4 600 / € 4 650 / $ 4 700
Po 200 jednostek odpowiedniej waluty trzeba dodać w przypadku wyboru modelu na stalowej bransolecie.


Przedstawiciel „rodziny” Super KonTiki ma sporą kopertę w oldschoolowym stylu. Sprawia wrażenie odrobinę mniej masywnej niż w pierwowzorze i jego reedycji – dzieje się tak dzięki cieńszym uszom i ostrzejszym krawędziom. Górna powierzchnia koperty jest szczotkowana. Eterna przyzwyczaiła wszystkich do bardzo wysokiego poziomu obróbki wykańczającej. Tak samo jest w tym przypadku. Skośna część kopert jest polerowana i dalej boki znów szczotkowane. To świetna kombinacja pozwalająca na ukazanie kunsztu obróbki powierzchni, ale i sposób na zmniejszenie ryzyka powstania zarysowań.

Wiemy, że powierzchnie w całości polerowane rysują się niemal od samego patrzenia na nie.

Eterna Super KonTiki Chronograf

Po prawej stronie, standardowo, znajduje się koronka, oraz przyciski stopera. Koronka jest klasyczna, odpowiedniej wielkości z logo odwzorowującym pięć kulek w łożysku (to ku pamięci patentu Eterny dotyczącego łożyskowania wahnika automatycznego naciągu).Przyciski przywodzą mi na myśl żeglarskie kabestany.

Nie wiem, czy będzie to powszechne skojarzenie – ale w moim przypadku tak jest. Dla wytrzymałego, odpornego zegarka kojarzonego z morskimi wyprawami wydaje się być to całkiem na miejscu. Szkło szafirowe posiada oczywiście powłoką antyrefleksyjną. Dekiel jest przeszklony.

W tym zegarku jest co przez okienko w deklu oglądać.

Eterna Super KonTiki Chronograf  mechanizm

Mechanizm „In house” Eterny z komplikacją chronografu i funkcją flyback (możliwość rozpoczęcia kolejnego pomiaru jednym przyciskiem – bez potrzeby zatrzymania i resetowania wskazań) jest bardzo atrakcyjnie wykończony. Szlify genewskie w kształcie okręgów, polerowane na błysk krawędzie mostków, rodowane płyty i wahnik. Do tego niebieskie śrubki.Trzeba chwalić, nie ma się do czego przyczepić!


Tarcza jest czarna lub niebieska. Obie wersje posiadają szlif słoneczny. Na tarczy znajdują się białe nadruki z nazwą firmy, modelu i rodzajem naciągu. Wokół tarczy znajduje się skośny pierścień z naniesioną podziałką dla wskazania minut czasu podstawowego i sekund stopera. Stalowe indeksy w kształcie trójkątów są na tarczy nałożone. Ten element jest oczywistym nawiązaniem do indeksów zegarków, w które wyposażeni byli uczestnicy podróży pod przywództwem Thora Heyerdahla, a także i do współczesnych modeli KonTiki. Są one obficie pokryte warstwą substancji luminescencyjnej.

Eterna Super KonTiki Chronograf

Superluminowy nie żałowano także dla stosunkowo szerokich, stalowych wskazówek. Z czytelnością w każdych warunkach nie powinno więc być problemu. Na indeksie godziny 12 jest także stylizowane logo pięciu kulek. Tarcza małej sekundy i wskazań stopera są zagłębione i giloszowane w kształt okręgów. Te wskazówki są także wypełnione masą luminescencyjną. Na godzinie szóstej znajduje się okienko datownika. Całość jest prosta i czytelna. Nie ma żadnego „przekombinowania”, a doskonale jest oddany charakter lat siedemdziesiątych i wyprawy na tratwie KonTiki.

Luneta okalająca tarczę jest stalowa, obrotowa, o minimalnie mniejszej średnicy niż koperta. Boki maja wyraźne ząbki pozwalające na pewny chwyt i operowanie lunetą. Naniesiona jest na niej podziałka minutowa z oznaczeniami cyfrowymi co 10 minut.

Pasek jest gumowy, zapinany na klasyczną sprzączkę sygnowana logotypem z pięciu kulek. Można tez wybrać wersję na bransolecie stalowej mesh typu Milano. Również tak wybrany element zegarka doskonale komponuje się ze stylistyką linii.

Podsumowując – jest to zegarek który może zadowolić bardzo szerokie grono miłośników marki i nie tylko. Zapewnia odniesienie do historii firmy, do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i charakterystycznego ówcześnie sposobu projektowania zegarków sportowych. Do tego dochodzi doskonała jakość wykonania, stoper z wyrafinowaną funkcją flyback, świetną czytelność, świadomość zastosowania mechanizmu In house – czyli własnego Eterny i relatywnie niewygórowana cena.


CENA: CHF 4 600 / € 4 650 / $ 4 700


Autor: Adrian Szewczyk
Polecamy także:

Recenzja: Carl von Zeyten Germany - Russ Automatic
Recenzja: Carl von Zeyten Germany - Russ Automatic
Firmę Carl von Zeyten niedawno reaktywowano. Pierwotnie została założona przez Carla Von Zeytena w Schwarzwaldzie. Dziś w ofercie marki mamy do wyboru dość dużą paletę modeli. Jest wiele eleganckich i klasycznych zegarków nawiązujących design’em do c
ALPINA - The New Blue Alpina Horological Smartwatch
ALPINA - The New Blue Alpina Horological Smartwatch
Marka Alpina zdecydowała się małymi krokami zagłębiać w świat nowoczesnej technologii. Od 2015 prezentuje modele z gatunku smartwatch, podążając za trendami zapoczątkowanymi przez takich gigantów jak Samsung, Apple czy Sony. Co ciekawe, prekursor sma
Recenzja: CZAPEK Geneve – Quai des Bergues N°25
Recenzja: CZAPEK Geneve – Quai des Bergues N°25
Franciszek Czapek – postać, którą kojarzy chyba każdy miłośnik zegarków i zegarmistrzostwa w naszym kraju, a jednak nieco zapomniana. Był to wybitny polski zegarmistrz, choć pochodził z Czech. Mimo, że współpracował z Antonim Patkiem, który po dziś d
JUNGHANS Max Bill Edycja 2018 – „Bezpieczeństwo” i klasyka wzornictwa
JUNGHANS Max Bill Edycja 2018 – „Bezpieczeństwo” i klasyka wzornictwa
Junghans nieustannie rozwija swoje klasyczne linie zegarków. Tak naprawdę, mimo zdecydowanie szerszej oferty produktowej, to Meister oraz Max Bill są wizytówkami marki – i nie ma się co dziwić. Koncepcyjnie i jakościowo są dopracowane niemal do perfe
Przedstawiamy: Baume & Mercier Clifton Baumatic – pierwszy model z mechanizmem in-house (SIHH 2018, zdjęcia live)
Przedstawiamy: Baume & Mercier Clifton Baumatic – pierwszy model z mechanizmem in-house (SIHH 2018, zdjęcia live)
Wiele marek zegarkowych, szczególnie z najprzystępniejszego poziomu cenowego, rozwija swoje kolekcje proponując nowe modele sięgając równocześnie do swojej historii, bądź po prostu odświeżając aktualnie oferowane czasomierze. Jednak coraz więcej firm

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Doxa

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

De GRISOGONO - Meccanico DG Collect...
De GRISOGONO - Meccanico DG Collect...
09.04.2016
GLYCINE Airman 17 - recenzja
GLYCINE Airman 17 - recenzja
13.04.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco