Svend Andersen - sylwetki wielkich Zegarmistrzów!

POWRÓT 14.03.2016 Sylwetki wielkich zegarmistrzów
Svend Andersen - sylwetki wielkich Zegarmistrzów!

Svend Andersen - jeden z ojców współczesnego zegarmistrzostwa, prawdziwy wizjoner, artysta, założyciel AHCI. Geniusz dla którego nie ma i nie było rzeczy niemożliwych, którego pasja cieszyć dziś może wybranych, szczęśliwych posiadaczy jego zegarków.

Svend Andersen urodził się w Danii, w 1942 roku, w kraju praktykował zegarmistrzostwo przez 4 lata  w mieście Padborg oraz zdobył dyplom zegarmistrzostwa w Duńskim Technicznym Instytucie Królewskim w Kopenhadze.  W wieku 21 lat wyjechał do Szwajcarii (rok 1963), aby praktykować swoją pasję oraz przyjrzeć się procesowi podczas którego produkowane są najlepsze zegarki.

Początkowo pracował dla Gübelin w Lucernie (Szwajcarska firma rodzinna znana z wysokiej jakości wyrobów biżuteryjnych i zegarków, istniejąca do dziś), a kiedy firma zaczęła się rozwijać przeniósł się do Genewy gdzie ze względu na dobrą znajomość języków obcych pracował przy obsłudze sklepu. Jego sugestie na temat technik poprawiających konstrukcję mechanizmów oraz ich działanie były odrzucane.

Svend miał być tylko pracownikiem, a nie konstruktorem i wynalazcą, ale jak sam kiedyś powiedział:

„I was dancing faster than the music"  ... i z pewnością była to prawda.

Sylwetki wielkich Zegarmistrzów - Svend Andersen

Sylwetki wielkich Zegarmistrzów - Svend Andersen

Pomimo braku zainteresowania jego pomysłami i innowacjami ze strony pracodawcy Svend nie rezygnował ze swoich wizji, chciał robić coś więcej, pokazać światu jak zdolnym był zegarmistrzem.

Rok 1969 był przełomowy - w salonie biżuterii i zegarków ”Montres et Bijoux”  zaprezentowany został zegarek w butelce.

„Bottle Clock” był czymś niezwykle innowacyjnym oraz nowoczesnym, nie trzeba było długo czekać żeby zwrócił na siebie uwagę, pisano o nim w międzynarodowej prasie, a sam Svend zyskał przydomek „ Watchmaker of the impossible ” - zegarmistrz od niemożliwego.

Svend Andersen Bottle Clock

 Zdjęcie - www.quillandpad.com

Ciężko jest wyobrazić sobie godziny spędzone nad tworzeniem zegarka w butelce, ale to właśnie on sprawił, iż kariera Svenda zaczęła rozwijać się niezwykle dynamicznie.

W 1969 roku został zatrudniony w  „Atelier de complications" Patek Philippe, gdzie uczył się po okiem legendy zegarmistrzostwa Maxa Bernaya - najwybitniejszego zegarmistrza spółki. Pozostał tam przez 9 lat tworząc niezwykle skomplikowane konstrukcyjnie i precyzyjne czasomierze spełniające najwyższe standardy.

W 1979 roku mając 37 lat (w tym 16 lat doświadczenia zawodowego) był gotów rozpocząć pracę pod własnym nazwiskiem. Otworzył niewielki zakład który z czasem zyskiwał coraz większą renomę.

Cztery lata później jednym z jego uczniów mającym za zadanie obsługę zegarków Patek Philippe był Franck Muller (jak kiedyś Andersen, w późniejszym czasie Franck zaczął sam projektować i tworzyć wyjątkowe, nowoczesne czasomierze, na co wpływ z pewnością miała praca u Andersena).

W 1985 roku, wraz z Panem Vincentem Calabaresse, Pan Andersen założył „det Académie Horlogère Créaturs Independants" (AHCI). Jest to społeczność niezależnych zegarmistrzów poświęcona prezentowaniu jej członków jako twórców, wynalazców i artystów. 

Minęło 31 lat, a AHCI przyświeca ta sama idea wspierania niezależnych zegarmistrzów.

Jest to kolejny wkład Andersena w historię zegarmistrzostwa.

Sylwetki wielkich Zegarmistrzów - Svend Andersen

W 1989 znalazł się w księdze rekordów Guinnessa po tym jak stworzył najmniejszy mechaniczny zegarek z kalendarzem. W tym samym roku powstał pierwszy zegarek z czasem światowym: “ COMMUNICATION ” do dystrybucji wykonany jedynie w 24 egzemplarzach (seria „Communication 24”), każdy z nich jest oznaczony numerami a pierwszy z nich należy do Księcia Danii Henryka.

Z okazji 500 rocznicy pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba w 1992 roku, w nakładzie 500 sztuk powstał „Christophorus Columbus”-zegarek z czasem światowym.

300 kopert zostało wyprodukowanych z 18 karatowego złota, pozostałe 200 z białego i różowego złota oraz platyny. Na niebieskiej tarczy zegarka wygrawerowane są kontynent Europy i Ameryki z zaznaczoną linią podróży Krzysztofa Kolumba, na deklu z kolei znajduje się wygrawerowany sekstant-optyczny przyrząd nawigacyjny.

W 1996 roku Andersen wyprodukował pierwszy zegarek który można uznać w stu procentach za wieczny.  

"PERPETUEL SECULAR CALENDER" jest bardzo niepozorny na pierwszy rzut oka, jeśli usunąć z tarczy wszystkie napisy, indeksy i zdobienia pozostają 3 wskazówki z datą.

Sylwetki wielkich Zegarmistrzów - Svend Andersen

Cała magia ukryta jest z tyłu zegarka- to tam wyświetlane są wskazania kalendarza, takie jak oznaczenie miesiąca i roku przystępnego. Zegarki te zaprojektowane są do roku 2400 i  nie wymagały by korygowania daty przez 400 lat jeśli oczywiście zegarek będzie w ciągłej pracy co jest raczej niemożliwe chociaż by ze względu na potrzebę serwisowania zegarka.

1997 rok to z kolei opracowanie zegarków „EROS” najbardziej wyrafinowane animowane zegarki erotyczne. Zegarki są ręcznie składane, a następnie mistrz pędzla nanosi farbę: dajemy wolną rękę artyście lub samemu wybieramy to, co chcemy mieć na tarczy, czyli prezentowany na niej motyw.

Sylwetki wielkich Zegarmistrzów - Svend Andersen

Sylwetki wielkich Zegarmistrzów - Svend Andersen

Te zegarki są fantastyczne ponieważ z jednej strony mamy klasyczną tarczę, niczym niewyróżniającą się spośród innych zegarków z automatycznym naciągiem, ale kiedy odwrócimy zegarek (wciskamy koronkę, odciągamy całość w górę, przekręcamy  i z powrotem wkładamy w kopertę ) mamy erotyczną animację.

W 1998 roku powstały zegarki „Montre à Tact”.

Nazwę można zinterpretować jako „ taktowny zegarek”. Został zaprojektowany tak, by spoglądając na godzinę, nie urazić swojego rozmówcę. W jaki sposób ?

Poza tym, że godzina wyświetlana jest w oknie na tarczy, takie same okno umieszczone jest w obudowie w okolicach godziny 6.00, więc wprawiony użytkownik może sprawdzić godzinę niemal niepostrzeżenie. Większa część tarczy jest pewnego rodzaju nieużytkiem, jednak nie taki nieużytek straszny- tarcze są niezwykle piękne i unikatowe.

Sylwetki wielkich Zegarmistrzów - Svend Andersen

 Zdjęcie - www.deployant.com

Mamy na przykład ręcznie malowane przez artystów obrazki, portrety oraz niebieskie złoto, wykorzystywane są również połączenia metali które, za każdym razem tworzą unikatowy wzór.

W 2000 roku, Svend Andersen Genève SA wyprodukowała „Perpetuel impératrice”-jest to nie tylko  najmniejszy zegarek mechaniczny z wiecznym kalendarzem (średnica 32 mm, grubość 10mm), ale również najbardziej czytelny. Na szklanym awersie zegarka możemy odczytać miesiąc wraz z rokiem przystępnym, z przodu jedynie godzinę oraz dzień miesiąca.

W 2015 Roku na Baselworld 2015 Svend Andersen przedstawił „Tempus Terrae 25 th Anniversary Edition”. Minęło 15 lat odkąd zegarki ze wskazaniem czasu światowego stworzone przez Andersa Svenda ujrzały światło dzienne i z tej okazji zostało wyprodukowanych po 25 zegarków z białego, żółtego i czerwonego złota. Każda tarcza jest niepowtarzalna gdyż w zależności od czasu i temperatury podgrzewania uzyskuje inny odcień i wzór.

Dziś mamy 2016 rok , Svan Andersen ma 74 lata.

Jego pracownia wciąż tworzy wyjątkowe , coraz to bardziej skomplikowane czasomierze z czego każdy z nich możemy indywidualnie dopasować i spersonalizować, wybierając kolor napisów na tarczy, oraz dodając grawer.

Sylwetki wielkich Zegarmistrzów - Svend Andersen

Sylwetki wielkich Zegarmistrzów - Svend Andersen

Sylwetki wielkich Zegarmistrzów - Svend Andersen

Jego zegarki są doskonałym przykładem artystycznego zegarmistrzostwa, a sam Svend jest ucieleśnieniem artysty, który na nasze szczęście chętnie dzieli się swoją wiedzą i pasją.

Niema przesady w nazywaniu Pana Andersena jednym z ojców współczesnego zegarmistrzostwa oraz sztuki przez duże „S”.

Szacowane ceny zegarków Andersen Genève wahają się od 20 000 do 70 000 złotych, łatwiej jest znaleźć bardziej klasyczne modele np. z serii Columbus (21 tysięcy złotych), erotyczny zegarek - jeśli w ogóle jest wystawiony na sprzedaż - osiąga cenę ok. 125 - 150 tysięcy złotych i więcej.

Sylwetki wielkich Zegarmistrzów - Svend Andersen

Sylwetki wielkich Zegarmistrzów - Svend Andersen

Nie wydaje się to jednak dużo patrząc na te zegarki, na idealnie dopracowane detale, piękne żywe kolory . To jak kupienie obrazu który, zachwyca i wciąga oglądającego, z tą różnicą że obraz nie wskaże nam gadziny i nie kryje się w nim najwyższej klasy kunszt zegarmistrzowski.

Autor: Katarzyna Pajkowska

Zdjęcia: "Watch Collector by Christian Bissener"- www.watchcollector.lu

Polecamy także:

Video recenzja: ORIS ChronOris Date
Video recenzja: ORIS ChronOris Date
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu ChronOris Date marki ORIS. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: ...dziś niemalże każdy może znaleźć interesujący mode
Carl F. Bucherer - Patravi TravelTec II
Carl F. Bucherer - Patravi TravelTec II
Nazwa firmy Carl F. Bucherer jest znana fanom zegarków dzięki jakości swoich produktów, innowacyjności i pasji już od 1888 roku. Firma założona została w Lucernie jako przedsiębiorstwo rodzinne, i jako takie funkcjonuje do dziś, nadal mając siedzibę
IWC Ingenieur  - prezentacja kolekcji
IWC Ingenieur - prezentacja kolekcji
IWC Schaffhausen to producent, który wielu pasjonatom zegarków kojarzy się głównie z modelami z grupy tak zwanych pilotów, czyli bardzo czytelnych i charakterystycznych zegarków z dużymi, arabskimi cyframi, masywnymi wskazówkami oraz koronką w kształ
Wielki słownik pojęć zegarkowych - magazynu LOGO oraz portalu Zegarki i Pasja!
Wielki słownik pojęć zegarkowych - magazynu LOGO oraz portalu Zegarki i Pasja!
LOGO to doskonale znany, ilustrowany magazyn przeznaczony dla mężczyzn. Miesięcznik – początkowo kwartalnik, którego pierwszy numer ukazał się wiosną 2005 roku – ma obecnie bardzo silną, ugruntowaną pozycję na polskim rynku czasopism lifestyle’owych.
TAG Heuer i specjalny model Connected Modular 45 na Giro d'Italia 2018!
TAG Heuer i specjalny model Connected Modular 45 na Giro d'Italia 2018!
Każda marka zegarkowa może mieć „przypiętą” do siebie jakąś łatkę. Łatkę, która nieraz bywa niezasłużona, niechciana, ale często bywa też specjalnie tworzona i przez lata wypracowywana. Na takie poniekąd zaszufladkowanie i konkretne skojarzenia pracu

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Junghans

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner Czasocholicy

PARTNER

Alpina

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Zdzisław Mrugalski - zegarmistrz
Zdzisław Mrugalski - zegarmistrz
14.04.2015
Aleksander Podwapiński - sylwetki w...
Aleksander Podwapiński - sylwetki w...
04.04.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco