AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

POWRÓT 27.01.2016 Prestiżowe zegarmistrzostwo
AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

Podczas tegorocznego SIHH 2016 (Salon International de la Haute Horlogerie) zaprezentowanych zostało wiele niezwykłych, wspaniałych zegarków, które zachwycają i zaskakują równie często wyglądem oraz najwyższym poziomem zegarmistrzowskiej myśli technicznej, co poziomem cenowym.

Nic w tym dziwnego, bowiem podczas SIHH swoje wyroby prezentują od lat jedne z najlepszych, najbardziej luksusowych firm i manufaktur tworzących tradycyjne czasomierze. Jednym z takich przedsiębiorstw jest manufaktura Audemars Piguet, która w trakcie zakończonego kilka dni temu SIHH 2016 przeprowadziła premierową prezentację nowego modelu Royal Oak Concept SUPERSONNERIE.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

W ubiegłym roku Audemars Piguet po raz pierwszy przedstawił – także podczas Salon International de la Haute Horlogerie – koncepcyjny model RD #1 "Acoustic Research", który to wyposażony był w komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci minutowej repetycji (z ang. minute repeater).

Prototyp ten stanowił część serii zegarków prezentujących nowe technologie oraz materiały opracowane przez dział Badań i Rozwoju marki. Zaprezentowany wówczas czasomierz był efektem ośmiu lat badań i stanowił przełom w aspekcie jakości akustycznej i poziomu głośności wybijania.

W tym roku projekt ten stał się rzeczywistością.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

Royal Oak Concept Supersonnerie wyposażono w super-lekką kopertę wykonaną z tytanu oraz poddano bardzo precyzyjnemu, ekskluzywnemu wykończeniu podczas produkcji w celu osiągnięcia niespotykanego dotąd poziomu głośności dźwięku, który może z powodzeniem budzić właściciela czasomierza.

Model Concept Supersonnerie oferuje bezprecedensową wydajność akustyczną oraz wyjątkowo wyrafinowaną jakość dźwięku, a przy tym przenosi czyste, harmonijne brzmienie repetycji minutowej charakterystycznej dla tradycyjnych zegarków kieszonkowych do współczesnego zegarka naręcznego.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

Dla przypomnienia: repetycja to komplikacja konstrukcji mechanizmu zegarkowego dzięki której aktualny czas wybijany jest za pomocą mini gongów umieszczonych w mechanizmie. Jest to oczywiście dodatkowa funkcja zegarka, a zarazem dodatkowa forma wskazań czasu, którą aktywuje się najczęściej za pomocą przycisku lub suwaka umiejscowionego z boku koperty.

Istnieją różne rodzaje repetycji, dzięki czemu właściciel zegarka sam ustala stopień dokładności wybijania czasu: od prostej repetycji następującej kwartalnie, która sygnalizuje jedynie upływ 15 minut i godzin, do repetycji minutowej, która „wygrywa” czas co do minuty, używając oddzielnych sygnałów dla godzin, kwadransów i minut.

Funkcja repetycji powstała w okresie kiedy korzystanie z energii elektrycznej i oświetlenia w domostwach nie było powszechne, tak jak ma to miejsce dziś.

Dzięki niej ludzie mogli kontrolować i określić w ciemności, która jest godzina, ponadto zegarki z tego typu funkcją były również używane przez osoby niedowidzące.

Obecnie czasomierze naręczne wyposażone w mechanizmy posiadające komplikacje konstrukcji w postaci repetycji to modele mogące poszczycić się jednymi z najbardziej złożonych i skomplikowanych pod względem technicznym mechanizmów. Dlatego też modele tego typu są obiektem poszukiwań kolekcjonerów i miłośników zegarków, stanowiąc rzadkie arcydzieła precyzji inżynierii mechanicznej.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

Wracając już do opisywanego Royal Oak Concept Supersonnerie, Audemars Piguet nie przesadza, gdy twierdzi, iż dzwonek w tym czasomierzu jest 10 razy głośniejszy niż w typowym zegarku wyposażonym w tę funkcję. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niektóre modele zegarków wyposażone w repetycję muszą znajdować się blisko ucha, aby można było usłyszeć i słuchać melodii gongu, natomiast w przypadku Supersonnerie słychać go głośno i wyraźnie nawet z całkiem sporej odległości.

Namiastkę tego wrażenia można doświadczyć samodzielnie oglądając krótki film znajdujący się na stronie AP: Royal Oak Concept Supersonnerie,

i wcale nie trzeba mieć przy tym włączonych głośników na 100% mocy.

Skąd tak wysoki poziom głośności?

Otóż główna innowacja umożliwiająca tak głośne brzmienie gongów leży w konstrukcji koperty.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

Mechanizm wybijający w nowym AP stosuje bowiem zasady znane z instrumentów strunowych.

Gongi dołączone są do specjalnej płyty wykonanej ze stopu miedzi, umieszczonej pomiędzy mechanizmem a płytką główną, którą to płytę szwajcarska manufaktura nazwała „sound board” ( co w wolnym tłumaczeniu z angielskiego oznacza "karta dźwiękowa").

Z reguły gongi przymocowane są do płyty głównej mechanizmu, co raczej łagodzi ich brzmienie oraz obniża poziom głośności, niż go wzmacnia.

System Audemars Piguet zasadniczo oddziela od siebie część akustyczną i techniczną mechanizmu, w wyniku czego otrzymujemy czystszy, głośniejszy dźwięk, wzmacniany przez przestrzeń pomiędzy płytą główną i „kartą dźwiękową”.

W praktyce zasada działania systemu AP jest podobna do sposobu wydobywania się dźwięku struny w gitarze akustycznej, która rozciągnięta i napięta nad pustą przestrzenią pudła rezonansowego brzmi po poruszeniu bardzo głośno, właśnie dzięki pustej przestrzeni wewnątrz pudła, która wzmacnia dźwięk.

Kolejną innowacją jest kształt i materiał z jakiego wykonano młotki, dzięki czemu są one elastyczne, co sprawia, iż działają jak amortyzator i absorbują wstrząsy w celu wyeliminowania hałasu wtórnego.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE


Model Royal Oak Concept Supersonnerie utrzymany jest w ciemnej kolorystyce, zarówno koperta, jak i przyciski oraz doskonale widoczne przez częściowo ażurowaną tarczę elementy mechanizmu są koloru czarnego. Jedynie ramiona wskazówek, wykonane z białego złota i wypełnione masą fluorescencyjną, wyraźnie odcinają się i błyszczą na tle ciemnej tarczy.

Czasomierz wyposażono w manufakturowy mechanizm AP kaliber 2937 z manualnym naciągiem sprężyny napędowej, który prócz komplikacji konstrukcji w postaci repetycji minutowej posiada także tourbillon oraz funkcje stopera!

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

Mechanizm wykonany jest z 478 elementów, łożyskowany na 43 kamieniach, posiada 42 godzinną rezerwę chodu przy pełnym naciągu sprężyny napędowej i pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 21 600 wahnięć na godzinę.

Przy tworzeniu i rozwijaniu technologii zastosowanej w mechanizmie modelu Supersonnerie, Audemars Piguet współpracował z Politechniką Federalną w Lozannie (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne - EPFL), szwajcarską organizacją zajmującą się badaniami akustyki.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

Jak wspominałem na początku, czasomierz posiada dużą, mierzącą 44 mm średnicy i 16,5 mm wysokości kopertę wykonaną z tytanu, ponadto z tytanu wykonany jest także pierścień, a także częściowo przyciski, które są również ceramiczne.

Ceramiczna koronka jest zakręcana, jednakże model ten nie oferuje zbyt wysokiej wodoszczelności, gdyż wynosi ona jedynie 20 metrów.

Tytanowa koperta, częściowo ażurowana tarcza, czarne elementy mechanizmu oraz mostki nadają czasomierzowi bezsprzecznie bardzo nowoczesny wygląd, co jest raczej niespotykane w modelach wyposażonych w tak elitarną i prestiżową komplikację konstrukcji jaką jest repetycja minutowa.

Tego typu funkcja najczęściej stosowana jest w modelach o bardzo tradycyjnym, wręcz konserwatywnym wyglądzie.

Dodatkowo zaznaczyć trzeba, iż model ten posiada przecież także tourbillon oraz stoper, co już samo w sobie stanowi nie lada atrakcję i gratkę dla fanów Haute Horlogerie, a modele, które posiadają więcej niż trzy komplikacje konstrukcji mechanizmu nazywane są Grande Complication.

Cena nowego modelu AP z kolekcji Royal Oak wynosi 597 400 dolarów, czyli około 2,5 miliona złotych !

Autor: Maciej Kopyto

 

Polecamy także:

AVIATOR Swiss Made - nowa kolekcja Bristol Scout Automatic
AVIATOR Swiss Made - nowa kolekcja Bristol Scout Automatic
Zegarki Aviator Swiss Made regularnie pojawiają się na naszym portalu. Firma cały czas stara się oferować nowe modele czasomierzy dla ludzi aktywnych. Jednak niezmiennie głównymi, docelowymi odbiorcami są piloci i miłośnicy sztuki awiacji, dzięki cze ...
Magazyn Zegarki i Pasja NR 3 – już dostępny! Październik - Grudzień 2017
Magazyn Zegarki i Pasja NR 3 – już dostępny! Październik - Grudzień 2017
Pobierz Magazyn Zegarki i Pasja NR 3 Jako profesjonalny polski portal branżowy od dłuższego czasu regularnie prezentujemy publikacje dotyczące nowości ze świata czasomierzy, a także dostarczamy naszym Czytelnikom najnowszych informacji z branży zegar ...
Recenzja: Carl von Zeyten Germany - Black Forest
Recenzja: Carl von Zeyten Germany - Black Forest
Do naszej redakcji trafił w celu dokonania bliższych oględzin oraz recenzji zegarek marki Carl von Zeyten. Kiedy przeczytałem nazwę marki zegarka jaki miałem otrzymać – trochę się przestraszyłem. Skojarzenia od razu zwróciły się w kierunku oferowanyc ...
NauticFish - Thûsunt Gruoni, Blao i Swarz
NauticFish - Thûsunt Gruoni, Blao i Swarz
NauticFish to marka, która jest blisko spokrewniona z cenionym niemieckim producentem zegarków – firmą Schaumburg. Schaumburg Watch jako jedna z niewielu firm w Europie posiada  technologię do testowania wodoszczelności zegarków na poziomie 600 ATM i ...
Zegarki szwajcarskie w roku 2016. Bilans roku
Zegarki szwajcarskie w roku 2016. Bilans roku
Zakończenie targów Baselworld, jak co roku owocuje udostępnieniem szerszemu gronu osób danych statystycznych zbieranych przez Federację Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego w zakresie wielkości eksportu tejże branży. Jako, że w ostatnich latach nastą ...

Tagi:

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Junghans

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Alpina

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

SIHH 2016: Piaget Emperador Coussin...
SIHH 2016: Piaget Emperador Coussin...
30.12.2015
MONTBLANC - TimeWalker ExoTourbillo...
MONTBLANC - TimeWalker ExoTourbillo...
03.03.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco